Lidovky.cz

Dokonalé ovoce? Meruňky Oranžové královny

Jídlo

  12:07
PRAHA - Jsou zdravé, podle mnohých dokonce nejzdravější ze všeho ovoce. Typicky nakyslá chuť i výrazná barva má spoustu příznivců, kteří je konzumují ve všech možných podobách: jako džem, kompot i jako pálenku. Jejich nejoblíbenější domácí variantou jsou ovšem meruňkové knedlíky.

Které ovoce je nejzdravější? O tom se vedou odjakživa vášnivé spory. Na prvních místech se velmi často objevují meruňky, kterým se dokonce někdy říká "ovoce zdraví". Už jejich oranžová barva vzbuzuje ten dojem. Barvu dává meruňkám velké množství beta-karotenu – ovšem nejen barvu.

Milovníci meruněk jsou přesvědčeni, že konzumací tohoto ovoce odbourávají tuky a zpomalují stárnutí svého organismu. Stačí prý sníst pět malých meruněk, a vaše tělo dostane doporučenou denní dávku antioxidantu. A tím je právě beta-karoten, rostlinná forma provitaminu A, velmi účinné látky, pokud jde o prevenci nádorových chorob.

Meruňky také snižují hladinu cholesterolu, posilují imunitu a peristaltiku střev. Prospívají kvalitě vlasů, nehtů i pleti, snižují riziko demence, pomáhají snížit potíže astmatikům, snižují pocit únavy a stresu. Přitom ve 100 gramech meruněk je jen 57 kalorií.

Oblíbený recept Miroslava Beránka

Meruňkové knedlíky 4 porce: 500 g měkkého tvarohu 200 g polohrubé mouky 2 vejce 12 meruněk 12 kostek cukru 70 g másla 1 lžíce práškového cukru, 1 lžíce mleté skořice, sůl 

Tvaroh, mouku a vejce smíchejte, mírně osolte a pak z hmoty vypracujte těsto, které necháte asi 20 minut odpočinout.

Meruňky omyjte, osušte a vypeckujte. Místo pecek vložte do každé meruňky kostku cukru.

Odleželé těsto vyválejte na placku silnou asi 2 cm. Potom z placky vykrajujte kolečka o průměru asi 10 cm. Na každé kolečko položte meruňku vyplněnou cukrem, zabalte ji do těsta a vytvořte kulaté knedlíky s meruňkovou nádivkou.

Do hrnce s vodou těsně pod bodem varu vkládejte knedlíky jeden po druhém a nechte je tam asi 10–12 minut. Voda se nesmí vařit.

Máslo rozpusťte tak, aby bylo tekuté. Hotové knedlíky nechte okapat v sítu a potom servírujte tak, že každou porci polijete rozpuštěným máslem, posypete práškovým cukrem a mletou skořicí. Můžete přidat i strouhanku osmaženou na másle nebo trošku zakysané smetany.

Meruňkové knedlíky

Sušené pro kosmonauty
Avšak nejen čerstvé plody mají tyto schopnosti. Koncentrovaným zdrojem energie, cukru jsou sušené meruňky, tato úprava navíc zachovává všechny důležité látky. Sušené meruňky mimo jiné obsahují vlákninu a v podstatném množství i železo, vápník, draslík a některé vitaminy.

Američtí astronauti si je proto brali s sebou na vesmírné lety. Na Balkáně je plní kozím sýrem a doporučují jako účinný prostředek proti zácpě. Sušené meruňky, které lze koupit v obchodech, jsou však obvykle ošetřeny oxidem siřičitým, aby si zachovaly hezkou barvu a nečernaly. Proto se musí před konzumací pečlivě omýt, aby nezpůsobovaly žaludeční potíže. Na trhu jsou však běžně k dostání i meruňky nesířené, často označované jako bio.

Nesmíme zapomínat ani na meruňkovici, která v sobě koncentruje veškeré dobré vlastnosti ovoce, z něhož byla vyrobena. Posiluje prý dokonce i chuť na sex. Když se zakousnete do meruňky právě utržené ze stromu, mělo by to ve vás vzbudit něžnost a lásku.

Olej lisovaný za studena z meruňkových jader si v poslední době oblíbili labužníci na celém světě. Má velmi vysoký obsah všech druhů vitaminu B a také vitaminu A v přírodní formě. Olej působí příznivě na činnost zažívacích orgánů a jater, upravuje poruchy srdeční činnosti a zlepšuje zrak. Dokonce se prý dá použít i při léčbě rakovinových onemocnění. Látky obsažené v oleji totiž ovlivňují příznivě vývoj nových buněk.

O původu meruněk
Původem jsou prý z Číny, do Evropy se ovšem dostaly už počátkem našeho letopočtu přes Arménii, nejprve do Itálie a potom přes Slovinsko, Štýrsko a Rakousko až do Čech a na Moravu. Meruňka (Armeniaca), stejně jako např. broskvoň nebo třešeň, patří do rodiny Prunus. Plody jsou peckovice s oranžovým oplodím, dozrávající ve střední Evropě uprostřed léta.

U nás jsou pro pěstování meruněk nejlepší podmínky na jižní Moravě, v nadmořské výšce do 250 metrů, musí být ale chráněny před chladným větrem. Nejrozšířenější je odrůda Velkopavlovická, s poměrně velkými plody výborné kvality. Je však citlivá na jarní mrazy a houbové choroby. V poslední době se zkouší nově vyšlechtěné, odolnější odrůdy, například: Bergeron, Karola, Goldrich, Hargrand nebo Maďarská.

Ve světě je pečou s vepřovým...
Cukráři rádi kombinují meruňky s čokoládou, medem nebo karamelem. Stejně zajímavě vychází i kombinace se zakysanou smetanou nebo tvarohem. Jeden z nejjednodušších receptů na pochoutku z oranžových plodů je vypeckované meruňky jemně nakrájet a smíchat s jogurtem a müsli.

Meruňky se ve světové kuchyni dostávají do pro našince překvapivých rolí. Někteří kuchaři je kombinují s pečeným vepřovým masem, někteří dokonce i s těstovinami ve sladké i slané formě. Američtí kuchaři přidávají sušené meruňky do nádivky, když pečou krocana. Čerstvými meruňkami ochucují vařené sladké brambory, společně se smetanou a sklenkou sherry.

... u nás vládnou v ovocných knedlících
V našich krajích se meruňky nejčastěji objevují ve sladkých jídlech. Velmi oblíbené jsou kompoty a džemy, do nichž se obvykle přidává hřebíček, badyán a plátky citrusů. Meruňky na džem je ale nejprve třeba zbavit slupek. Ovoce se ponoří asi na deset vteřin do vařící vody, potom rychle zchladí a ihned oloupe. A ještě jedna dobrá rada: chcete-li zralé meruňky vypeckovat, doporučuje se vyválet je nejprve na pevné podložce, aby se pecka oddělila od dužniny.

Zavařování meruněk je v podstatě velmi jednoduché. Kilogram vypeckovaných meruněk ve sklenicích zalijete vroucím nálevem z vody a cukru, potom sklenice zavíčkujete a pevně utěsníte. Nakonec sklenice necháte ve vodní lázni asi půl hodiny při teplotě 100 stupňů.

Daleko nejpopulárnější jsou však u nás meruňkové knedlíky. Připravují se dvojím způsobem: z brambor, nebo z tvarohu. Miroslav Beránek, úspěšný fotbalový trenér, se stal nedávno majitelem restaurace Na Ořechovce. Snaží se tu nabízet tradiční česká jídla, přesněji řečeno české pochoutky z doby rakousko-uherské monarchie.

"Vždycky mi vadilo, že nemůžu na jídelních lístcích českých restaurací najít klasické lahůdky jako od babičky," říká Beránek. "Na svých cestách s fotbalem jsem ochutnal kdeco, mám rád i asijská jídla, ale přece jenom takový ten správný vídeňský řízek z telecího masa velký jako sloní ucho, to je evergreen. Nebo právě meruňkové knedlíky z tvarohového těsta."

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.