Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Slovensko-maďarská vřava graduje

Svět

  8:33
BRATISLAVA/PRAHA - Vztahy mezi Slovenskem a Maďarskem jsou napjaté již delší dobu. Situace se ale ještě více vyhrotila před více než týdnem, kdy slovenská policie zakročila na fotbalovém zápase v Dunajské Stredě mimo jiné i proti maďarským fanouškům. Podle premiéra Ference Gyurcsányho byl tento zásah nepřiměřený a brutální.

V sobotu 1. listopadu zasáhla policie proti neukázněným fanouškům během utkání mezi Dunajskou Stredou, kde žije početná maďarská menšina, a Slovanem Bratislava. foto: ČTK

Před slovenským velvyslanectvím v Budapešti poté po několik dní protestovaly desítky lidí, kteří vykřikovali protislovenská hesla a pálili i slovenské vlajky. V polovině týdne to vypadalo, že se vše již vrací do normálu, nyní o víkendu ale došlo k dalšímu incidentu. Skupina maďarských extremistů se vydala na Slovensko oblečená do kopií nacistických stejnokrojů.

„Po provokacích, ke kterým došlo na fotbalovém stadionu v Dunajské Stredě, došlo dnes k další závažné provokaci představitelů maďarského extremismu a příznivců nacismu přímo na území Slovenské republiky,“ uvedl v sobotu na mimořádné tiskové konferenci slovenský premiér Robert Fico. „Když někdo tvrdí, že za zhoršenými slovensko-maďarskými vztahy stojí obě strany, vytváří falešný obraz,“ citoval Fica slovenský deník SME. Podle premiéra Slováci nejezdí do Maďarska na fotbal, nedělají tam výtržnosti a nevykřikují hesla, kterými by uráželi Maďarsko a jeho obyvatele.

Ficovo pozvání
K čemu vlastně došlo? Kolem sobotního poledne překročilo státní hranici na východě země asi 41 Maďarů, z nichž 28 bylo oblečených do uniforem Národní stráže – hnutí, které hlásá ideu nacionalistické polovojenské Maďarské gardy. Policie je zadržela ve městě Královský Chlmec. Podle tiskové agentury MTI si Maďaři chtěli na Slovensku připomenout 70. výročí takzvané vídeňské arbitráže. K té došlo 2. listopadu 1938 a znamenala okleštění území bývalého Československa o značnou část jižního a východního Slovenska a Podkarpatskou Rus ve prospěch Maďarska. Všichni zadržení budou stíháni na svobodě. Jsou podezřelí z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů, za což jim hrozí šest měsíců až tři roky vězení.

Slovenský ministr zahraničních věcí Ján Kubiš o incidentu ihned informoval svou maďarskou kolegyni Kingu Gönczovou. Upozornil ji na „nepřijatelnou provokaci“ a zároveň ji požádal o vysvětlení.
Premiér Fico rovněž znovu vyzval šéfa maďarského kabinetu, aby navštívil Slovensko a mohli spolu celou situaci probrat.

Slovensko-maďarské vztahy se zhoršily po nástupu nynější slovenské vlády premiéra Fica, ve které je i Slovenská národní strana, jejíž vůdce Ján Slota nechvalně proslul urážlivými výroky na adresu Maďarů. Slota ostatně ostře kritizoval i sobotní incident. „Situace je velmi vážná, to nemusím nikomu zdůrazňovat. Maďarští nacisti, členové polovojenských organizací, si jezdí pochodovat na Slovensko v nacistických uniformách,“ citoval Slotu slovenský deník Pravda.

„V Budapešti fyzicky napadají slovenské televizní štáby a na našem vlastním slovenském území nás někteří maďarští občané nazývají hosty. Je absolutně nepřijatelné, aby se něco takového dělo mezi zeměmi, které jsou členem NATO a Evropské unie,“ dodal.
 Maďarská vláda ještě v sobotu večer ústy svého mluvčího odsoudila všechny projevy extremistického chování pravicových skupin z Maďarska i Slovenska. Jak uvedla ČTK, mluvčí kabinetu David Daroczi řekl, že maďarský konzul na Slovensku byl zatčení skupiny Maďarů přítomen a že prý „podle prvních zpráv tentokrát policie postupovala podle zákona“. Jak dodal, Budapešť i nadále očekává důkazy o oprávněnosti a nezbytnosti policejního zásahu proti fanouškům v Dunajské Stredě. Kdy by mohlo dojít ke dlouho očekávané schůzce lídrů obou zemí, ale nezmínil.