4. ledna 2010 20:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Sníh komplikuje situaci v Evropě i Asii, v Alpách opět zabíjely laviny

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Počasí Soul. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počasí Soul. | foto: Reuters
PRAHA Sníh, mráz a náledí komplikovaly i dnes situaci v Evropě a také v Asii. Některá letiště omezila či zastavila provoz. Zimní počasí na mnoha místech ochromilo dopravu. V Alpách zahynulo několik lidí pod lavinou. Se závějemi bojuje Asie. V Jižní Koreji a Číně napadlo nejvíce sněhu za více než poslední půlstoletí a v Indii zima připravila o život nejméně stovku lidí.

V Alpách trvá lavinové nebezpečí. Ve švýcarském kantonu Bern v centrální části země v neděli usmrtily dvě laviny nejméně čtyři osoby, mezi nimi i jednoho záchranáře. Tři těžce zraněné osoby byly převezeny do nemocnice.

Další tři lyžaři dnes ještě byli nezvěstní. Jiná nedělní lavina v blízkosti hranice Švýcarska s Francií a Itálií pohřbila dva lyžaře.

Počasí Soul.

Sněžilo také v Rakousku. V Salcbursku za posledních pár dní připadlo půl metru sněhu. V horách jsou mnohé silnice kvůli počasí uzavřeny. Teprve v příštích dnech prý ale Rakušany čeká "ta pravá zima".

Sněžení se nevyhnulo ani Itálii, takže i návštěvníkům jihoitalské Neapole se dnes naskytl neobvyklý pohled na zasněžený vrcholek sopky Vesuv. Sněžilo také na severu Itálie v Benátkách či Terstu; v Bologni nadílka zapříčinila dopravní problémy. V zimovisku Cortina d'Ampezzo dnes naměřili patnáctistupňový mráz.

Sníh komplikuje situaci na letištích
Led a silné sněžení zkomplikovaly situaci mimo jiné na mnohých německých letištích. V Dortmundu v neděli sjelo letadlo ze zledovatělé rozjezdové dráhy, až po několika hodinách se podařilo provoz obnovit. Uklidnění po nedělním zrušení 48 letů zaznamenalo i frankfurtské letiště.

Počasí Peking.

Mrazy panují také v Polsku. V Bialystoku na východě země rtuť teploměru klesla ke 25 stupňům pod bodem mrazu, u země bylo dokonce minus 31 stupňů Celsia. Jde o rekord této zimy. Problémy ráno měly autobusy veřejné dopravy, zamrzalo jim palivo.

Více čtěte:

Na polské silnice vyjelo celkově méně aut, protože řadě řidičů se nepodařilo nastartovat. Dvacetistupňové mrazy by v okolí Bialystoku mohly být i v noci na úterý, pak se má podle meteorologů mírně oteplit. Do posledního místa se opět zaplnily útulky pro lidi bez domova.

Na rozmary počasí doplatil ve Francii i ministr kultury Frédéric Mitterrand, který v noci na dnešek dostal v Paříži havaroval na mopedu kvůli zledovatělé vozovce. Dvaašedesátiletý synovec bývalého prezidenta Francoise Mitterranda si lehce poranil rameno.

Počasí New York.

Nejsilnější sněžení v Asii od roku 1937
V Asii nejsilnější sněžení od počátku oficiálních meteorologických měření v roce 1937 postihlo Soul i další části Jižní Koreje. V desetimilionové jihokorejské metropoli napadlo dnes 28,5 centimetrů sněhu. Přívaly sněhu ochromily dopravu. Hlavní soulské letiště rušilo lety, další mezinárodní letiště pak odbavovala spoje s velikým zpožděním.

Úřady v čínské metropoli Pekingu a sousedním městě Tchien-ťin dnes kvůli sněhové kalamitě, zledovatělým vozovkám a mrazu uzavřely více než 3500 škol. Jeden prázdninový den navíc tak potěšil více než 2,2 milionu školáků.

Počasí Peking.

Místní úřady vyzvaly tisícovky občanů k odklízení sněhu ze silnic. Napadlo ho až 35 centimetrů, což je prý v hlavním městě nejvíce od roku 1951.

Tisícovky cestujících uvízly na pekingském mezinárodním letišti.

Vlna chladu sevřela Indii, kde zabila nejméně stovku lidí. Postiženi jsou především lidé bez přístřeší v severních a východních regionech včetně metropole Dillí. Teplota se pohybuje kolem bodu mrazu. Podle předpovědí zima vydrží i v příštích dnech.

O narušení dopravy a chaos se navíc postarala hustá mlha. Zklamání zažili turisté, kteří navštívili známý Tádž Mahal. Památka ze 17. století totiž vůbec nebyla vidět. Nejezdily vlaky, letadla měla zpoždění.

ČTK, Lidovky.cz