Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Spor s komunistou trvá 16 let

Česko

  16:04
BRNO - Ani po téměř šestnácti letech sporů ale soudy nebyly schopny rozhodnout, zda má za výrok někdejší odborný asistent na VUT a také předseda tamní stranické buňky Jan Snášel nárok na omluvu.

Soud foto: Reprofoto

Ústavní soud navíc včerejším nálezem spor vrátil na samý začátek.

„Začínáme znovu, ale ne tak docela. Je tu druhé průlomové rozhodnutí Ústavního soudu,“ uvedl obhájce trojice architektů Jaroslav Brož. Senát včera uznal jejich stížnost pro podjatost soudce brněnského městského soudu, který nařídil Jiřímu Slezákovi, Martinu Laštovičkovi a Zdeňku Hirnšalovi, aby se Snášelovi omluvili.

„Je to i proces vyrovnávání se s minulostí, který se dá označit jako bolestný. I přesto vidíme světlo na konci tunelu,“ zmínil Brož. S nadsázkou doplnil, že případ zřejmě kvůli délce projednávání převezme jeho syn.

Předmětem vleklého sporu je listina nazvaná Vyjádření nedůvěry, kterou Slezák, Laštovička i Hirnšal podepsali krátce po revoluci a vyvěsili na nástěnce univerzity. S nelichotivým hodnocením se na ní objevilo jméno aktivního komunisty Snášela, který ostře vystupoval proti plánování stávky na VUT v listopadu 1989.

„Je to přelomový spor studentů s pedagogem, který neměl kredit a dodnes ho nemá tím, co předvádí u soudů,“ uvedl za bývalé studenty Jiří Slezák. Posluchači VUT na základě listiny odmítli chodit na Snášelovy přednášky, což zřejmě ukončilo jeho kariéru na univerzitě. Dnes úspěšně podniká. K Ústavnímu soudu se včera dostavil jen jeho obhájce Čestmír Kubát.

Vyslechnout rozhodnutí soudního senátu si však přišli všichni tři stěžovatelé i rektor VUT Karel Rais, který si právo účastníka sporu dříve vybojoval právě u Ústavního soudu. „Naše účast znamená, že stojíme za studenty,“ uvedl rezolutně rektor Rais.

Slezák, Laštovička i Hirnšal nález ústavních soudců uvítali. Všichni tři po ukončení studií pracují jako architekti na různých místech v republice. „Jednání u soudů jsou pro nás jednou z mála možností, kdy se můžemě všichni tři vidět,“ uvedl s nadsázkou Hirnšal.

Případ projednával od roku 1991 městský, krajský, Nejvyšší i Ústavní soud. Spor je svou délkou zřejmě rekordní v historii našeho soudnictví, což kritizoval i Evropský soud pro lidská práva. Obě strany sporu se shodují, že se jedná o systémové selhání. Přít se ale zřejmě budou ještě několik let.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...