Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Opálení zmizí, skvrny ne

Česko

Zatímco v minulosti považovali lidé za krásnou pleť tu neopálenou, dnes - v době solárií, je opak pravdou. Tento trend má však svoji stinnou stránku. V druhé polovině dvacátého století začaly výrazně narůstat počty lidí se zhoubným melanomem.

To, že ultrafialové záření potlačuje imunitní funkce kůže a má karcinogenní účinky, není žádné tajemství. Podle primářky Dermatovenerologického oddělení pražské Fakultní nemocnice Motol Aleny Machovcové se působením ultrafialových paprsků zpomalují obnovující procesy kůže a dochází k zábraně úmyslné smrti buňky, která je nežádoucí. Tvoří se tak dříve kožní nádory melanomového i nemelanomového typu.

„Zhoubný melanom se může objevit dokonce i po více než třiceti letech od sluneční expozice, ale samozřejmě i mnohem dříve," říká primářka Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce Renata Schmiedbergerová. Ani celosvětově vrůstající počty onemocnění však mnohé nepřesvědčí, aby používali krémy s UV faktorem. Někteří je sice používají, ale vybírají si například ty, které mají faktor dva. Ten je ale podle lékařů naprosto nedostatečný.

Stárnuti pleti nezabráníte ani jejím promašťováním

Hlavním důvodem, proč se lidé opalují na sluníčku, není tvorba vitaminu D, ale skutečnost, že se chtějí líbit svému okolí. Zlatohnědá barva pokožky si však vybírá kromě možného onemocnění i další daň. Při pravidelném opalování kůže stárne.

Někteří lidé si myslí, že stárnutí kůže předejdou tím, že se budou během slunění natírat oleji a mastnými krémy, které pokožku zvláční a ta se tolik nevysuší, nebo že jim pomohou přípravky obsahující UV filtr.

„Opalovat se bez rizika stárnutí kůže nelze. Natírání krémy s vysokými UV filtry můžeme zabránit akutnímu spálení, ale při pravidelném slunění kůže i tak stárne. Je to dáno chemickými procesy uvnitř buněk," vysvětluje Schmiedbergerová.

Pigmentové skvrny vám už mohou zůstat Kromě možného onemocnění a urychlení stárnutí pokožky má slunce ale i další negativní účinky. Ultrafialové záření může u kohokoliv stimulovat melanogenezu, tedy novou tvorbu pigmentu, který může být už trvalý.

Zvýšenou pravděpodobnost tvorby nových pih a skvm mají hlavně těhotné ženy, které mají vlivem hormonálních změn citlivější pleť. Nejčastěji u nich dochází k tvorbě pigmentových skvrn, takzvaných melasma, v obličeji nad lícními kostmi, na nose, tvářích, ale i ve výstřihu. Tato místa jsou totiž nejvíce vystavovaná slunci.

Melasma se však netvoří jen u těhotných žen, ale může se objevit také u těch, které užívají hormonální antikoncepci. Podle Schmiedbergerové nelze skvrny vyléčit a s každým prvním sluncem se ještě více zvýrazňují.

Pokud nechcete, aby se vám na těle objevily nepěkné tmavé fleky, nikdy se neopalujte s parfémem naneseným na těle, ale vždy ho pečlivě smyjte. „Používání parfémů v letních měsících je zcela nevhodné, poněvadž obsahují látky, které vysoce zcitlivují kůži vůči UV záření s nebezpečím vzniku trvalých nepěkných pigmentací. Parfémy navíc patří k silným alergenům," říká dermatoložka Renata Schmiedbergerová.

Objeví-li se vám na kůži naopak světlá neopálená místa, pospíchejte k lékaři. Může jít například o plíseň.

Bylinné obklady na spálenou kůži nepřikládejte

Po každém opalování - tedy i když se nespálíte, byste měli pokožku zvláčňovat mastnějšími krémy. „Pokožka je po opalování přesušená, podrážděná a napjatá. V podstatě v ní probíhá zánět," informuje primářka. V případě, že vám sluneční paprsky pokožku spálí, nejprve ji ochlazujte obklady, například z převařené a vychlazené vody nebo slabého čaje.

Schmiedbergerová rozhodně nedoporučuje obklady z borové vody nebo roztoků, které obsahují kyselinu boritou. „Ta totiž po opakovaných obkladech kůži irituje. Pokožka poté rozpraská a pálí," říká doktorka s tím, že obecně jsou k ošetření nevhodné všechny zevní přípravky, které vyvolají subjektivní pocit pálení. Po opakované aplikaci může dojít i k těžké reakci.

Zapomeňte také na bylinné obklady, které u někoho mohou vyvolat alergickou reakci. K ošetření spálené pokožky jsou naopak velmi vhodné přípravky obsahující panthenol. Ten pomáhá upravovat metabolismus poškozených buněk.

***

Jak se zdravě opalovat

* Nechoďte na slunce mezi jedenáctou a patnáctou hodinou. * Pokud se chcete opalovat, smyjte ze sebe parfém. Mohl by způsobit nepěkné trvalé pigmentové skvrny. * Když vyjdete z vody, namažte se, nespoléhejte se na to, že je přípravek s UV filtrem voděodolný. * Pokud se spálíte, přikládejte na kůži nejprve studené obklady, poté ji zvláčňujte mastnými krémy. * Na spálenou kůži nenanášejte obklady borové vody a roztoky, které obsahují kyselinu boritou. Kůže by mohla rozpraskat. * Vyhněte se také bylinným obkladům, které mohou u někoho vyvolat alergii. * Po opalování jsou vhodné přípravky s panthenolem.

Ultrafialové záření nezpůsobuje jen rakovinu kůže. Má i další negativní vlivy, které siee neohrožují život, ale dokážou ho .pořádně znepříjemnit - způsobuje například kosmetické vady.

O autorovi| Barbora Minksová redaktorka LN

Autor:

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč