Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Stát musí vracet v kauze Srba miliony

Česko

  13:31
BRNO - Bezmála 5,6 milionu korun bude muset vrátit stát Jiřímu Sitárovi, jenž byl souzen a zproštěn obžaloby společně s bývalým generálním sekretářem ministerstva zahraničí Karlem Srbou v kauze údajně předražených zakázek na rekonstrukci českých zastupitelských úřadů v cizině. Podle Nejvyššího soudu zadržoval vrchní soud v Praze zabavené peníze protiprávně.

Karel Srba foto: ČTK

Peníze zabavila Sitárovi policie, protože podle ní mohly pocházet z korupce kolem oprav ambasád. Vrchní soud v Praze po zproštění obžaloby odmítl sumu vrátit, dokud se jasně neukáže, že nesouvisí ani s jinou trestnou činností kolem Srby a dalších spoluobviněných.

Vrchní soud se domníval, že by peníze mohly souviset s kauzou přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové, za níž byl Srba odsouzen ke 12 letům vězení. Mužovu spojitost s plánovanou vraždou se ale nijak nepodařilo prokázat.

Suma i přesto nadále zůstávala na účtech státního zastupitelství. Stížnost k Nejvyššímu soudu podalo ministerstvo spravedlnosti a Nejvyšší soud rozhodl, že státní zastupitelství jednalo protiprávně. Případem se musí znovu zabývat Vrchní soud v Praze a měl by rozhodnout v souladu s názorem Nejvyššího soudu.

"Česká republika, pokud bychom takto akceptovali její nároky, by měla jakýsi monopol na majetek obviněného od začátku trestního řízení do skončení posledního, byť sebenepatrnějšího stíhání některého ze spoluobviněných," uvedla předsedkyně senátu Danuše Novotná. "Stát nemůže říci, že se bude 'sichrovat' a peníze bude dále deponovat. To je protiprávní stav, který posvětit nelze," doplnila.

Sitár se dnešního jednání nezúčastnil, soudu se nepodařilo muže vypátrat. Jeho advokát Karel Minář kritizoval dlouhodobé zadržování peněz, které se prý netýká jen Sitára. "Je to ve stylu, že když jsme jako stát jednou peníze zabavili, necháme si je, protože co kdyby ten člověk v budoucnu něco udělal a my bychom peníze mohli zabavit," popsal právník. 

Peníze našla policie v hotovosti při prohlídce auta. Sitár, který byl původně obžalován z korupce, byl spolu se Srbou a sedmi dalšími lidmi zproštěn obžaloby v březnu 2006. Muž působil ve stavební firmě Block, která měla získat od ministerstva zahraničí zakázku. Obžaloba ale nezískala dost důkazů.

Spor o 15 milionů korun vedl se státem i sám Srba. Soudy odmítaly finance vydat a Srba pak loni v květnu uspěl až u Ústavního soudu (ÚS). Sitárovi paradoxně jiný senát ÚS nevyhověl. "Byť se jedná o identický právní problém, tak Ústavní soud rozhodl zcela odlišně," podivovala se Novotná.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...