Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Tisíce cizinců opouštějí Egypt, na káhirském letišti panuje chaos

Svět

  10:52
KÁHIRA - Týden trvající protesty proti egyptskému prezidentovi Husnímu Mubarakovi nezpůsobují zmatek jen v ulicích Káhiry, ale také na zdejším letišti, kde se tisíce cizinců snaží dostat na paluby leteckých speciálů, aby mohly Egypt opustit.

Turisté spící na káhirském letišti foto: ČTK

Cestující, kteří na přeplněném terminálu bojují o místo, ne vždy udrží nervy na uzdě, a proto nezřídka dochází k roztržkám a strkanicím. "Je to úplná zoologická zahrada, takový chaos," říká Justine Khanzadianová, třiadvacetiletá studentka Americké univerzity v Káhiře. "Rozhodla jsem se kvůli protestům odjet, vláda prostě není dostatečně stabilní na to, abych zůstala." Situaci na letišti komplikuje i nedostatek obslužného personálu největší egyptské letecké společnosti Egypt Air, jejíž zaměstnanci se kvůli zákazu nočního vycházení a kolapsům dopravy ve městě často nedostanou do práce.


Cesta na letiště je velkým problémem i pro většinu cizinců. "Na dvaadvacet kilometrů dlouhé trase z našeho předměstí na letiště jsme museli projít 19 kontrolních stanovišť, včetně devíti, u nichž hlídkovali civilisté. Na letišti byla spousta lidí a bylo velmi těžké dostat se dovnitř," vzpomíná na komplikace Markos Loukogiannakis, řecký zaměstnanec ropné společnosti, kterému se již podařilo vrátit do Atén.

"I lidé s letenkami měli problémy dostat se do letadla, protože na káhirském letišti vládne chaos," tvrdí kanadský pilot Tristin Hutton.

Čtěte také:

"Terminály jsou plné panikařících lidí. Obslužný personál mizí. U dveří, těsně předtím, než jsme vstoupili, jsme museli dát dohromady 2000 dolarů (přes 35.000 Kč), aby nás policista pustil dovnitř." Podle dalších cizinců se situace ve městě prudce zhoršila v posledních třech dnech, poté co se z ulic Káhiry stáhla policie. Jako chaotickou označil situaci čerstvě evakuovaný Günther Kremer z Německa. "Velký problém byl, že jsme neměli žádné informace, nevěděli jsme, co se stane další den, jestli se odtamtud dostanu, nebo ne," vzpomíná. "Museli jsme čekat tři dny, než se nám podařilo odletět, společnost Egypt Air let zrušila, takže jsme byli rádi, že přiletělo letadlo Lufthansy," dodal Kremer.

Pro evakuaci svých občanů se rozhodl i Irák, který do Egypta vyslal tři letadla, včetně stroje ministerského předsedy. Zatím se domů vrátilo asi 800 z několika tisíců Iráčanů, kteří do Egypta utekli před násilnostmi ve vlastní zemi. Své občany evakuují i další země. Spojené státy jich zatím evakuovaly asi 1200, Turecko 1548, Indie 320, Kanada 174, Ázerbájdžán 103. Opustit Egypt svým občanům pomáhají také Čína, Indonésie, Řecko, Portugalsko nebo Dánsko.

Autor: