Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: nová policejní auta na baterky, záhadná smrt detektiva a estébák ve fotbale

Evropa

  20:38
PRAHA - To si tak pořídíte krásnou nablýskanou novou techniku. Pak zjistíte, že ale nezvládne to, kvůli čemu jste si ji kupovali. Takový nákup lze označit za výbuch. Podobná věc se stala i českým pyrotechnikům. Tady jsou zprávy dne.

Krejčíř se objevil v kalendáři. foto: Ondřej Pýcha.

Stály 6,5 milionu korun, šestice speciálně upravených pickupů Ford Ranger určených pro pyrotechniky po výbuších ve Vrběticích však do provozu nemůže. Místo toho již přes měsíc stojí bez využití v areálu Zařízení služeb pro ministerstvo vnitra na pražském Veleslavíně. Selhávají jim totiž akumulátory.

Policejní vozy Ford Ranger zatím do provozu nesmí, stojí zaparkovaná v areálu...

Nákupem šesti speciálů pro zajišťování nálezů a likvidace munice se policie pochlubila v půli července, jeden vyšel na bezmála 1,1 milionu korun. „Vozidlo s dobrou prostupností těžkým terénem určené pro přepravu pyrotechniků a nezbytného vybavení a materiálu. Vnitřní zástavba je uzpůsobena pro bezpečný převoz tohoto vybavení a materiálu umožňující jeho okamžité použití na místě zásahu. Vozidlo je uzpůsobeno pro bezpečný transport nalezené munice,“ popsalo ho policejní prezidium.

Nové zjištění: elitní policista Švábenský odsouzený za korupci nezemřel v cele

Policie se týká i další téma. Kdysi chytal zločince, nakonec měl sám skončit za mřížemi. Pouhý den po vyslovení rozsudku však bývalý elitní policista Stanislav Švábenský, který jako první upozornil na nekalé praktiky Toflova gangu, za podivných okolností zemřel. Jak a kde, zatím nechtějí oficiální místa uvést. Patrně si ale sáhl na život sám.

Minulý týden proletěla médii tragická zpráva o smrti bývalého policisty elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Původně se psalo, že Švábenský zemřel ve čtvrtek za mřížemi. Jenže server Lidovky.cz poté přinesl úplně jinou verzi jeho příběhu, podloženou informacemi policie a vězeňské služby: v době smrti Švábenský nebyl ani ve vězení, ani ve vazbě.

Čeští policisté asi neradi vzpomínají na Radovana Krejčíře, který jim během domovní prohlídky zmizel jak David Copperfield. V pondělí soud v Johannesburgu uznal vinu  Krejčíře v případu pokusu o vraždu a únosu. Pro Krejčíře je to vůbec první odsouzení v Jihoafrické republice. O verdiktu informoval zpravodajský portál eNCA.

Radovan Krejčíř

Výše trestu prozatím oznámena nebyla. Případ se týká únosu a mučení bratra drogového dealera, jenž zmizel i s 25 kilogramy pervitinu, který podle obžaloby pro českého podnikatele převážel. Krejčíř v minulosti vinu opakovaně odmítl. České televizi po pondělním rozhodnutí soudu řekl, že lež a nenávist zvítězila nad pravdou a láskou.

Soud ve verdiktu uvedl, že Krejčíř je vinný z únosu, pokusu o vraždu a také z pokusu o držení drog. Jeho blízký spolupracovník Desai Luphondo byl uznán vinným z držení drog.

Krejčíře tak zřejmě čeká dlouhý pobyt mimo byt. Stejně tak žije i jistá slečna. Je jí 23 let, v německém Tübingenu studuje vysokou školu a na první pohled se ničím neliší od svých vrstevníků. Zatímco si ale její přátelé čistí zuby v pohodlí svých koupelen, Leonie Müllerová totéž činí na toaletách ve vlaku. Na jaře se totiž dobrovolně rozhodla zůstat bez domova - a prakticky se přestěhovat do vlakových kupé. Každý týden takto najezdí téměř dva tisíce kilometrů a své zkušenosti následně popisuje na svém blogu.

Leonie Müllerová se rozhodla ušetřit tím, že bude žít vlaku.

Na nápad ji před pár měsíci přivedl přítel otázkou, jak často bývá doma. Tehdy již delší dobu přihlížel, jak dívka ze Stuttgartu, kde žila, neustále někam dojíždí.

Tahle Němka je zkrátka taková uprchlice. Pokud její vlak zajíždí i do Česka, možná se jí týká i následující zpráva. Policie u nás po zpřísnění kontrol zaměřených na migraci zajišťuje stále více běženců. O víkendu bylo zajištěných 235 a za celý minulý týden 372. Jejich zadržování v detenčních centrech se podivuje německý deník Frankfurter Rundschau. List poznamenal, že migranti většinou Česko vnímají jen jako bod na trase za svým vysněným cílem a nejsou viditelně vítaní. K migrační krizi se v pondělí vyjadřoval premiér Sobotka. „Klíčové pro řešení současné situace v EU je vědomí, že migrační problém je problémem celé Evropy,“ řekl.

Dagmar Damková.

Problém celého českého fotbalu je pak obsazení nejvyšších bafuňářských postů. Podle bývalého fotbalového sudího Libora Kovaříka fakticky neřídí komisi rozhodčích Dagmar Damková, ale mimo své pravomoci ji ovládá místopředseda svazu Roman Berbr. Kovařík to řekl deníku Sport a dodal, že před dvěma týdny ukončil kariéru právě kvůli Berbrovi.

Kovařík vylíčil metody, které Berbr pro ovládání rozhodčích používá - veřejné zesměšňování na seminářích, vyhrožování, nucení k podpisům různých petic.

Tak hezký večer, pokud možno bez zesměšňování.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.