Lidovky.cz

Ištvan ničí životy, jsem nevinný, zlobil se po výslechu Nečas

Česko

  13:26aktualizováno  16:50
PRAHA - Expremiér Petr Nečas dorazil vypovídat na policii v kauze politické korupce. Případ se týká někdejší šéfky jeho kabinetu Jany Nagyové a podezření žalobců z údajného podplacení trojice exposlanců z ODS. Při odchodu krátce po 15. hodině řekl stručně novinářům, že se cítí nevinen. Zdůraznil, že šlo o politické rozhodnutí, ne o kriminální čin.

Expremiér Petr Nečas před výslechem foto: Petr Topič

"Vazba zničila společenský status obžalovaných, pokud jim zničí i zdraví, bude za to zodpovědný vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. Budu činit vrchního žalobce Ištvana osobně odpovědným za to, že ničí životy," řekl Nečas krátce po skončení svého výslechu na policii. Podle expremiéra je v kauze údajného uplácení poslanců uměle rozšiřován seznam svědků a prodlužována vazba obviněných. Znovu zopakoval, že se cítí nevinný a připomněl, že jej žalobci stíhají za politické kroky a nikoli za kriminální činnost.

Podle Nečase jde o vykonstruovaný politický proces. "I doktor Ištvan v televizi řekl, že je to právní konstrukce," poukázal Nečas a postěžoval si na to, že vyšetřovatelé (výslech vedl Ištván, pozn. red.) neumožnili advokátům obviněných, aby se ho ptali.

Ivo Ištvan v reakci na emotivní slova Petra Nečase o ničení životů obžalovaných ČT řekl, že "vazbu nařídil obvodní soud, protože tam bylo podezření, že by mohlo být mařeno vyšetřování."

ČTĚTE TAKÉ:

Výslech začal ve 13 hodin

Petr Nečas přišel na policejní služebnu okolo 13:00. "Dorazil v doprovodu Lžičáře, jen rychle se beze slova propletl masou novinářů a zašel do budovy," informuje zpravodajka Lidových novin. "Pan Nečas vypovídal. Žádné otázky nebyly, vedl monolog a tím to skončilo," řekl krátce před tím, než Nečas opustil policiejní budovu Eduard Bruna, advokát Nagyové.

Nečas již dříve prohlásil, že žádná dohoda o rezignaci rebelujících poslanců ODS na jejich poslanecké mandáty výměnou za jiné funkce uzavřena nebyla. Proto mu není jasné, proč a z čeho má být obviněn.

Nečas kvůli kauzám kolem Nagyové, které se týkají také údajného nezákonného sledování, odstoupil z funkce předsedy vlády i z čela ODS. Jeho vládu nahradil úřednický kabinet Jiřího Rusnoka.

V ranních hodinách byl vyslýchán také poslanec Boris Šťastný (ODS). Otázky policistů se týkaly okolností schvalování daňových zákonů. Šťastný uvedl, že se žádných jednání o čemkoli v souvislosti s daňovým balíčkem neúčastnil.

Petr Nečas

Policie vyslechla i náměstka ministra financí

"Z výslechu vyšel náměstek na ministerstvu financí Zdeněk Zajíček. Vyslýchán byl asi dvě hodiny (na ministerstvu má pod sebou majetkové účasti státu ve firmách). Na co se ho policisté ptali, říci nechtěl, podepsal prý mlčenlivost, " uvedla zpravodajka Lidových novin.

Razie, která vedla k pádu vlády

  • Policie provedla 13. června rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
  • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
  • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
  • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
    Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
    Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
  • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
  • V neděli 16. června večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:
Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.