Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Soud zakázal Dělnickou stranu. Příznivce rozháněli těžkooděnci

Česko

  12:57aktualizováno  14:43
BRNO - Poprvé v historii českého soudnictví byla zakázaná politická strana. Nejvyšší správní soud rozhodl, že se Dělnická strana musí rozpustit. Zhruba padesát příznivců krajní pravice protestovalo před budovou Nejvyššího správního soudu v Brně proti zrušení Dělnické strany. Dohlíželi na ně těžkooděnci. Na místě došlo k několika potyčkám. Jednoho muže policie zadržela.

Příznivci Dělnické strany protestují proti rozpuštění strany. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

O rozhodnutí soudu čtěte ZDE

Těžkooděnci vyzývali účastníky shromáždění, aby se rozešli. Příznivci Dělnické strany ale vykřikovali hesla typu 'Praktiky StB' a sedli si před vchod Nejvyššího sprvního soudu. Těžkooděnci se je snažili vytlačit.

Předseda Vandas míří k výslechu kvůli loňskému prvomájovému projevu. Jeho příznivci za ním v klidu pochodují. Průvod stále doprovázejí těžkooděnci.

Policie při cestě příznivců Dělnické strany Brnem zadržela muže. Při potyčce před budovou soudu účastníci asi spáchali přestupek proti právu shromažďovacímu.

Po skončení jednání vyšel předseda Dělnické strany Vandas před budovu a dostalo se mu velkého potlesku. Svým příznivcům řekl: "Dělnická strana je zrušená, ať žije Dělnická strana."

Pokud se Dělnická strana do 30 dnů obrátí na Ústavní soud, pozbude rozpuštění dočasně závaznost. Strana pak smí dále působit do rozhodnutí Ústavního soudu.

Zhruba padesát příznivců Dělnické strany protestovalo proti rozpuštění strany.

Do voleb půjdeme, říká Vandas
Dělnická strany do letošních sněmovních voleb i přes dnešní verdikt o jejím zrušení půjde. Zatím se však neví, zda pod původním názvem a nebo pod názvem novým. Vše se rozhodne do soboty, kdy bude výsledek oznámen na mimořádné tiskové konferenci, řekl Vandas. Zdůraznil, že proti dnešnímu verdiktu bude podána stížnost Ústavnímu soudu.

Při odchodu ze soudní síně Vandas prohlásil, že uskupení se v souvislosti s jednáním o jejím zrušení dostalo nebývalé podpory veřejnosti. "Jen během dnešního soudního jednání mi přišlo 50 podpůrných SMS. Jsem proto přesvědčený, že současná situace nás jen posílila a ve volbách máme šanci," uvedl Vandas.

Pecina: Malý krůček v boji s extremismem
Ministr vnitra Martin Pecina označil rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o rozpuštění Dělnické strany za dobrou zprávu pro Českou republiku. Právě vnitro iniciovalo nynější druhý, úspěšný pokus o ukončení činnosti této strany. Podle Peciny justice potvrdila názor vlády, že nelze tolerovat strany a hnutí nebezpečné pro demokratickou společnost. "Je to malý krůček v boji s extremismem, který musí pokračovat," zdůraznil na tiskové konferenci Pecina. "Je to malý krůček v boji s extremismem, který musí pokračovat," zdůraznil na tiskové konferenci Pecina.

Anketa

Je správné rozpustit Dělnickou stranu?

Ano, jsou to extremisté 9114
Ano, ale bojím se, že se jen přejmenují 1721
Ne, politické strany by se zakazovat neměly 2244
Ne, když u nás mohou být komunisté, tak proč ne tato strana 10667
Je mi to jedno 646

Podobně se vyjádřil i Pecinův předchůdce v ministerském křesle, místopředseda ODS Ivan Langer. Ale i demokracie musí prokázat, že je schopna se bránit těm, kteří porušují její základní principy. Vítám to rozhodnutí," podotkl místopředseda ODS. Upozornil ale zároveň, že zánik jedné politické strany neznamená zmizení vyznavačů jejích idejí.

Zákaz KSČM

"Argumenty uváděné soudem jsou použitelné i pro posuzování extremismu KSČM a budou uplatněny v návrhu správní žaloby vůči KSČM," uvedl předseda senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM Jaromír Štětina.

Návrh připravuje pro vládu jeho komise ve spolupráci s advokátní kanceláří Stanislava Němce.

Nepředpokládá ale, jak uvedl již dříve, že by se NSS žalobou zabýval dříve než po květnových sněmovních volbách, pokud se s návrhem vláda ztotožní.

"Z obsáhlých důkazních materiálů je nesporné, že tato strana ve svém politickém programu, veřejných projevech i tištěných materiálech cíleně vyvolávala nenávist vůči etnickým skupinám i dalším menšinám, například homosexuálům," komentoval průlomové rozhodnutí soudu Michael Kocáb. Jde podle něj o vzkaz všem, kteří se hlásí k nenávistným a xenofobním ideologiím.

Předsedové ČSSD a ODS Jiří Paroubek a Mirek Topolánek shodně uvítali rozhodnutí Nejvyššího správního soudu zrušit Dělnickou stranu. Shoda těchto dvou politiků je zvláště v poslední době, před květnovými parlamentními volbami, velmi vzácná. Paroubek ale zároveň zkritizoval neúspěšný první pokus o soudní rozpuštění extremistického uskupení, který byl podniknut v době, kdy vnitro vedl místopředseda ODS Ivan Langer. Rozhodnutí soudu ocenil i předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Předseda Vandas sledoval rozsudek s kamennou tváří.

Vliv na ultrapravicovou scénu
Oslovení politologové se neshodli na tom, jaký vliv bude mít dnešní rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o rozpuštění Dělnické strany na ultrapravicovou scénu v Česku. Politolog a právník Miroslav Mareš soudí, že to zásadní dopad mít nebude. Naopak podle Zdeňka Zbořila je verdikt pro krajní pravici signálem, že již nebude tak jednoduché se organizovat a vystupovat na veřejnosti agresivně.

"Určitě (rozhodnutí) vymezí mantinely, ve kterých se bude muset (ultrapravicová scéna) nadále pohybovat. Čili to v tomto směru nelze podceňovat, na druhou stranu nelze říci, že by odteď krajní pravice nějak utlumila svou činnost. Dokonce tam může být i riziko, že se část scény může stát více militantní," řekl Mareš. Zbořil míní, že rozhodnutí je pro krajní pravici jakési varování. "Prostě že jsou nějaké mantinely, které se musí dodržovat," uvedl.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!