Lidovky.cz

Mexickou tequilu válcuje prastarý nápoj pulque

Jídlo

  7:00
Nechte stranou tequilu. Mladé pijáky v mexické metropoli teď hřeje jiný alkoholický nápoj, který si před stovkami let připravovali Aztékové a jenž přežil španělskou kolonizaci i masovou migraci dalších Evropanů. Řeč je o pulque, svého času podceňovaném nápoji, který zažívá renesanci.

Mexičané se vracejí k prastarému nápoji pulque

Boom zažívají zejména výrobci pulque ve středomexické Tlaxcale. Základní surovinu pro tento nápoj dodávají sukulentní agáve, které jsou původním domovem právě v Mexiku, kde jsou známé jako maguey, píše agentura Reuters.

Pulque se získává kvašením šťávy z kořenů rostliny Agave salmiana. Výsledkem fermentačního procesu, jenž trvá nejméně 48 hodin, je mazlavý alkoholický nápoj, který si předkolumbovští indiáni vyráběli mnohem dříve nežli tequilu.

Dříve nápoj pro šlechtu a těhotné

Svého času bylo pulque vyhrazeno pouze aztécké šlechtě, dnes je to oblíbené pití tradiční mexické pracující třídy. A dočkalo se i svého muzea, které je v mexickém hlavním městě, ostatně vybudovaném na troskách zničené aztécké metropole Tenochtitlánu.

"U Aztéků byl tento nápoj vyhrazen šlechtě a kněze pro obřadní účely a pro těhotné ženy. Aztékové si tohoto lepkavého nápoje vysoce cenili," vysvětluje ředitel muzea Salvador Zarco.

Nápoj pulque se získává kvašením šťávy z kořenů rostliny Agave salmiana

Výstava zahrnuje tradiční výrobní techniky, starou mapu země, kde se silný nápoj vyráběl, a také model v životní velikosti podniků v metropoli, takzvaných pulquerías. "Nápad propagovat tyto podniky na výstavě má za cíl představit pulque a všechno, co je spojené s procesem jeho výroby, konzumace i ekonomiky," zdůrazňuje kurátor Miguel Ángel Corona.

Boj s pivovarníky

Pulque později proslulo po celé zemi v době hnutí za nezávislost jako oblíbený nápoj mexických vlastenců a teď po dvou stech letech se silný koktejl jen vzpamatovává z mohutné kampaně, kterou proti němu vedli pivovarníci.

K negativnímu přístupu přispívali i přistěhovalci z Evropy, kteří měnili tvář země i postoj vůči tradičnímu pití. Nyní ale pulquerías, jako je například Las Duelistas, zažívají rozkvět. Oblíbené bary jsou plné mladých obyvatel hlavního města, kteří se s prastarým nápojem seznamují poprvé.

Majitel pulqueríe Arturo Garrido vzpomíná, že asi před deseti lety navštěvovali jeho lokál jen starší lidé a pití pulque upadalo, protože mladí lidé se rozhlíželi jinde a kampaně proti nápoji v Mexiku téměř skoncovaly s jeho výrobou. "Nyní ale zažíváme renesanci a myslím, že tento trend udržíme ještě dlouho," vyslovuje naději Garrido.

Příchutě manga či celeru

Po mexické metropoli je rozprostřeno asi 50 barů specializujících se na starý indiánský nápoj, přičemž majitelé prostředí doplňují například posledními hudebními hity. A v lokálech se tísní mladí zájemci o pulque namačkaní na jeho příznivce z řad starších generací.

"Moji rodiče pulque nemají rádi od dob restrikcí v mexické metropoli, takže ho takřka nepijí, ale moji prarodiče jsou velkými fanoušky, takže tu je generace, která má pulque ráda, generace, která nikoliv, a další, která se k němu obrací, což je opravdu povedené," vypočítává stoupenec nápoje Carlos Ricano.

Dnes už ale často nejde jen o původní podobu nápoje - připravuje se s různými příchutěmi od manga po celer - prostě aztécké pitivo nebylo nikdy tak zdravé a cena 25 pesos (necelých 35 korun) za litr je přijatelná pro všechny vrstvy mexické společnosti.

Mexičané nápoj vyvážejí i do zahraničí - Japonska, Kanady, Ukrajiny. A pro turisty pořádají tematické výlety za pulque po celé zemi - výrobci věří, že vrcholného rozkvětu se teprve dočkají a možná v oblibě konzumace převálcují i tequilu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.