Lidovky.cz

Policejní škatulata. Komárek končí v čele protikorupční policie

Česko

  12:07aktualizováno  13:05
Po roce se bude hledat nový šéf elitního policejního útvaru. Dosavadní šéf Milan Komárek opustí pozici šéfa protikorupční policie. Prý odchází dobrovolně. Policejní prezident Tomáš Tuhý chce vybrat nového šéfa útvaru do podzimu.

Milan Komárek odchází z pozice šéfa protikorupční policie. foto: Dan Materna, MAFRA

"Plukovník Komárek mě informoval, že svůj post opouští z osobních důvodů, které jsem vyslechl a plně je respektuji,“ prohlásil policejní prezident Tuhý. „Také jeho práce si velmi vážím. V době jeho působení se podařilo Útvar odhalování korupce a finanční kriminality stabilizovat. Splnil také nesmírně důležitou roli při přípravě a uzavírání dohody o potírání daňové kriminality, tzv. daňové Kobry," uvedl policejní prezident s tím, že s Komárkem počítá i nadále v řídících policejních funkcích.

Samotný Komárek se k odchodu zatím nevyjádřil. Vzhledem k tomu, že mu Tuhý nepřímo přislíbil jinou vysokou pozici, nelze očekávat, že bude mluvit jinak než policista číslo 1.

Komárkova rezignace přitom přichází necelé dva měsíce poté, že se mu změnil nejbližší nadřízený. Náměstek policejního prezidenta pro kriminální policii se totiž nedávno stal Zdeněk Laube (psali jsme o něm ZDE). Komárkův odchod tak nemusí být zcela dobrovolný, jak naznačuje oficiální prohlášení. Protikorupční jednotka si v poslední době připsala několik všeobecně kladně hodnocených případů: například zatčení exposlance Davida Ratha, rozsáhlé daňové úniky spojené s vlivných perským obchodníkem či  kauzu zmanipulovaných losovaček.

Laube má kromě protikorupční policie pod sebou i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, který léta vede Robert Šlachta.

Milan Komárek

  • U policie slouží od roku 1991.
  • V letech 1994 až 2000 působil jako asistent vyšetřovatele a vyšetřovatel, mezi roky vedl 2000 a 2002 vyšetřovatele v okrese Nymburk. V letech 2002 až 2008 působil ve vedoucích funkcích na několika okresních ředitelstvích ve Středočeském kraji (Nymburk, Kutná Hora a Praha-venkov), poté dva roky vedl odbor policejního prezidia, který se zabýval odhalováním ilegálních zbraní a v roce 2010 nastoupil jako náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování středočeského krajského ředitelství policie.
  • Loni v červnu vystřídal ve funkci šéfa protikorupční policie Tomáše Martince, který odstoupil po sporu se státní žalobkyní Lenkou Bradáčovou v dubnu loňského roku (více čtěte ZDE).
  • Milan Komárek byl pátým ředitelem v čele protikorupční policie za posledních sedm let.
  • Loni v prosinci oznámil tehdejší policejní prezident Martin Červíček, že po něm ministr vnitra v demisi Martin Pecina chtěl, aby odvolal několik policejních ředitelů, mezi nimi i Komárka. Červíček to odmítl. Pecina poté popřel, že by někdy vytvářel na šéfa protikorupční policie Komárka nátlak (více čtěte ZDE).

Protikorupční policie loni obvinila 393 lidí, což bylo o 59 více než v předchozím roce. Policisté tohoto útvaru loni zajistili při vyšetřováních majetek za téměř 5,4 miliardy korun.

Tuhý také poděkoval za více než dvacetiletou práci u policie Bedřichu Koutnému, který se k 31. červenci rozhodl rezignovat na post ředitele policie ve Zlínském kraji. Jeho nástupce chce vybrat v nejbližších dnech.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.