Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Starostové se bojí, to je strašně nebezpečné, říká exprimátor Svoboda

Česko

  7:00
Otevření případů protikorupční policií je pro jedny znamení, že se s neutěšeným stavem korupce v České republice konečně začalo něco dít. Pro jiné se však stává strašákem, kvůli kterému nechtějí přijmout jakékoli rozhodnutí a vzít na sebe odpovědnost. "Toho se strašně bojím. Zapouzdřit se do podoby, kdy cílem bude vyhovět nějakým předpisům, vyhnout se riziku. Je to strašlivě nebezpečná věc," říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz exprimátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Bývalý primátor Bohuslav Svoboda. foto: ČTK

Lidovky.cz: V současnosti je otevřeno mnoho korupčních kauz, mimo jiné opencard a Blanka z doby, kdy jste byl primátorem Prahy. Jak hodnotíte postup policie?
Je pravda, že celá řada kauz, které jsou označovány za protikorupční, jsou vyšetřovány, ale já nevidím vůbec žádné výsledky. Je tady problém Transparency International, která řadu věcí otevře, ale není je schopná dovést do konce. Máme tady celou řadu kauz, o kterých se říká, že jsou korupční, a žádnou nemáme uzavřenou. Dneska jsme v situaci, kdy žaloby padají na ty, kteří se pokusili problémy vzniklé v minulosti řešit. Principiálně to, že vznikne například elektronická karta, je správně, na druhou stranu ale je špatně, že jsou zažalováni ti, kteří se snažili chyby odstranit, a o to mezi tím se nestaráme. To je naprosto špatné.

Lidovky.cz: Myslíte si tedy, že v souvislosti s těmito kauzami se nedá mluvit o korupci?
Já jsem původem vědec. Když něco řeším, shromáždím si všechna fakta. Je mi úplně jedno, jestli se povídá, že je někde korupce. Já chci vědět, co konkrétně tam je. Až to budu vědět, mohu s tím souhlasit. Tvrdit bez toho, že je někde korupce, není možné.

Lidovky.cz: Policie se právě korupci snaží odhalit.
Protikorupční policie šetří skupinu nějakých úředníčků, kteří šli do nějaké komise a tam něco odhlasovali. Šetří to, že rada se pod mým vedením pokusila něco napravit. Vždyť to jde proti smyslu věci. My jsme našli řešení, kdy se cena opencard snížila na třetinu a chtěli jsme najít řešení, abychom nebyli navázáni na firmu Haguess. Do toho vstoupila korupční policie a nás zažalovala na základě falešných posudků. Na základě toho, že mi říkali: "Když budeš takto zlobit, zasahovat do našich procesů, necháme tě zavřít". To je něco, co je pro mne neakceptovatelné. Nejsem ochoten se smířit s tím, že když dělám správnou věc, bude existovat síla, která najde možnosti, jak to zažalovat soudně.

Lidovky.cz: Tvrdíte tedy, že policie pracuje na objednávku. Máte svá tvrzení nějak podložená?
Konkrétně myslím to, že v dnešní době je rada města obviněna z nějaké otázky ohledně opencard a to, že budeme obviněni, jsem dostal jako avízo: "Přestaň dělat to, co děláš v dopravním podniku, a budeš mít pokoj". To ve mně vzbuzuje naprosto zásadní pochybnosti o tom, jak funguje protikorupční policie a státní zastupitelství a jestli je to správný systém. Vím, že až se to dostane k nějakému nezávislému soudu, jeho rozhodnutí bude správné, ale rok, dva, deset let budou lidé, kteří se toho účastní, vyřazeni z veřejného života, protože budou obviněni. To stačí všem, kteří stojí v pozadí politiky, mohou si říct, že vyhráli.

ČTĚTE TAKÉ

Lidovky.cz: V poslední době se úředníci obávají rozhodovat, naposledy se to stalo v pátek, kdy pražští radní neschválili postup vedoucí k proplacení prací na tunelu Blanka. Mají radní a starostové obcí strach z následků rozhodnutí?
Bezesporu ano. Ještě než jsem skončil ve funkci primátora, se mne ptali, co mají dělat. Nikdo nechtěl hlasovat pro něco, co bylo sice složité, ale ku prospěchu města nebo vesnice. Takto se politika dělat nedá. Politika v sobě musí obsahovat ten faktor, že já jako politik musím zvážit ekonomické faktory a prospěch lidem. Komunální politika není o ekonomickém prospěchu, ale prospěchu občanů. My nemůžeme posuzovat jen nejvýhodnější ekonomickou variantu, ale prospěšnost. Není důležité vydělat městu co nejvíc, ale jeho občanům být svou činností prospěšný.

Lidovky.cz: Často vznikají nejrůznější komise, na které se snaží vedení obcí alespoň část odpovědnosti přenést. Je tohle přijatelné řešení?
Žádná komise toto nevyřeší. To musí být princip, o který se ta politika bude opírat. Já musím vědět, že když dělám něco kvůli prospěchu občanů, že mě za to nezavřou. Chápu, že nikdo z mladých nebude chtít do politiky jít. Proč by to šel do takového rizika, kolik najdete takových lidí?

Lidovky.cz: Další možností je nečinnost...
Toho se strašně bojím. Zapouzdřit se do podoby, kdy cílem bude vyhovět nějakým předpisům, vyhnout se riziku. Je to strašlivě nebezpečná věc, ale pořád věřím. Okolo sebe vidím starosty malých měst, které to chtějí udělat, ale ptají se po riziku. Až je pošleme do kriminálu a dáme jim podmíněné tresty, tuto skupinu zlikvidujeme. Pak v této zemi bude složité žít.

Lidovky.cz: Jak tedy podle vás nastalou situaci řešit? Aby vedení obcí nemělo panický strach z jakéhokoli rozhodnutí a zároveň byla pohlídáno případné korupční jednání?
Jediná věc. Musíme si říct, co to je korupce. Když někoho budeme chtít označit za korupčníka, musíme dát nejprve dohromady fakta, že někde byl a dostal peníze za to, že nějak rozhodl. Pokud ale zastupitelstvo rozhodlo o věci, která je ku prospěchu města, ale rozhodnutí není úplně to nejvýhodnější, jaké by mohlo být, musíme posuzovat jedinou věc - jestli byla investice pro město smysluplná. Dneska posuzujeme jen to, jestli smlouva byla ekonomicky nejvýhodnější. Bohužel v politice taková pravda neexistuje. To, co je dobré pro občany, nemusí být ekonomicky výhodné pro město. Touhle logikou bych musel například zvednout jízdné v Praze na dvojnásobek, aby dopravní podnik prosperoval - a to, jak jistě víte, úplně nejde.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!