Lidovky.cz

Paláce v Brně zaplnil grafický design, oceněn byl Najbrt

Design

  6:00
BRNO - Grafický design z celého světa zaplnil tři paláce Moravské galerie v centru Brna. Výstavy Mezinárodního bienále grafického designu Brno 2014, které potrvají do října, jsou tentokrát zaměřeny na oborové vzdělávání a školství. Do soutěže se přihlásilo 867 autorů ze 43 zemí. Mezinárodní porota nakonec vybírala ze 400 prací, grand prix však neudělila, jak oznámili pořadatelé.

Grafický design z celého světa zaplnil tři paláce Moravské galerie v centru Brna. Výstavy Mezinárodního bienále grafického designu Brno 2014, které potrvají do října. foto: ČTK

Neudělení ceny podle porotců neznamená, že soutěžní práce nejsou kvalitní či osobité. "V dosavadních ročnících ale porota vždy mohla spoléhat na rozsáhlejší dílo, vznikající v dlouhodobějším horizontu. Tento ročník je jiný, vyplývá to z jeho samotné povahy, ze studentských prací," řekla předsedkyně poroty Barbara Steinerová. V mnoha případech měli porotci od autorů jen jednu knihu či jeden plakát, a tak by prý udělení ceny bylo spekulací o budoucím tvůrčím vývoji a růstu.

Cenu primátora města Brna získal Japonec Daisuke Kašiwa za sérii knih, zahrnujících více než tisíc maleb a kreseb, které vznikaly po celou dobu autorova studia a staly se také podkladem pro soubor plakátů. Další dílčí ocenění si odnesly Češka Pavla Nešverová, Švédka Emma Olandersová a nizozemská škola Werkplaats Typographie z Arnhemu.

ČTĚTE TAKÉ:

Cena za celoživotní dílo pro Najbrta

Organizační výbor bienále oznámil také jméno vítěze ceny za celoživotní přínos českému grafickému designu. Získal ji dvaapadesátiletý Aleš Najbrt, autor řady filmových a divadelních plakátů, někdejší art director časopisu Reflex a zakladatel Studia Najbrt. Bienále v roce 1996 vyhrál, později se podílel na jeho rozvoji. "Je představitelem profesionála v nejlepším slova smyslu," řekl šéf organizačního výboru Marek Pokorný.

Grafický design z celého světa zaplnil tři paláce Moravské galerie v centru...

Doprovodné výstavy se pokoušejí zmapovat téma vzdělávání z různých úhlů. Expozice Vzít si linku na procházku sleduje různé způsoby a směry ve výuce. Díky výstavě Od A do B do C se stěny atria Pražákova paláce změnily ve školní tabule a celý výstavní prostor v imaginární učebnu. Další expozici tvoří školní nábytek.

Tvorbu profesionálů reprezentují Nizozemci Armand Mevis a Linda van Deursenová, kteří na bienále získali velkou cenu v roce 2012. Jejich práce z posledních let dostaly prostor v respiriu Uměleckoprůmyslového muzea. Jako osobnost českého grafického designu se v retrospektivní výstavě představuje Rostislav Vaněk, autor knižní i časopisecké grafiky, plakátů a v poslední době také tvůrce nových písem.

Mezinárodní bienále grafického designu Brno 2014.

"Chceme v pozitivním smyslu nakazit ty, kteří se o grafický design nezajímají nebo o něm moc neslyšeli. Proto také nabízíme nový formát bienále v podobě off programu, v rámci kterého se uskuteční řada doprovodných výstav, workshopů, přednášek a besed zdarma," řekl ředitel galerie Jan Press.

Brněnská přehlídka grafického designu vznikla v roce 1963, patří k nejstarším i největším oborovým akcím. Návštěvnost v novém tisíciletí opakovaně překročila 30.000 lidí. Odborníky z celého světa láká hlavně zahajovací sympozium.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.