Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Sobotkovým zástupcem bude Chovanec. Tejc se do vedení ČSSD nedostal

Česko

  9:32aktualizováno  22:31
PRAHA - Staronovým předsedou sociální demokracie se v pátek s přehledem stal Bohuslav Sobotka, který získal zhruba 85 procent hlasů delegátů stranického sjezdu. Statutárním místopředsedou byl ve druhém kole zvolen Milan Chovanec. Sociální demokraté si zvolili i všech pět řadových místopředsedů.

Bohuslav Sobotka odevzdává svůj hlas při volbě předsedy ČSSD 13. března v Praze na volebním sjezdu strany. foto: ČTK

Politická kariéra Bohuslava Sobotky

  • 1. června 1996 - poprvé zvolen do Poslanecké sněmovny; poslancem je s přestávkou od srpna do října 2013 dodnes 
  • 1998 až 2010 - člen zastupitelstva ve Slavkově u Brna 
  • květen 2001 až 20. červen 2002 - předseda poslaneckého klubu ČSSD 
  • 2001 až 2002 - předseda jihomoravské krajské organizace ČSSD 
  • červenec 2002 až září 2006 - ministr financí 
  • 19. dubna 2003 - oženil se; manželka Olga (rozená Pekárková); narodili se jim synové David (2003) a Martin (2009) 
  • březen 2005 až březen 2011 - statutární místopředseda ČSSD (druhý muž ve straně; znovuzvolen 2007 a 2009) 
  • duben 2005 až září 2006 - první místopředseda vlády 
  • září 2005 až květen 2006 - po odstoupení předsedy ČSSD Stanislava Grosse řídil stranu 
  • leden 2009 až prosinec 2011 - předseda poslaneckého klubu ČSSD 
  • červen 2010 až březen 2011 - po rezignaci předsedy ČSSD Jiřího Paroubka převzal řízení strany 
  • březen 2011 - zvolen předsedou ČSSD; potvrzen v březnu 2013 
  • 17. ledna 2014 - jmenován předsedou vlády 
  • 29. ledna 2014 - prezident Miloš Zeman jmenoval na Sobotkův návrh novou vládu ČR 
  • 13. března 2015 - zvolen potřetí předsedou ČSSD

Sobotka dostal 606 ze 691 platných hlasů. Celkem volilo 709 delegátů sjezdu. Při obhajobě funkce před dvěma roky získal zhruba 84 procent hlasů.

Sobotka dostal nominaci na šéfa strany ve všech 14 krajích a o jeho zvolení nebylo předem pochyb. Čekalo se jen, jak silnou podporu od delegátů sněmu získá. Stranu vede od roku 2011.

 Po vyhlášení oficiálních výsledků Sobotka poděkoval delegátům za podporu a za silný mandát, který mu podle něj udělili. „Takto silný mandát od vás, kteří reprezentujete členy sociální demokracie, je něco, s čím se mohu směle pustit do dalších bitev, které sociální demokracii čekají, které jsou před námi a které, jak pevně věřím, společně zvládneme,“ prohlásil staronový šéf ČSSD.

Podle zpravodaje Lidových novin ale sjezd není jenom urputným bojem o pozice. V kuloárech panuje uvolněná atmosféra a z hloučků delegátů často zaznívá hlasitý smích. vzduch v baru voní ovocnou pálenkou. Je vidět, že sjezd  je i o setkávání s přáteli a navazování kontaktů.

Prvním místopředsedou Milan Chovanec

Až ve druhém kole si sociální demokraté zvolili zástupce svého staronového šéfa. Milan Chovanec v něm získal 433 hlasů delegátů, tedy asi 60 procent. Pro Jeronýma Tejce hlasovalo 253 jeho spolustraníků.

O post statutárního místopředsedy se ucházeli ministr vnitra Milan Chovanec, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier a poslanec Jernoným Tejc. V prvním kole volby však ani jeden z kandidátů dostatek hlasů nezískal. Ministru vnitra ke zvolení chyběly jen tři hlasy.

„Beru to jako velkou výzvu, velkou odpovědnost,“ řekl ministr vnitra Milan Chovanec po svém zvolení.

Do vedení míří i další Sobotkovi lidí

Místopředsedy sociální demokracie se stali ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, šéf Sněmovny Jan Hamáček, ministryně práce Michaela Marksová Tominová a dosavadní místopředseda ČSSD pro hospodaření Martin Starec. Pátou místopředsednicou funkci obsadí Lenka Teska Arnoštová.

Nejúspěšnější z osmi kandidátů na pět postů řadových místopředsedů byla Marksová, která získala 548 hlasů. Potřeba jich bylo alespoň 352. Tuto hranici překročil s přehledem také Zaorálek, který získal 526 hlasů, Hamáček se 483 hlasy a Starec se 474. Arnoštová obdržela 368 z celkem 686 odevzdaných hlasů.

V hlasování neuspěli Tejc se 335 hlasy, poslanec Jaroslav Foldyna s 236 hlasy a předsedkyně Sociálně demokratických žen Jindřiška Maršová se 136 hlasy.

Sobotka před hlasováním o řadových místopředsedech řekl skupině několika desítek delegátů, že v širším vedení strany by si přál Lubomíra Zaorálka, Jana Hamáčka, Michaelu Marksovou Tominovou, Lenku Tesku Arnoštovou a Martina Starce. Sociální demokraté tak přání svého staronového šéfa beze zbytku naplnili. 

Jiří Dienstbier se na řadového místopředsedu nekandidoval.

Sobotka se v úvodním projevu opřel do Babiše

Sjezd začal v pražském kongresovém centru v pátek dopoledne. Mezi prvními vystoupil premiér Bohuslav Sobotka. Sociální demokracie podle něj nemá důvod navrhovat změny v koaliční smlouvě, ani měnit své ministry. Férový přístup k dodržování a naplňování koaliční smlouvy očekává i od koaličních partnerů. 

Současnou vládu považuje i nadále za jediný rozumný způsob, jak dát zemi stabilitu. Hnutí ANO a lidovcům poděkoval za dosavadní koaliční spolupráci. Přesto se ve své řeči opřel do Andreje Babiše. „Problém je ale fakt, že se předseda našeho koaličního partnera ANO po vstupu do vrcholné politiky, po vstupu do pozice místopředsedy vlády a ministra financí nevzdal svého ekonomického a mediálního vlivu. Koncentruje tak nyní v jedné osobě politickou, ekonomickou i mediální moc v rozsahu, jaký nemá v naší zemi po roce 1989 obdoby. Dostává se tak díky domu do permanentního rizika střetu zájmů,“ uvedl Sobotka.

Babiš v pátek České televizi (ČT) řekl, že podobnou kritiku čekal a na spolupráci obou stran ve vládě to nic nemění. „Všichni voliči věděli, že to vlastním, jaká mám média,“ řekl. Dodal, že to věděl i Sobotka, když spolu vyjednávali o koaličním kabinetu. Kritické projevy sociálních demokratů na svou adresu označil za „trošku divadlo“. „Je to sněm, každý se tam chce vymezit,“ dodal. 

Bohuslav Sobotka odevzdává svůj hlas při volbě předsedy ČSSD 13. března v Praze...
Volební sjezd ČSSD.

Zákony podle něho nebyly na něco takového připraveny. Velkou odpovědností ČSSD je podle Sobotky to, aby udržela demokratická pravidla a politickou soutěž, a to, že vláda bude hájit veřejný zájem. Cílem kritiky se staly i bývalé pravicové vlády. Ty podle Sobotky příliš nedbaly na bezpečnost občanů a spoléhaly, že se nic nestane. „Výsledkem jsou metanolová aféra a Vrbětice.”

Sobotka také kritizoval pravicové vlády za vztah Česka k Evropské unii, kde podle něj byla pověst ČR „hrozivá“, nebo plnění závazků vůči NATO. Právě tyto organizace jsou podle něj nejlepší pojistkou proti vnějším bezpečnostním rizikům. Za velkou výzvu v této oblasti označil krizi na Ukrajině, která podle něj není občanskou válkou, ale geopolitickým konfliktem. Lze ho podle něj řešit jen mírovou cestou. 

Milan Chovanec

  • Do roku 1989 pracoval ve státní bance. 
  • Po revoluci začal podnikat (mimo jiné společník řeznické a uzenářské firmy Miller-Sü a společník a jednatel společnosti Plzeňský nábytek). 
  • V letech 2002 až 2010 zasedal v plzeňském městském zastupitelstvu. 
  • V roce 2008 byl zvolen krajským zastupitelem a prvním náměstkem hejtmanky Milady Emmerové (ČSSD), kterou v září 2010 v čele kraje nahradil.
  • Funkci hejtmana obhájil po volbách 2012, odstoupil v lednu 2014 v souvislosti se zvolením poslancem a několik dní poté v souvislosti se jmenováním členem vlády přestal být i členem krajského zastupitelstva.
  • Byl mezi absolventy bakalářského studia na právnické fakultě v Plzni, s nimiž Západočeská univerzita zahájila správní řízení. Hrozilo mu, že kvůli nejasnostem kolem nestandardních podmínek studia o titul přijde. Univerzita mu ale diplom nezrušila. On sám nicméně v září 2010 prohlásil, že bakalářský titul používat nebude.funkci hejtmana obhájil po volbách 2012
  • Chovanec patřil mezi ministerské kandidáty, které kritizoval prezident Miloš Zeman. Hlava státu prohlásila, že má výhrady k adeptovi, který během devíti měsíců získal titul na plzeňské právnické fakultě, kterou v minulosti otřásl skandál s "rychlostudenty". Podle prezidenta by takové kvalifikační předpoklady byly pochybné u kandidáta na jakékoliv ministerstvo. Chovance nicméně ministrem jmenoval.
  • Byl jedním z účastníků takzvané lánské schůzky (tzv. lánští pučisté), tedy utajovaného setkání pětice vysokých představitelů ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem krátce po vyhlášení výsledků předčasných voleb do Sněmovny v říjnu 2013. Na druhý den vyzval ústřední výkonný výbor předsedu strany Bohuslava Sobotku k rezignaci a vyřadila ho z týmu vyjednavačů o budoucí vládě. Chovanec se k účasti na prozrazeném setkání přiznal jako první, ostatní čtyři to dlouho popírali. V souvislosti s touto aférou Chovanec nabídl rezignaci na post místopředsedy ČSSD, stranický šéf Sobotka ji ale nepřijal.

Sobotka se také ve své zprávě vrátil ke slibu z minulého sjezdu ČSSD v Ostravě, kde spolustraníkům slíbil, že sociální demokracie vyhraje volby a sestaví vládu. Konstatoval, že se mu to podařilo splnit. „Ostrý start máme za sebou, potřebujeme nezastavit tempo a energicky pokračovat,“ řekl Sobotka zhruba 750 delegátům. Současná koalice byla podle něj po volbách jedinou slušnou cestou.

Premiér také znovu zopakoval, že sociální demokracie nechce měnit koaliční smlouvu, o čemž se občas diskutuje uvnitř ANO. Její dodržování je podle Sobotky nejlepší cestou k dobrému fungování vlády. Tomu podle něj výrazně přispívá i činnost osmi členů kabinetu za ČSSD, které označil za soudržný tým. „Pokud je vláda vnímána mezi lidmi pozitivně, je to zejména jejich zásluha,“ míní. Žádný z členů vlády za ČSSD podle něj v uplynulém roce neprohrál permanentní boj s byrokracií a časem.

Pokora a dávka patosu

Kandidáti na místopředsedy přednesli před volbou své projevy. Chovanec s Tejcem zkusili zaujmout pokorou a notnou dávkou patosu. Po tzv. lánské schůzce prý padli na dno, ale včas si uvědomili nutnost pracovat pro stranu. Chovanec si uvědomil, že důležitá je láska. „Kariéra není důležitá,“ podtrhl Tejc. Ministr pro lidská práva Dienstbier chce moderní sociální demokracii, ta současná je pro mladé šedivá, míní.

Noví místopředsedové ČSSD:

  • Michaela Marksová Tominová (45) - ministryně práce a sociálních věcí (od 2014). Vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. V letech 1997-2004 pracovala jako ředitelka pro styk s veřejností v obecně prospěšné společnosti Gender Studies, poté vedla odbor rodinné politiky na ministerstvu práce a sociálních věcí (2004-2006) a odbor rovných příležitostí ve školství na ministerstvu školství (2009-2010). V letech 2010 až 2012 byla místostarostkou Prahy 2. Poté pracovala jako pedagožka v Jedličkově ústavu a na různých projektech, které pomáhají ženám v začlenění na trhu práce. V ČSSD je předsedkyní obvodního výkonného výboru ČSSD v Praze 2.
  • Martin Starec (52) - místopředseda ČSSD pro hospodaření (od 2011). Vystudoval ekonomiku průmyslu na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde zůstal jako odborný asistent. Členem ČSSD je od roku 1989, byl již členem výboru k obnovení činnosti ČSSD po pádu komunistického režimu. Před listopadem 1989 byl členem KSČ. Dlouhodobě pracuje ve vedení ČSSD, ve svých funkcích působil především uvnitř strany. V letech 2003 až 2006 byl místopředsedou ČSSD pro řízení strany, ve volebním období 1998 až 2002 zasedal za sociální demokracii v Poslanecké sněmovně. Předsedou Ústřední kontrolní komise ČSSD byl v letech 1997 až 1999, do funkce byl znovu zvolen v roce 2007 a zastával jí až do roku 2011.
  • Lenka Teska Arnoštová (40) - náměstkyně ministra zdravotnictví pro legislativu a právo (od února 2014). Vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V letech 1999 až 2007 pracovala na ministerstvu zdravotnictví, z toho dva roky jako ředitelka právního odboru a současně byla pověřena řízením legislativního odboru. V letech 2002 až 2007 byla předsedkyní rozkladové komise ministerstva. V letech 2007 až 2008 řídila legislativně právní odbor v Agentuře pro podporu podnikání a investic CzechInvest, posléze působila v advokátní kanceláři Havel & Holásek. Od roku 2008 působí jako odborný asistent na 1. Lékařské fakultě UK v Praze. Je advokátkou a členkou České advokátní komory. Do ČSSD vstoupila v roce 2008, v letech 2010 až 2014 byla pražskou zastupitelkou.
  • Lubomír Zaorálek (58) - ministr zahraničních věcí (od 2014), poslanec (od 1996) a místopředseda ČSSD (od 2009). Absolvoval brněnskou filozofickou fakultu, tři roky byl dramaturgem v ostravském studiu Československé televize. V letech 1986-1989 byl členem Československé strany socialistické (ČSS), v listopadu 1989 spolu zakládal ostravské Občanské fórum, později vstoupil do Občanského hnutí. Od ledna do června 1990 byl poslancem Federálního shromáždění. V letech 1990 až 1996 byl ostravským zastupitelem, učil i na Ostravské univerzitě. Členem Sněmovny je od roku 1996, v letech 2002 až 2006 byl jejím předsedou, později místopředsedou. Členem ČSSD se stal v roce 1994, vedl moravskoslezskou organizaci strany, od března 2009 je místopředsedou ČSSD. V minulém volebním období byl stínovým ministrem zahraničních věcí.
  • Jan Hamáček (36) - předseda Poslanecké sněmovny (od 2013). Studoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor překladatelství - tlumočnictví/ekonomie (studium nedokončil). V letech 1996 až 2001 pracoval jako praktikant v automobilce Škoda Auto a jako překladatel z angličtiny. V letech 2002 až 2004 byl tajemníkem klubu ČSSD v zastupitelstvu Středočeského kraje, poté byl vedoucím zahraničního oddělení ČSSD (2004-2006) a byl poradcem pro zahraniční politiku tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka (2005-2006). V roce 2006 byl poprvé zvolen do Sněmovny, od prosince 2012 byl jejím místopředsedou. Mimo jiné byl také místopředsedou zahraničního výboru a prvním místopředsedou poslaneckého klubu ČSSD. Členem ČSSD je od roku 2001, od roku 1998 byl členem Mladých sociálních demokratů (MSD). V minulém volebním období byl stínovým ministrem obrany ČSSD.

Chovanec i Tejc patřili po sněmovních volbách 2013 k takzvaných lánským pučistům kolem někdejšího prvního místopředsedy Michala Haška, kteří chtěli Sobotku odstavit. Chovanec se posléze za předsedu postavil. Nyní tvrdí, že ČSSD je konsolidovaná. „Strana se vzpamatovala a víceméně táhne za jeden provaz. Kdo chtěl pracovat, tak pracuje, kdo chtěl škodit, tak škodí, ale já myslím, že nikdo neškodí. Došli jsme na okraj propasti, podívali jsme se na její dno, mnozí se tam našli a strana je nyní jednotná,“ řekl Chovanec.

Tejc tvrdí, že se v takzvaném haškovském křídlu nikdy nefiguroval. ČSSD je podle něho jednotná v programových cílech a v tom, že chce udržet současnou vládu s hnutím ANO a KDU-ČSL při nynější koaliční smlouvě. Jednota je prý také ve snaze uspět v krajských volbách příští rok. „Na některé dílčí věci můžeme mít jiné názory,“ podotkl Tejc. Krajské nominace ale podle něho jasně ukazují, že Sobotka má ve straně podporu.

Vedle volby vedení bude zásadním bodem dvoudenního sjezdu ČSSD hlasování o nových stanovách a schvalování programové rezoluce. To delegáty čeká v sobotu.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...