Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Církve odmítly Sobotku: Na úpravu restitucí není místo

Česko

  15:35aktualizováno  19:27
PRAHA - Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka nenašel shodu se zástupci církví na úpravě církevních restitucí. Obě strany se ale dohodly, že bude zřízena pracovní skupina, která by měla návrhy ČSSD posoudit. Sobotka to novinářům řekl po jednání se zástupci církví. ČSSD usiluje o snížení finančních náhrad, vyjmutí areálu Pražského hradu z restitucí a o omezení účelu, na které by měly být prostředky vyplacené církvím použity.

Pražský arcibiskup Dominik Duka odchází z jednání s premiérem Jiřím Rusnokem. foto: ČTK

Zástupci církví odmítli možnost změny restitučního zákona a z něj vyplývajících smluv. "Úvahy o změnách smluv a zákona jsou pro církve téměř nepředstavitelné," prohlásil po jednání předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml. Komise odborníků by podle něj ale mohla připravit prováděcí předpisy k naplňování těchto právních dokumentů.

ČTĚTE TAKÉ:

Církve a náboženské společnosti chtějí zmírnit finanční náhrady tím, že mohou přijmout část náhrad formou krátkodobých dluhopisů. "Tyto konkrétní otázky mají být dále precizovány kompetentními experty," stojí v prohlášení, které poskytlo tiskové oddělení pražského arcibiskupství.

Objem náhrady ve formě dluhopisů

Generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub uvedl, že expertní komise by měla mimo jiné navrhnout, jak velký objem náhrady by církve formou dluhopisů mohly dostat. Sobotka před jednáním uvedl, že řešení s dluhopisy nepostačuje.

Církev také uvedla, že nebude žádat o navrácení budov, které jsou nutné k chodu a bezpečnosti Pražského hradu. Odkazuje k dohodě mezi Kanceláří prezidenta republiky a Správou Pražského hradu o výměnách budov v areálu, které by oběma stranám poskytly vhodné prostory pro činnost.

"Během dnešního jednání nedošlo k nějakému sblížení postojů sociální demokracie a církví, které se účastní na dohodě o narovnání s církvemi," řekl novinářům Sobotka.

Do chystané expertní skupiny by měly nominovat své zástupce církve i ČSSD. "Skupina projedná všechny tři návrhy, se kterými dnes sociální demokracie přišla," konstatoval Sobotka s tím, že předpokládá, že jednání skupiny bude trvat několik týdnů. Poté by se znovu sešli stejní zástupci obou stran jako dnes. O tom, kdo ve skupině usedne za ČSSD, bude vedení stran jednat v pátek.

Bohuslav Sobotka po jednání s církvemi

Na dotaz, zda by se po tu dobu mohlo odložit uzavření koaliční smlouvy s ANO a lidovci, kteří změnu restitucí odmítají, Sobotka řekl: "To jsou dvě věci, které spolu nemusí bezprostředně souviset."

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš nemohl na výsledky dnešního jednání konkrétně reagovat, protože neměl o zřízení expertní skupiny žádné informace. "V tisku jsem viděl, že církve nechtějí jednat, že je to pro ně uzavřená záležitost. Tak uvidíme, co nám ČSSD řekne," řekl.

Sobotka naznačil, že pokud by se ČSSD s církvemi na úpravě restitucí neshodla, existují i jiné možnosti, jak některé aspekty restitucí změnit. Zdůraznil, že ČSSD ale bude dávat přednost dohodě.

Sobotka už před jednáním se zástupci České biskupské konference, Federace židovských obcí a Ekumenické rady církví řekl, že částečné vyplacení finančních restitučních náhrad formou dluhopisů a snížení o inflační doložku by nepovažoval za dostačující. Jde mu o snížení vyjednané částky 59 miliard korun, které má stát vyplatit vedle navraceného majetku.

Církve už daly najevo, že se řady svých nároků zřekly při přípravě restitučního zákona. Vyjednaná částka je součástí dohody a zákona.

Církevní restituce:

Zákon o majetkovém vyrovnání počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle něj nevydávají, mají církve během 30 let získat finanční náhradu 59 miliard korun, navýšených o inflaci. Zároveň se bude během 17 let snižovat až na nulu příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...