26. října 2009 0:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko se od ledna stane doslova rájem pytláků, myslivci protestují

Srnec (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Srnec (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Od Nového roku budou mít čeští pytláci žně. Velké výhody totiž pytlákům plynou z novely trestního zákona, která začne platit od 1. ledna 2010. Ta totiž počítá s­tím, že pytláctví bude trestné jen v případě, když neoprávněně uloví zvěř či ryby za více než pět tisíc korun.

V praxi to znamená, že pokud si pytlák zrovna nevyhlédne trofejního srnce nebo jelena, nikdy se cena masa z upytlačené zvěře přes pět tisíc korun nepřehoupne. Dosud platí to, že pytlák je ten, kdo zvěř loví. Po novele je pytlákem ten, který už zvěř ulovil.

Pokud myslivecká stráž nebo hospodář pytláka s úlovkem do pěti tisíc korun přistihne a předá policii, bude výtečníkovi hrozit jen mírná pokuta v rámci přestupkového řízení.

Podle myslivců novela zákona velmi ztíží boj s pytláky, kteří se v poslední době vybavili nejmodernější technikou, a navíc jsou velmi organizovaní.

Více o novele trestního zákona si přečtěte v pondělním vydání deníku

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na Lidovky.cz