Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Summit EU: Jen hrozby proti Rusku

Svět

  21:20
BRUSEL - Evropská unie na svém dnešním mimořádném summitu k rusko-gruzínskému konfliktu pohrozila, že nebude dál jednat s Ruskem o takzvaném strategickém partnerství. Další rozhovory podmiňuje stažením ruských sil z Gruzie. Čelní reprezentanti EU se v pondělí 8. září vydají do Moskvy posoudit situaci s ruským vedením.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy (vlevo) spolu s šéfem Evropské komise José Barrosem na dnešním bruselském summitu k rusko-gruzínskému konfliktu. foto: ČTK

"Je jasné, že ve světle událostí (v Gruzii) nemůžeme pokračovat, jako by se nic nestalo," řekl šéf Evropské komise José Barroso. Pokračování jednání o strategickém partnerství závisí na tom, zda se ruské jednotky stáhnou na pozice, které zaujímaly před vypuknutím nepřátelských akcí.

O tom i o dalších aspektech konfliktu pojede 8. září do Moskvy vyjednávat kromě Barrosa ještě vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana a francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jehož země nyní unii předsedá.

"Pokud stažení (ruských) vojsk nebude respektováno, všechna setkání o dohodě o partnerství jsou pozastavena," řekl po dnešní vrcholné schůzce v Bruselu Barroso. S odchodem ruských vojsk počítala dohoda o příměří mezi Ruskem a Gruzií, kterou zprostředkovala Francie.

Rusko: Litujeme, že se EU takto rozhodla
Rusko lituje, že se EU rozhodla strategická jednání pozastavit, uvedla s odvoláním na nejmenovaného představitele ruského ministerstva zahraničí agentura Interfax. "Pokud bylo jednání o dokumentu opravdu pozastaveno, pak nám nezbývá než vyjádřit politování," citovala anonymního diplomata.

Začátek rozhovorů, které mají vymezit nová pravidla hry mezi Ruskem a Evropskou unií, Brusel kvůli odporu některých členských zemí řadu měsíců odkládal. Jednání ale nakonec v červnu začala, přičemž v půlce září by se měla v Bruselu konat další schůzka ruských a unijních vyjednávačů.
Milion Gruzínů demonstrovalo proti Rusku

Pod heslem Zastavte Rusko dnes v celé Gruzii demonstrovalo podle úřadů přes milion lidí, z toho polovina v Tbilisi. Manifestanti s tvářemi pomalovanými národními barvami, červenou a bílou a s gruzínskými vlajkami v rukou tvořili po celé zemi lidské řetězy.

Demonstrace na podporu Gruzie se konaly také v některých evropských metropolích. Do živého řetězu na protest proti nedávnému postupu Ruska v Gruzii se spojili i demonstranti v Praze. Podle agentury AFP zastřelila jihoosetská milice ženu a dvě děti zranila v nárazníkové zóně, které vytvořili Rusové na údajnou obranu Jižní Osetie a Abcházie.



Nová strategická smlouva by měla nahradit obdobnou dohodu sjednanou v roce 1997, kdy se ještě Rusko složitě vypořádávalo s následky rozpadu Sovětského svazu. V poslední době Moskva zaznamenává ekonomické úspěchy a současně představuje hlavního dodavatele energetických zdrojů do unie.

Rusko minulý měsíc vyslalo armádu do Gruzie v reakci na pokus Tbilisi ovládnout silou separatistickou Jižní Osetii. Tato gruzínská provincie se, stejně jako Abcházie, těší ruské podpoře. Ruští vojáci vytlačili gruzínské síly z Jižní Osetie a pak se sami přesunuli do gruzínského vnitrozemí. Na gruzínském území Rusové operují i po uzavření dohody o příměří. Moskva tvrdí, že tam její vojáci působí v roli mírových sil a že tento postup dohoda zprostředkovaná Paříží umožňuje, a to do doby, dokud stabilitu v oblasti nezajistí mezinárodní opatření. 

Unie postup Ruska odsoudila
Unie ruský postup v konfliktu označila za nepřiměřený. "Vojenské akce tohoto druhu nejsou řešením a nejsou přijatelné," uvedla. Ostře odsoudila i jednostranné rozhodnutí Moskvy uznat nezávislost Abcházie a Jižní Osetie. Mírové a trvalé řešení konfliktů v Gruzii musí prý respektovat princip územní celistvosti a svrchovanosti.

Summit se shodl i na tom, že je třeba, aby byla v plném rozsahu naplněna dohoda o příměří mezi Ruskem a Gruzií. Sarkozy také oznámil, že EU hodlá v brzké době svolat mezinárodní konferenci o pomoci při rekonstrukci Gruzie. Je rovněž připravena zvážit posílení vztahů s Gruzií - například skrze zjednodušení vízového styku či vytvoření zóny volného obchodu.

Brusel chce do oblasti vyslat zvláštní pozorovatelskou misi, která bude shromažďovat data a zjišťovat, jak by se unie mohla zapojit do řešení krize. Rozhodnutí o jejím vyslání by mohlo padnout do půlky září.

Události v Gruzii podle unie ukazují, že je třeba, aby Evropa zintenzivnila své úsilí zaměřené na zabezpečení energetických zdrojů. Rusko je hlavním dodavatelem energetických surovin do unie a některé země jsou na ruských dodávkách prakticky zcela závislé. V Česku to platí téměř stoprocentně o plynu.

Podle evropských státníků, kteří se dnes v Bruselu sešli a mezi nimiž byl český premiér Mirek Topolánek, budou nyní vztahy s Ruskem podrobeny rozhodující zkoušce. "Jsme přesvědčeni, že je i v jeho zájmu (v zájmu Ruska), aby se neoddělilo od Evropy," píše se v závěrečném dokumentu summitu.
Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...