Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Pytlák zabil medvěda

Česko

Lovec si sebral trofeje a zbytek hodil do řeky, ochranáři v Beskydech jsou zaskočeni

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM Ochránci přírody dostali nejhorší důkaz o tom, že v Beskydech skutečně znovu žijí medvědi. Jednu z těchto šelem zabil pytlák a její ostatky vhodil do řeky Ostravice. Za důkazy usvědčující pachatele nabízejí ekologové společně s myslivci sto tisíc korun.

Pytel nalezený v řece obsahoval zbytky medvědího těla, mimo jiné čtyři tlapy stažené z kůže, ale také krční obratle s okolní svalovinou a jazykem. Ekologové jsou zaskočeni. „Zatím nevíme ani to, zda jde o samici nebo medvěda. To budeme řešit v následujících dnech s odborníky z Akademie věd ČR,“ potvrdila včera LN Dana Bartošová ze Správy Chráněné krajinné oblasti Beskydy.

O tom, že jde o čin pytláka, ale v Beskydech nepochybují. „Je zřejmé, že po zastřelení byl vyvržen, byla z něj stažena kůže s drápy pro preparaci a byla odebrána lebka. Zločince tedy zajímaly trofejové části těla. Většinu masa si zřejmě pytláci nechali pro konzumaci,“ sdělil Miroslav Kutal z Hnutí Duha, který se se svými kolegy dlouhodobě věnuje životu velkých šelem v Beskydech.

Případ řeší i policie, a protože je medvěd hnědý kriticky ohroženým druhem a pachatel nedodržel pravidla, mohl by jít až na pět let do vězení. Je navíc možné, že to není jeho první medvěd. „Už jsme zaznamenali náhlé zmizení jiných medvědů, kteří se na různých lokalitách objevovali,“ říká Bartošová. Medvědy v Beskydech lze spočítat na prstech jedné ruky Beskydy jsou jediným místem v České republice, kde medvědi volně žijí. Jejich přesný počet nikdo nezná, ekologové odhadují, že tam žije mezi třemi a pěti jedinci. „Usmrcení byť jediného z nich má proto vážné následky pro celou populaci medvěda na česko-slovenském pomezí,“ dodal Kutal. Medvědi z Beskyd se totiž pohybují i na sousedním Slovensku a jsou tak úzce provázáni na tamní populaci. Ochránci přírody letos v zimě mapovali výskyt šelem v Beskydech. Společně s desítkami dobrovolníků sledovali jejich stopy, sbírali vzorky a shromažďovali další důkazy. „Zjišťujeme, zda se nám podaří provázat nález na tuto systematickou práci,“ poznamenal Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

O zadržení alespoň jednoho z pytláků se aktivisté v Beskydech snaží dlouhodobě, proto za jejich usvědčení vypsali společně s Českomoravskou mysliveckou jednotou padesátitisícovou odměnu. Tu po nálezu zvýšili na sto tisíc korun s tím, že případní svědci mohou telefonovat na čísla 731 463 929 nebo 607 837 854, případně najdou informace na internetových stranách www.selmy.cz/odmena.

V Beskydech už tak mají důkazy o útocích pytláků na všechny tři druhy velkých šelem, které v České republice žijí - na vlky, rysy a nyní i na medvědy. Odborníci odhadují, že za posledních dvacet let u nás pytláci skolili na 500 rysů. Potvrdila to i pět let stará anketa, v níž se desetina oslovených lovců z oblastí s výskytem velkých šelem v anonymních letácích přiznala, že již rysa zastřelila. Tehdy se myslivců ptali studenti lesnických středních a vysokých škol.

Návrat velkých šelem do Beskyd je otázkou posledních let. Medvěd hnědý, který je největší evropskou šelmou, byl totiž na většině území Čech, Moravy a Slezska vyhuben v 18. století, ze Slovenska se ale začal vracet od 70. let 20. století a několik jedinců se právě v klidných místech Beskyd usadilo. Poslanci přitom schválili zákon, který zaručuje proplacení případné škody, kterou velké šelmy spáchají například zabitím hospodářských zvířat. Například medvěd, označovaný ochranáři jako Míša z Brodské, napáchal před desíti lety škody za dvě stě tisíc. Tehdejší okresní úřad ale škody, zejména zničené včelí úly, zaplatil. Za dlouhé roky přitom neexistuje důkaz, že by medvěd někoho napadl.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!