23. srpna 2015 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Víkendové zprávy dle editora: američtí hrdinové zase zachraňují Evropu, hořící Praha a paňáky Pancové

David Rath a Kateřina Pancová na snímku z roku 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath a Kateřina Pancová na snímku z roku 2011. | foto: Oblastní nemocnice Kladno

PRAHA Bez nich to mohl být masakr klidně větší než v červnu v tuniské Súse. Těžce ozbrojeného útočníka ve Francii v rychlovlaku však zastavili američtí vojáci. Na sociálních sítích pak jejich fotky putovaly s pojmenováním hrdinové. Tady jsou zprávy víkendu.

Jeden slouží u amerického letectva, druhý se před nedávnem vrátil z Afghánistánu, třetí studuje psychologii na univerzitě v Sacramentu. Tito tři muži zneškodnili útočníka, který chtěl v pátek odpoledne rozpoutat krveprolití v rychlovaku z Amsterodamu do Paříže.

„Podíval jsem se nahoru a uviděl chlapa nesoucí AK-47, nebo alespoň já předpokládám, že to byl nějaký druh automatické zbraně,“ řekl cestující Norman,. „Mohl to být skutečný masakr, o tom není pochyb,“ dodal.

Anthony Sadler (vlevo), Alek Skarlatos (uprostřed) a Chris Norman. Trojice...

„Když jsme ho uviděli, tak jsme nejdřív skočili na zem. Pak jsem ale řekl: Pojďme ho dostat,“ řekl AFP 22letý člen národní gardy Alek Skarlatos. Na útočníka se první vrhl Stone. „V tu chvíli jsem tomu chlapovi vytrhl zbraň z ruky a začal jsem ho mlátit do hlavy tak dlouho, dokud nebyl v bezvědomí,“ řekl Skarlatos, který se nadávno vrátil ze služby v Afghánistánu.

Pánům gratulujeme spolu s Barackem Obamou, Françoisem Hollandem či Davidem Cameronem. Mnoho lidí už poukazuje na rozdíl mezi americkými a ruskými vojáky v Evropě. O podobném hrdinství dovolenkujících Rusů na Krymu či východní Ukrajině totiž agentury žádné podobné svědectví nevydaly. Ale třeba se jednou dočkáme...

Ale zpět do Francie. Všechno je totiž podle zpacifikovaného Maročana jinak. S nožem, pistolí a útočnou puškou s devíti zásobníky šel totiž do vlaku jen loupit. A kalašnikov našel náhodou cestou. Tak určitě.

Za hrdinské výkony lze označit i snažení více než 80 hasičů, kteří v sobotu večer a celou nedělní noc bojovali v Praze s obřím požárem přes velké riziko výbuchu, zřícení haly i šíleného smradu z tavících se textílií a plastů.

Na místě tou dobu byla také asi desítka vietnamských obchodníků, kterým...
Požár bývalé tovární haly ve Vysočanech.

Ohnivé peklo prožili i lidé v Anglii. Předváděl přemet, ale nezvládl ho a narazil do země. V Brightonu na letišti Shoreham na airshow ukazoval své schopnosti slavný britský proudový stíhací letoun Hawker Hunter. Po nezvládnutém manévru ale dopadl a vybuchl na dálnici A27. Na video zachycují pád na dálnici se můžete podívat ZDE.

V sobotu vyšetřovatelé uvedli, že na místě zemřelo sedm lidí a pilot bojuje v nemocnici o život. V neděli se počet mrtvých vyšplhal už na 11, číslo však nemusí být konečné.

Pro letecké nadšence to byl vůbec smutný týden. V neděli došlo k tragédii i ve Švýcarsku. Během letecké show na severu země se srazila dvě malá letadla, pilot jednoho z nich zahynul. Už ve čtvrtek se srazila dvě letadla plná parušutistů na Slovensku a zemřelo sedm lidí. Svědectví jednoho z přeživších jsme vám přinesli v obsáhlém rozhovoru. 

„Při srážce dvou dopravních letadel s 34 cestujícími, která přestala být letuschopná, snad neexistuje ve světě případ, že by se zachránilo tolik lidí. Po srážce se všichni zachovali úplně ukázkově na obou palubách. Díky tomu se nás tolik zachránilo.“

Celý rozhovor můžete číst ZDE. 

Drama mohlo být i v případě miliardáře Karla Janečka. Toho údajně chystal nechat zlikvidovat v roce 2013 vlivný podnikatel Peter Kovarčík. 

LN: Proč se to nepovedlo?
Podle mě jsou dva důvody. Zaprvé pan Kovarčík nebyl zrovna důvěryhodnou osobou. Zadruhé si myslím, že případní vrazi do toho nechtěli jít z důvodu, že jsem byl na veřejnosti poměrně známou osobou.

Takové štěstí neměl další slavný člověk - český Elvis Presley Karel Zich, který zemřel při potápění. 

Karel Zich.

V roce 2004, několik měsíců před tragickou dovolenou na Korsice, mu v internetové diskusi položil jeden ze čtenářů otázku: Z jakého důvodu jste byl v KSČ? Karel Zich odpověděl: „Já jsem pro to žádný důvod neměl. A měli pro to asi důvod lidi, kteří mě chtěli dostat i do StB. Zaplať pánbůh nemám jako omylný člověk svědomí udavače a člověka, který by někomu ublížil.“

Celý díl seriálu Pohnuté osudy najdete ZDE.

V novém úseku metra vznikly čtyři zastávky - Bořislavka, Nádraží Veleslavín,...

Pohnutý osud může mít i pražská primátorka Adriana Krnáčová. Tedy aspoň podle názoru našeho komentátora Martina Zvěřiny. 

Co by mohl znamenat případný odchod trojkoalice? Vítězství paní Krnáčové asi těžko, ta již dnes připadá i některým svým spolustraníkům víc jako agent ČSSD než jako primátorka za ANO.  Architekti příštího uspořádání by měli uvažovat trochu rozmáchleji, ne pouze počítat hlasy a měsíce ve funkci. Pokud jde o ČSSD, ta v podstatě nemá co ztratit, její výsledek byl v Praze mizerný a bude jen horší.

A nakonec osud asi nejtragičtější. David Rath a spol. nejenže budou muset s největší pravděpodobností do vězení, ale ještě si nyní musí v knize číst co řekli! 

Úvod setkání se nesl v uvolněném duchu, Pancová cosi popisovala, zřejmě jeden z nedávných dárků. „To je takovej tubus, to zmáčknete a udělá to trrrrr,“ zaplnil místnost ženský smích. Postupně hovor těžknul, to když se obě ženy začaly bavit o chystané zakázce se jménem začínajícím na B. Konečně! „Já vám řeknu další věc, s Padouchem jsem měla schůzku. To nebudete věřit, to jste si neměla dávat čaj, ale paňáka,“ rozmluvila se Pancová.

Vítr z hor

Tak hezký večer, ať už s paňákem či bez něj.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky
Š. Apolen ANO ! 0:47 24.8.2015