Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Monika Arenbergerová: Nezapomeňte na UVA záření

Česko

Přední česká dermatoložka Monika Arenbergerová vysvětluje, jak se chránit proti slunci, proč mají děti nosit ochranné oblečení a kdy naopak sluneční svit léčí

* Jak se chránit před sluncem, když jedeme k moři?

Je důležité vzít v úvahu, zda jedeme k rovníku, ke Středozemnímu moři, nebo zůstáváme v Česku a jaký jsme fototyp. Chránit bychom se měli, abychom dovolenou přežili ve zdraví a aby naše kůže byla spokojená i po ní. Standardem je takzvaná kosmetická fotoprotekce – nanáší se na kůži a existuje v řadě konzistencí: od tělových mlék po oleje a gely, které jsou vhodné pro muže a pro mastnější kůži, každý si může vybrat podle typu své pleti. Fotoprotekce má být tím vyšší, čím nižší jsme fototyp a čím blíže k rovníku míříme. Na obalech přípravků je označena jako SPF, tedy Sun Protection Factor.

* Jak se orientovat v číslech na obale?

Ochranu rozdělujeme na nízkou, střední, vysokou a velmi vysokou. Nízké jsou faktory 6 a 10, střední 15, 20, 25, vysoká 30 a 50, velmi vysoká 50+. SPF faktor udává jen ochranu proti UVB paprskům, které jsou klíčové zejména pro spálení a vznik rakoviny kůže. Ale nás dnes zajímají i UVA paprsky, které poškozují kůži z hlediska stárnutí. Tudíž by krém na opalování měl mít i UVA faktor chránící před předčasným vznikem vrásek a před pigmentovými skvrnami.

* Co SPF faktor přesně označuje?

Určuje, kolik krém odfiltruje UVB paprsků. SPF 50 propustí jednu padesátinu, tedy dvě procenta slunečního záření, a odfiltruje 98 %. Pokud použiji faktor 50, tak se doba do zčervenání kůže prodlouží padesátkrát.

* U moře často lidé trpí i sluneční alergií. Proč? Trpí jí zejména ženy a objeví se většinou náhle. Její projevy většinou přicházejí s prvním letním sluníčkem. Na dekoltu, na hřbetech rukou, na předloktí či krku se objeví rudé svědivé pupínky. Reakci způsobuje UVA záření. Jednou z možností, jak se ochránit, je beta karoten, který lze užívat v tabletách. Ze zkušenosti vím, že pokud lidé začnou užívat beta karoten zhruba dva měsíce před sluněním, jsou na tom se solární vyrážkou lépe. Ženy si také k moři nechávají předepisovat lehký kortikoid, který projevy zmírňuje. Ale má samozřejmě nežádoucí účinky.

*

Mají se před sluncem více chránit nemocní lidé?

Měli bychom si dávat pozor na léky jako tetracyklinová antibiotika. Některá antidepresiva či diuretika způsobují vyšší citlivost pokožky vůči slunci. Pozor i na lokální preparáty na akné či atopický ekzém, s nimi bychom se slunci neměli vystavovat.

* Na druhou stranu se přece jen chceme opálit. Jak na to?

Musíme udělat kompromis. Byla tu snaha propagovat alabastrovou pleť á la Nicole Kidman, ale tento trend se neujal. Pokud není žena přímo fototyp jedna, tedy rusovláska, která se nikdy neopálí, nemusíme používat krémy 50+, ale můžeme sáhnout po střední ochraně.

* Existuje i speciální oblečení na pláž. Pro koho je určeno?

Je perfektní zejména pro děti, má definovaný UPF, tedy ochranný faktor tkaniny. Bílé bavlněné tričko má ochranný filtr maximálně 20, což je zejména pro děti málo. Navíc, děti je nutno opakovaně domazávat, jsou neustále ve vodě. Rozhodně by měly nosit klobouk. Nutné jsou pro všechny sluneční brýle, které zabrání poškození oka.

* Jak se díváte na solária, kam lidé chodí zejména před dovolenou?

Jako dermatolog je neprosazuji. I když jsme hnědí ze solária, náš přirozený ochranný faktor je maximálně 6, což je nízká ochrana. V soláriích je hlavně UVA záření, díky kterému pokožka krásně zhnědne. Ale přirozená ochrana není jen pigment, ale i to, že kůže rohovatí, a to díky UVB záření. Nemám nic proti tomu, zajít třikrát do roka do solária, rozhodně bychom tam ale neměli chodit častěji.

* Jak se díváte na péči po opalování?

Hydratace je důležitá, protože slunce kůži vysušuje a rohová vrstva se zesiluje. Pokud to na sluníčku přeženete, je dobré na kůži dát zklidňující tělové mléko s obsahem antioxidantů, vitaminu E nebo aloe vera. Dobré je dát krém do lednice, aby příjemně ochladil.

* Pomáhají na spálenou kůži nejrůznější babské rady?

Lidé si na popálenou kůži často dávají jogurt. Asi dobře chladí a člověk má pocit hydratace. Svou roli mohou hrát i probiotické kultury – probiotika posilují imunitu obecně, mohou tedy posílit i imunitu kůže. Na spálení se dává i odvar z černého čaje, rozhodně kůži neublíží. Klasikou je pěna s kyselinou pantothenovou.

* Měli bychom UV faktor používat celoročně?

Pokud jsme v létě ve městě a pobýváme hodně venku, určitě ano.

* Slunce může i pomoci. Opravdu pomáhá lidem trpícím akné?

Pokud jde o akné, je to dvousečná zbraň. Sluníčko v malých dávkách dokáže zklidnit zanícená místa na kůži, ale způsobuje i ono rohovatění, a kvůli němu se naopak může po čase akné zhoršit. Skvěle pomáhá na lupénku či atopický ekzém a slunce potřebuje zejména naše psychika. Stále bychom se však na něm měli chovat bezpečně.

O autorovi| Eva Hlinovská, redaktorka LN

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...