Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Střevní nákaza děsí Němce, už je po celé zemi

Svět

  17:24
BERLÍN - Životu nebezpečná střevní bakterie, jejíž šíření v posledních dnech vyděsilo Německo, se už objevila na celém území západních sousedů Česka.

Bakterie E coli pod mikroskopem foto: Shutterstock

Stále přibývá potvrzených výskytů nákazy, která se projevuje těžkými a krvácivými průjmy. Berlínský Institut Roberta Kocha eviduje na 140 velmi vážných případů, počet obětí se ale zatím nezvýšil.

Nákaza bakterií zvanou enterohemoragická Escherichia coli (EHEC) vypukla zhruba v polovině května na severu Německa. Postihuje především dospělé ženy. První případy se mezitím objevily také v ostatních částech Spolkové republiky, včetně Saska a Bavorska, které leží při hranicích s Českou republikou. V Sasku se však zatím jedná jen o podezření.

ČTĚTE TAKÉ:

Německé úřady v současnosti registrují přes 460 potvrzených infikací nebo podezření na ně. Více než 200 z nich připadá na severoněmecký Hamburk, kde se ve velmi vážném stavu nachází téměř 60 pacientů. Do této kategorie spadá v současnosti podle Institutu Roberta Kocha v celém Německu 138 lidí. Dvě třetiny z nich jsou ženy.

Potvrzena byla zatím jedna oběť nákazy, třiaosmdesátiletá žena z Dolního Saska. U čtyřiadvacetileté pacienty se symptomy infikace EHEC, která zemřela v noci na úterý v Brémách, se čeká na výsledky testů. U zatím poslední oznámené možné oběti, osmdesátileté pacienty ze Šlesvicka-Holštýnska, laboratorní zkoušky spojitost mezi její smrtí a bakterií vyvrátily. Zdroj nákazy zůstává nadále neznámý.

Vzácný druh odolný antibiotikům
Jednou z možných variant je přenos ze zeleniny znečištěné infikovanou močůvkou. EHEC se totiž vyskytuje také ve výkalech hospodářských zvířat, které se používají na hnojení. Proti tomuto podezření se však ohradili němečtí zemědělci.

"Všechno jsou to spekulace," poznamenala k tomu dnes ministryně zemědělství Ilse Aignerová. Za hlavní problém označila to, že není známo, odkud nebezpečná bakterie pochází. Spolu se zdravotníky apelovala na dodržování hygienických zásad, jako je pečlivé mytí rukou a potravin.

Němečtí experti se domnívají, že nákazu může mít na svědomí vzácný druh EHEC, který je odolný vůči řadě antibiotik. Spekuluje se dokonce o mutaci této bakterie. "Existuje 42 různých původců EHEC. Musíme teď zjistit, zda se jedná o zvláště jedovatou variantu, nebo je to dokonce EHEC číslo 43," řekl dnešnímu vydání deníku Bild přední odborník na tuto bakterii Helge Karch z münsterské univerzity.

Autor: