21. srpna 2015 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nové zjištění: elitní policista Švábenský odsouzený za korupci nezemřel v cele

Policie ČR | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie ČR | foto: Reprofoto

PRAHA Bývalý elitní policista Stanislav Švábenský podle policie nezemřel za mřížemi. Původní informace zveřejněné krátce po jeho smrti mluvily o údajné sebevraždě ve vězení. Podle zjištění serveru Lidovky.cz však čerstvě odsouzený Švábenský ještě nenastoupil do výkonu trestu a v době smrti nebyl ani ve vazbě.

Ani smrt neudělala tečku nad podivným příběhem muže, který kdysi chytal zločince jako člen elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Jak ukázalo pátrání serveru Lidovky.cz, nezemřel expolicista Švábenský ve vězení, jak ve čtvrtek odpoledne napsaly Novinky.cz. 

Smrt Švábenského

Zprávu o údajné sebevraždě v blíže nespecifikovaném vězení přinesl ve čtvrtek server Novinky.cz. Informaci poté převzala i agentura ČTK a následně řada zpravodajských portálů, včetně serveru Lidovky.cz.

Byť se policie zdráhá zveřejnit detaily o jeho smrti, podařilo se serveru Lidovky.cz vyvrátit, že by údajnou sebevraždu spáchal za mřížemi. Totiž: Švábenský byl sice ve středu pravomocně odsouzený na šest let za přijímání úplatku, podvod a zneužití pravomocí, jenže v té době byl na svobodě. Je tak zřejmé, že „výzva k nastoupení trestu“ nemohla být ještě ani napsaná, natož aby si ji bývalý detektiv převzal či do káznice dokonce nastoupil. 

„To, co se všude uvádí, tedy že zemřel ve věznici, není pravda. Chvíli přeci trvá, než rozsudek nabude právní moci a než je vyhotovený příkaz k nástupu do výkonu trestu,“ potvrdila serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Jihomoravského kraje Petra Ledabylová s tím, že Švábenský do vězení ještě nenastoupil. A nebyl v té době ani ve vazební věznici. 

„Ke smrti nemůžu vůbec nic říct, protože jmenovaný se ve výkonu trestu ani ve vazbě nenecházel,“ uvedla mluvčí Vězeňské služby Hana Löffelmannová.

Také bývalý obhájce Švábenského Zdeněk Bičan zpochybnil verzi příběhu o sebevraždě za mřížemi. „Nevím o jeho smrti nic bližšího. Jen to, co se píše, je celkem hrůza. Nic neodpovídá pravdě. Je to úplně mimo,“ uvedl pro Lidovky.cz advokát.

Bývalý elitní policista v minulosti jako první poukázal na nekalé praktiky Toflova gangu. Podle soudu však v jiné kauze inkasoval za vynášení informací z protimafiánského útvaru statisíce a auto od podnikatele Jana Švédíka. Právě za to dostal šestiletý trest, který však už nenastoupí.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz