Lidovky.cz

Váš systém ze mě udělal hajzla, psal Týc soudkyni

Česko

  8:00
PRAHA - UVNITŘ CELÝ DOPIS. Výtvarník Roman Týc poslal v prosinci loňského roku otevřený dopis soudkyni Janě Miklové. Mimo jiné v něm píše, že není žádný desperát ani vandal. "Myslíte, že člověk, který systémem pohrdá, se takovým trestem poučí," ptá se Týc.

Výtvarník David Hons vystupující pod jménem Roman Týc nastoupil odpoledne do pankrácké věznice v Praze. foto: ČTK

Před soud se umělec dostal kvůli tomu, že v roce 2007 vyměnil skla s panáčky na pěti desítkách semaforů. "Ano věděl jsem, že tím riskuji trable, ale mýlil jsem se v tom, že ten projekt společnost pochopí a přijme ho jako dar," píše v dopise. Zároveň se ohrazuje proti tomu, že šlo pouze o srandu. "... jako vizuální umělec věřím v divákovu touhu hledat příběh, podobenství, zprávu a nechci se smířit s tím, že divák je nakonec jen pouhým vizuálním konzumentem," pokračuje Týc v dopise, který zveřejnil na svém webu.

ČTĚTE TAKÉ:

Proč si jako objekt pro svoje dílo vybral právě panáčky na semaforech? "... signalizační systém může znázorňovat systém společenskopolitický, ve kterém musí žít každý z nás. Skrze tento systém, jsem chtěl lidem ukázat, že nemusí jít a stát, když jim to systém přikáže, je jen na nich, na každém z nás co zrovna chceme, nebo potřebujeme udělat," vysvětluje.

24. února 2012

Za poškození semaforů musel Týc uhradit škodu vyčíslenou na 80 tisíc korun a navíc zaplatit pokutu soudu 60 tisíc. Nelíbí se mu, že o tom rozhodl soudce namočený do kauzy tzv. justiční mafie. "Kde je soudce Hájek který mne soudil? Proč se na internetu musím dozvídat, že je vyšetřován policií v korupčních kauzách v justici? Proč musím psát vám, člověku, který se stal mým katem?" ptá se výtvarník soudkyně, která ho poslala na měsíc za mříže, protože odmítl zaplatit pokutu soudu.

Otevřený dopis pro samosoudce Janu Miklovou, 05.12.2011, 14.00

V textu si navíc stěžuje, že škoda 80 tisíc vyčíslená správcem semaforů, firmou Eltodo, je přehnaná. "... 'škodu' vyčíslila firma Eltodo takovou, aby obhájila své přemrštěné částky, které účtuje magistrátu za servis, který za spravování světelné signalizace účtuje už dlouhé roky," nebere si Týc servítky.

Proti stíhání výtvarníka se postavil i Český helsinský výbor a několik dalších občanských iniciativ, podle nichž byla reakce státu nepřiměřená. Na Týcovu podporu vznikla petice, lidé na jeho podporu přelepují hlavy panáčkům na přechodech.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.