Lidovky.cz

Ministerstvo chce zrušit povinné očkování kojenců proti TBC

Česko

  8:42
PRAHA - Po osmi letech diskusí přichází ministerstvo zdravotnictví se zrušením očkování novorozenců proti tuberkulóze. Podle návrhu, který je do příštího týdne v připomínkovém řízení, by se nově proti tuberkulóze očkovaly pouze děti z rizikových skupin.
S dítětem v nemocnici (ilustrační foto).

S dítětem v nemocnici (ilustrační foto). foto: Shutterstock

 

"K analogickému postupu již přistoupila celá řada zemí EU," vysvětluje ministerstvo. "V zemích po zrušení plošného očkování nedošlo k žádnému dramatickému vzestupu výskytu onemocnění."

Aby se vše stihlo, dostaly úřady na připomínky pouhých pět pracovních dní.

"Ve chvíli, kdy budou vypořádány připomínky, není důvod vydání vyhlášky zdržovat," potvrdil mluvčí ministryně zdravotnictví Dany Juráskové Vlastimil Sršeň. "Pokud nebudou žádné zásadní připomínky, mohla by vyhláška vyjít už příští týden,"odhaduje.

Důvody pro očkování dítěte proti TBC

přímý kontakt dítěte s tuberkulózou

jestliže se tuberkulóza vyskytuje v anamnéze rodiče, sourozence nebo člena domácnosti dítěte

pokud dítě, jeho rodiče, sourozenci nebo členové domácnosti dítěte pocházejí ze země s vyšším výskytem tuberkulózy

jestliže dítě, jeho rodiče, sourozenci nebo členové domácnosti pobývali v zemi s vyšším výskytem tuberkulózy déle než 3 měsíce

Očkování může i zabít Očkování novorozenců proti tuberkulóze se provádí často rovnou v porodnici. To označují sami lékaři za nesprávný postup, podle právníků lékařské komory by ani dnes neměl nikdo trestat rodiče, kteří ho v porodnici odmítnou. Objevuje se při něm totiž množství nežádoucích účinků, výjimečně mohou být i vážné.

"Dlouhá léta se ve světě ví, že na rozdíl od jiných očkování očkovací látka proti tuberkulóze nedokáže spolehlivě zabránit onemocnění, a navíc je její aplikace provázena vysokým výskytem komplikací. To vše za situace, kdy výskyt tuberkulózy v ČR je prakticky jeden z nejnižších v Evropě, nutně musí vést k přehodnocení názoru na toto očkování," píše se v důvodové zprávě k vyhlášce.

Podle dosavadního očkovacího kalendáře má každé dítě dostat vakcínu proti tuberkulóze mezi 4. dnem a 6. týdnem života. Při brzkém očkování živou vakcínou proti tuberkulóze mimo jiné hrozí, že ji dostanou i děti s poruchami imunity, o kterých se to ještě neví. Ty pak mohou i zemřít. V dalších případech hrozí kvůli reakci na vakcínu odložení dalšího očkování. Poměrně časté je hnisání uzlin v podpaží. "Plošné očkování novorozenců proti tuberkulóze by se mělo zrušit. Jsem o tom stále víc a víc přesvědčen. Komplikace převažují nad benefity," řekl před časem předseda vakcinologické odborné společnosti Roman Prymula.

Proti zrušení plošného očkování proti tuberkulóze byli dlouhodobě někteří plicní lékaři. Ti požadovali, aby se přesunulo do pozdějšího věku, ale zůstalo povinné pro všechny. "Ministerstvo zdravotnictví argumentuje nízkým výskytem TBC u nás, avšak zcela přehlíží, že to je evidentně pozitivní důsledek dosavadní účinné prevence, jejíž nejpodstatnější složkou byla proočkovanost celé populace proti této nemoci," kritizovala dřívější zmínky o rušení plošného očkování primářka Pavla Nykodýmová. "Již nyní jsou signály ze zemí, které před nedávnem přistoupily ke zrušení povinného očkování proti TBC, že zde dochází k nárůstu výskytu této nemoci," tvrdí Nykodýmová

Další podrobnosti o očkování proti tuberkulóze si přečtěte v pondělním vydání deníku

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.