Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bradáčová měla zničit exšéfovi protikorupční policie Martincovi život. Ten chce omluvu

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Právník bývalého šéfa protikorupční policie Tomáše Martince ve středu uvedl u soudu, že pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová zničila jeho klientovi život svými opakovanými nepravdivými výroky v médiích. Martinec po Bradáčové požaduje omluvu a 200 000 korun za její tvrzení, že proti ní konstruoval kauzu.

Zástupce Bradáčové zdůraznil, že do médií nikdy neříkala nic, co by bylo nepravdivé. Za dopad sporu, který sama nevyvolala, podle něj Bradáčová nenese odpovědnost.

Vztahy mezi protikorupčním útvarem a institucí Bradáčové jsou dlouhodobě napjaté. Martinec tvrdí, že státní zástupkyně využila svého vlivu a odstartovala proti němu mediální kampaň. V březnu 2013 řekla moderátorovi po interview v rádiu, že protikorupční policie na ni „vyrobila“ kauzu podjatosti při šetření zakázky údajně spojené s jejím manželem. Martinec nakonec po medializovaném sporu rezignoval na svou funkci.

Ani jeden z aktérů sporu ve středu k Obvodnímu soudu pro Prahu 2 nedorazil. Martincův právník Jiří Vyvadil v úvodu jednání rozšířil žalobu tak, že se nově netýká pouze původního výroku Bradáčové ve studiu Frekvence 1, ale i všech jejích dalších navazujících tvrzení v médiích. Státní zástupkyně se tak má podle Martince písemně omluvit za to, že opakovaně uvedla nepravdivou informaci a že tyto nepravdivé informace předala nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi a tehdejšímu ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi, kteří je dále šířili.

„Už ten první výrok byl zcela nepřijatelný, ostatní byly ještě horší. Kdyby zůstala jen u tohoto výroku, snad by se to dalo ještě chápat, ovšem následovala obrovská mediální masáž,“ tvrdí Vyvadil. „Atmosféra, která v té době byla, prostě vedla k lynči. Paní Bradáčová mu (Martincovi) svými lživými výroky v podstatě zničila život. To by nemělo procházet,“ dodal.

Právník Bradáčové Pavel Uhl připomněl, že výrok ve studiu Frekvence 1 pronesla Bradáčová až po skončení oficiálního rozhovoru. Podle něj nebyl určen ke zveřejnění. „S ohledem na předchozí jednání žalobce (Martince) považujeme výroky za zcela legitimní,“ řekl. Už dříve totiž vyšlo najevo, že Martinec se s Bradáčovou před jejím rozhovorem pro Frekvenci 1 sešel a sdělil jí, že její manžel, se nímž v té době už nežila, figuruje v jedné z kauz. Podle pozdějších závěrů kontroly policejního prezidia se tím sice nedopustil trestného činu ani přestupku, postupoval však nestandardně, a proto mu byl snížen plat.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...