Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Sonda Messenger našla na Merkuru vodu

Věda

  7:00
Život na planetě nejbližší k Slunci téměř jistě existovat nemůže, avšak voda, kterou Messenger na pólech planety objevil, je podle vědců čistější než ta na Měsíci. Vědci se o existenci vody na Merkuru dohadovali již začátkem devadesátých let.

Snímek MESSENGERu, kde je na planetě Merkur zachycen kráter Debussy o průměru asi 80 kilometrů foto: ČTK

Samotný Merkur patří mezi planety s nejextrémnějšími podmínkami v naší sluneční soustavě. Teploty na něm mohou vystoupat až k závratným 400 stupňům Celsia, vzápětí však klesají hluboko pod bod mrazu.

Například rok na Merkuru trvá 88 dní, právě kvůli těsné blízkosti Slunce. Zpočátku zkoumání vesmíru se vědci domnívali, že se na Merkuru vůbec nestřídá den a noc a vzhledem k již zmíněnému klimatu nepředpokládali přítomnost vody v jakémkoli skupenství. 

Nyní však podle serveru Nature.com došlo k průlomu. Sonda Messenger, při pobytu na oběžné dráze Merkuru, odhalila zmrzlou vodu v kráterech okolo obou pólů.

Kosmická sonda Messenger.

Led na Merkuru, je podle vědců místy obklopen materiálem, který tvoří jednoduché uhlovodíky. Ty si vědci vždy spojovali s původem života na Zemi.

Avšak po předchozích eskapádách s objevem na Marsu již z NASA dopředu hlásí, že je téměř stoprocentně jisté, že na Merkuru život neexistuje. Nicméně existence jednoduchých uhlovodíků v takto extrémních podmínkách dává vědcům naději na jejich objevení i jinde ve vesmíru, na místech přívětivějších pro život.

Autor: