Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Soud s estébáky byl odročen kvůli zdraví

Česko

  12:45
PRAHA - Milan Michel a Stanislav Tomeš jsou poslední žijící důstojníci StB, kteří stáli před téměř 50 lety za vraždou ženy francouzského diplomata. K soudu se dnes dostavil pouze jeden z obžalovaných, i tak bylo ovšem líčení kvůli jeho zdravotnímu stavu odročeno na neurčito.
Soudní líčení - ilustrační foto.

Soud. foto: Lidové noviny

Soud s bývalými důstojníky StB byl dnes kvůli zdravotnímu stavu obou obžalovaných odročen na neurčito. Milan Michel a Stanislav Tomeš podle státního zástupce v květnu 1957 odeslali do Francie tehdejšímu štrasburskému prefektovi André Trémeaudovi balíček s bombou. Exploze výbušniny zabila jeho manželku.

K soudu se dnes dostavil jen devětasedmdesátiletý Michel. "Pokračování procesu by bylo pokusem o vraždu v nepřímém úmyslu," prohlásil jeho advokát Čestmír Kubát, který již obhajoval řadu bývalých příslušníků StB včetně Aloise Grebeníčka.

Kubát trval na odročení jednání kvůli špatnému zdravotnímu stavu svého klienta, který prý má právo na život. "Paní Trémeaud měla právo na život taky," prohlásil žalobce Martin Omelka.  Druhý obhájce tvrdil, že Tomeš sice má zájem na soudním líčení, právě nyní je ale nemocen. Soud tak musí prozkoumat zdravotní stav obou mužů a rozhodnout, jak bude v líčení pokračovat.

Oba pracovníci československé rozvědky podle obžaloby nechali vyrobit bombu, která vypadala jako krabice s doutníky. V dubnu 1957 Michel bombu převezl do Francie a Tomeš zajistil odeslání balíčku na adresu Trémeauda, tehdejšího prefekta departementu Bas - Rhin.

Obžalovaní původně předpokládali, že se balíček dostane do rukou prefekta na recepci k zasedání Evropského společenství uhlí a oceli, kterého se zúčastnilo i
několik předních francouzských politiků. Údajnou krabici s doutníky ale rozbalila až o tři dny později Trémeaudova manželka Henriette, kterou výbuch zabil. Na akci se podíleli také další pracovníci československé tajné služby, ti jsou ale již po smrti.

Mělo jít o kampaň vedenou KGB
Podle svědectví bývalého československého špiona Ladislava Bittmana, který byl vyslechnut v USA, byl útok vyvrcholením dezinformační kampaně připravené sovětským KGB. Jejím cílem bylo vyvolat dojem, že v Německu se aktivuje neonacismus a zhatit tak německo-francouzské usmiřování. To by zdrželo i vznik Evropského společenství, které považoval tehdejší Sovětský svaz za ohrožení svých zájmů.

Státní zástupce dnes novinářům řekl, že hlavním podkladem pro obžalobu byly výsledky vyšetřování francouzské policie z 60. let a pozdější pátrání tamní tajné služby. V těchto materiálech se objevují krycí jména obou obžalovaných. Oba byli také krátce před událostí ve Francii a v jejich osobních materiálech jsou pochvaly za významnou akci v zahraničí.

Další důkazy se ale ještě mohou objevit během procesu. Omelka totiž požádal francouzské úřady o další dokumenty. O písemnosti KGB prý Omelka na základě
svých zkušeností ani nežádal. Například podklady pro vyšetření smrti Jana Masaryka, tedy písemnosti ještě o deset let starší, totiž Rusko prohlásilo za přísně tajné, vysvětlil žalobce.

Podle lékařské zprávy lze těžko předpokládat, že by se Michelův stav zlepšil. Zároveň ale trvá na své přítomnosti u soudu. Záleží tedy na soudkyni Haně Hrnčířové, jak se s touto situací vypořádá. Omelka dnes řekl, že i v případech tak starých lidí, si například německá justice dovedla s jejich potrestáním poradit.

Návrh na obžalobu podal Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV), který se případem zabývá od roku 1996. V roce 2001 pak bylo zahájeno trestní stíhání. Veřejnost se o účasti StB na výbuchu dozvěděla z knih důstojníků
československé rozvědky Ladislava Bittmana a Josefa Frolíka, kteří po sovětské invazi v roce 1968 přeběhli na Západ.

Autoři: ,