Lidovky.cz

Jak se loví bažanti v nejdražší bažantnici ve střední Evropě

Jídlo

  10:22
Jak probíhá hon, jsem se vydala zjistit do jedné z nejlepších bažantnic v Evropě – na Konopiště. Lovil zde již František Ferdinand d’Este, teď se sem sjíždí evropská šlechta. Pozvání jsme nemohli odolat.

Lov bažanta foto: Shutterstock

S blížícím se datem a statistickým nárůstem mysliveckých neštěstí mě a fotografa přecházel humor. Do konopišťských lesů jsme dojeli akorát na svačinu po druhé leči (obvykle jich je za den šest). Dostali jsme bullshot, silný bažantí vývar s křepelčím vejcem a sherry, který chutná mírně nakysle, ale vlije vám sílu a teplo do žil.

"Druhá nejdůležitější věc na honu," usmívá se dáma v hnědém kabátku, rajtkách a gumovkách. "Tou první jsou vysoko létající bažanti," dodává se smíchem.

Bažant - kohout

Odcházíme se střelci, jejich doprovodem a nabíječi (myslivci) na nedalekou louku. Před námi stojí zalesněný kopec, za námi teče potok a pomalu se zdvihá lesík.

"Ideální terén na bažanty," komentuje Bohumil Bochňák, ředitel restaurace Stará Myslivna Konopiště. "Bažant nerad lítá. Do kopce ho ženou honci, tak běží. Na kopci zjistí, že musí přeletět stromy na úbočí kopce. Za stromy stojí střelci, kteří mají bažanty v ideální výšce 30–40 metrů," vysvětluje.

Střelci se rozestaví na značky (pozice si v každé leči střídají) 20–30 metrů od sebe po obou stranách potoka. Jakmile nad loukou zazní signál trubky zvané borlice, hovor utichne a všichni obrací zrak k nebi. Ticho občas rozřízne zvuk řehtačky honců.

Najednou se objeví bažant, pak druhý, třetí… Padají první výstřely a vzduch se mísí s kouřem. Podobá se to ohňostroji na sídlišti, kdy praskají dělbuchy a zvuk se tříští o paneláky. Uvidět, zamířit, vystřelit, vyčkat. Po každých dvou výstřelech musí nabíječ nabít pušku, střelec proto střídá dvě zbraně.

Lov bažanta

Do ticha šumí déšť, místo kapek nám ale na hlavu padají broky a pírka. Bažanti ani nepípnou, plachtí 30 metrů vysoko, zasaženi přesnou střelbou padají střemhlav k zemi, s prostřeleným křídlem vyvažují let, a pokud se nesrazí se stromem, přistávají o pár desítek metrů dále.

Zaplatí 30 eur za kus, domů jedou s prázdnou

Krčím se pod stromem a doufám, že mi na hlavu žádný nespadne. Váží sice necelá dvě kila, ale z té výšky… Sestřelené bažanty přinášejí psi svým psovodům, kteří umírající bažanty okamžitě usmrtí. Zdá se vám to kruté? Ve volné přírodě je sežere dravec nebo liška, střela je zabije v podstatě okamžitě.

Bažanti se primárně loví na jídlo, hony pořádá státní podnik Lesy ČR. Jeho lesníci bažanty vychovávají z vajec do chovného hejna. "V červenci je ve stáří 6–8 týdnů vypustíme do bažantnice, rozlehlých lesů okolo Konopiště. Celý rok se o ně staráme a od 20. října probíhá lov," vysvětluje jedinečnost bažantnice ředitel lesního závodu Konopiště Miroslav Jankovský.

Jezdí sem jen dobří střelci, kteří si mohou dovolit zaplatit 30 eur za slovený kus – který si ale ani neodvezou domů. "Ceny máme nejvyšší ve střední a východní Evropě, bažanty totiž chováme ve volné přírodě, umí proto létat. Každý rok vypouštíme 120 000 bažantů do volné přírody, zhruba 30 procent sežere škodná a část jich přežije do dalšího roku," vysvětluje Jankovský.

bažant s noky

Ulovené bažanty prodá závod do restaurací a obchodů, kde si je koupíme my. Že má tahle zvěřina zdravější maso než komerčně chovaná zvířata, není třeba dodávat. Lovu zdar!

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.