Úterý 10. prosince 2024, svátek má Julie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šéf protikorupční policie? ‚V banánové republice sebevražedná pozice’

Česko

  7:00
PRAHA - Během posledních sedmi let se v čele elitního Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality vystřídalo pět ředitelů. Po roce v pátek ohlásil odchod zatím poslední z nich Milan Komárek. Podle analytika nevládní organizace Transparency International Stanislava Beránka totiž čelí šéf protikorupčního útvaru enormnímu tlaku a mluví dokonce o “sebevražedné pozici“.

Milan Komárek foto: MAFRA - Dan Materna

Lidovky.cz: Jak pod panem Komárkem útvar fungoval?
Jeho působení bylo velmi krátké, ani jsem nestihl zaznamenat nějaké výraznější změny. To ale nemusí být nutně negativní, někdy nechat útvar pracovat v klidu může být pozitivní. 

Lidovky.cz: Funguje tedy v současnosti útvar protikorupční policie dobře?
Jednotlivá oddělení dělají v daných podmínkách maximum. 

ČTĚTÉ TAKÉ

Lidovky.cz: Podepisuje se na kvalitě těchto podmínek i fakt, že za posledních 7 let se na pozici šéfa vystřídalo 5 policistů?
Tady bych citoval nejmenovaného policistu, který řekl, že vedoucí protikorupční policie v banánové republice je sebevražedná pozice. Spíše než na kvalitu těch lidí to ukazuje na vnější tlak na obsazení této pozice. Třeba Komárkův předchůdce Tomáš Martinec i přes kritiku podle mě zanechal pozitivní dojem. 

Lidovky.cz: Odkud přicházejí největší tlaky?
Ve chvíli, kdy se policie pustila do větších kauz, je protikorupční útvar první na ráně. Dotčení se snaží hledat politické vazby nebo nástroj jak tlačit na policii. Ať už politický či mediální.

Lidovky.cz: Čili odchod pana Komárka nemusel být zcela dobrovolný, jak prezentoval policejní prezident?
To nevím, ale obecně existuje snaha ze strany politických stran trochu si kolonizovat policejní prezidium či jednotlivé důstojníky, dostat se k informacím. Třeba policejní prezident Petr Lessy byl v tomto ohledu k politikům velmi nesdílný. 

Lidovky.cz: Z toho, co jste o protikorupční policii řekl, vyplývá, že její šéf by se příliš do jejího chodu neměl plést. V čem tedy spočívá jeho práce?
Měl by být vizionář a sledovat trendy ve finanční kriminalitě a korupci a podle nich nastavovat priority. Měl by mít jasno v personální politice, schopné podporovat, slabé odstranit. Neměl by, ani není to možné, zasahovat do běžného provozu. Tok informací by měl směřovat z dola nahoru. Co prověřovat, to už by měla být věc středního managementu.  

Lidovky.cz: Mohou mít časté výměny na vyšetřování rozdělaných velkých kauz?
Může i nemusí. Ředitel musí podřízeným zajišťovat dobré podmínky na práci a chránit je pod politickým vlivem.

Milan Komárek končí v čele protikorupční policie

  • vystudoval Policejní akademii v Praze (1997; Bc.) a práva na Západočeské univerzitě v Plzni (2002; Mgr.) 
  • u policie slouží od roku 1991, v letech 1994 až 2000 působil jako asistent vyšetřovatele a vyšetřovatel, mezi roky vedl 2000 a 2002 vyšetřovatele v okrese Nymburk; v letech 2002 až 2008 působil ve vedoucích funkcích na několika okresních ředitelstvích ve Středočeském kraji (Nymburk, Kutná Hora a Praha-venkov), poté dva roky vedl odbor policejního prezidia, který se zabýval odhalováním ilegálních zbraní a v roce 2010 nastoupil jako náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování středočeského krajského ředitelství policie; loni v červnu se stal ředitelem ÚOKFK
  • Loni v prosinci oznámil tehdejší policejní prezident Martin Červíček, že po něm ministr vnitra v demisi Martin Pecina chtěl, aby odvolal několik policejních ředitelů, mezi nimi i Komárka. Červíček to odmítl. Pecina poté popřel, že by někdy vytvářel na šéfa protikorupční policie Komárka nátlak.
Autor:

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Prodejce na showroom

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Praha
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč