Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Spory o vilu se utlumily

Česko

  10:35
BRNO - Rodina Tugendhatova již podle všeho nespolupracuje s advokáty, kteří ji zastupovali v jednáních o vydání brněnské vily nesoucí její jméno. Není však jasné, zda to znamená také definitivní konec snahám Tugendhatových o větší vliv na další osud památky.

Sestry Tugendhatovy při jedné z posledních návštěv slavné vily vloni na jaře. Památka nyní čeká na dokončení oprav. foto: Miloš ŠenkýřLidové noviny

Rodině už kontakt s radnicí nezprostředkovávají Marc Richter a Augustin Kohoutek, kteří před rokem usilovali o to, aby radnice vilu převedla zpět rodině. „Již je prý nezastupují, na svých požadavcích ale rodina asi nadále trvá. Žádné požadavky jsme však zatím neobdrželi,“ řekla LN náměstkyně brněnského primátora Barbora Javorová. „Zájem o vilu nyní nijak aktivně neprojevují,“ upřesnila.

Sama rodina zatím změnu oficiálně neoznámila a LN se nepodařilo zastihnout ani Kohoutka, který dříve mluvil jménem Tugendhatových. Rodina podle neoficiálních informací vnímá finanční náročnost rekonstrukce, ale nadále se o její přípravu zajímá. Stále by přivítala vytvoření nadace či jiné společnosti, v níž by společně s městem Brnem měla na osud vily vliv.

Sama radnice ale žádné právní kroky vzhledem k Tugendhatovým a jejich zájmu o získání vily neplánuje. Jasně dala najevo, že vilu vydat nehodlá. „Nebudeme zatím vyvolávat žádná jednání,“ podotkla včera Javorová.

Posun vyšel najevo v době, kdy ve vile znovu pracují experti, kteří mají za úkol připravit nový projekt zabezpečení statiky objektu. Tým specialistů a památkářů totiž doporučil nedělat radikální zásahy do statiky vily, jak to navrhoval původní projekt. Novou dokumentaci zpracovává Jiří Starý, který mimo jiné již podobný projekt připravoval pro pražskou Müllerovu vilu a patřil ke kritikům způsobu navrženého pro vilu Tugendhat. „Nový projekt by měl být v tomto ohledu výrazně šetrnější,“ potvrdila Iveta Černá, která je vedoucí pracoviště Muzea města Brna ve vile Tugendhat. Podle ní po dokončení nového projektu na statiku bude definitivně jasná i cena prací a bude také možné vyhlásit výběrové řízení na firmu, která je zabezpečí.

Brněnský primátor Roman Onderka již dříve uvedl, že by soutěž mohla být uzavřena ještě v prvním pololetí a hned na ni by navázaly stavební práce. Hrubý odhad dosavadní ceny mluví o 120 až 150 milionech korun, se změnou úpravy statiky by měla suma klesnout.

Datum zahájení stavby je důležité nejen pro turisty a návštěvníky, kteří si zatím mohou rezervovat prohlídku jen do 1. června. Významné je také například pro obchodníky. K opravě jsou potřeba rekonstruované staré součásti či jejich repliky - a předběžným smlouvám s dodavateli dochází platnost. „Většinou není problém je prodloužit. Riziková je pouze dýha z makasarského ebenu, která pokrývá oblou stěnu v jídelně,“ poznamenal Vítek Tichý ze sdružení, které připravovalo projekt. Tento nesmírně drahý a vzácný přírodní materiál je potřeba v netypicky velké šířce 3,2 metru a ve zvláštní barevnosti. „Obchodník naznačuje, že nemusí dále čekat,“ poznamenal Tichý.

Naopak například historické vytápěcí kotle Strebel architekti objevili v Rekonstruovaném domě v Praze a v podzemí lednického zámku, a tak jsou připraveny k instalaci. Suterén vily plní i dobové detaily, jako jsou kohoutky a další předměty potřebné pro opravu funkcionalistického skvostu zapsaného na Seznamu světového dědictví UNESCO.
 
Kolem vily nyní zůstává jediná série sporů, kterou stále vedou architekti ucházející se o zpracování dokumentace oprav vily. Tento spor ale nyní závisí především na antimonopolním úřadu a Nejvyšším správním soudu.