Lidovky.cz

Na Ortel jsem si udělal analýzu. Zpěvák šel s neonacisty, do slavíka nepatří, říká poslanec

Česko

  7:15
PRAHA - Kapela Ortel je pro mě za hranou, odůvodňuje sociálnědemokratický poslanec Jan Chvojka, proč podal na České slavíky stížnost. „Udělal jsem si na kapelu analýzu. Mám i fotku, kdy zpěvák jde v průvodu neonacistů,“ argumentuje Chvojka. Podle odborníků je ale stížnost bezpředmětná.

Zpěvák kontroverzní kapely Tomáš Ortel v klipu písně Mešita. foto: Youtube.comReprofoto

Lidovky.cz: Bezprostředně po vítězství kapely Ortel v anketě Český slavík jste podal stížnost Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Proč? Podle odborníků přítomnost skupiny v pořadu zákon neporušila.
Problém je, že kapela dostala vůbec prostor se tam prezentovat. Ortel je podle mě za hranou, protože podporuje xenofobii, antisemitismus a obecně nesnášenlivost. Je to však věc interpretace - každý to může vidět jinak.

Stížností přišlo víc

„Pár stížností dorazilo a rada se tím bude zabývat na příštím zasedání,“ řekl pro server Lidovky.cz předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivan Krejčí.

Lidovky.cz: Na druhou stranu kapela na sobě neměla žádnou kontroverzní neonacistickou či jinou symboliku. Jejich projev při převzetí ceny nebyl také nijak kontroverzní. Myslíte, že s takovou stížností na Radu uspějete?
Ta skupina je xenofobní a má texty plné rasismu. Samozřejmě to neznamená, že když nic neztropí při předávání ceny, tak to nebude vadit.

Poslanec Jan Chvojka (ČSSD)

Lidovky.cz: Podle zákona o televizním a rozhlasovém vysílání by tam ale musela být třeba nějaká závadná symbolika...
Na to má právě každý jiný názor. Neříkám, že tam ukazovali hákové kříže. Podle mě už jsou jejich texty za hranou. Že dostávají prostor je také špatně. Asi víte, že ten zpěvák - Tomáš Ortel - působil v kapele Conflict 88. (kapela se objevila i ve zprávě ministerstva vnitra o extrémismu, pozn. red.)

Lidovky.cz: Na druhou stranu v předvolebních debatách se také objevují v televizi politici z krajní pravice i levice. Není to podobný případ jako v případě slavíka? Zásadní je, co řeknou během vysílání.
To je na širší debatu. Možná vám přijde, že se vracím neustále na začátek, ale znám texty skupiny Conflict 88 a vyloženě se divím, že nedošlo k nějakému stíhání. Zpívají třeba: „Bijte židovské psy“. Máme tu evropský model práva, který je na takové výroky háklivější než americký. Pro mě je to prostě za hranou.

Poslanec si stěžoval na Ortel. Výstup na slavících bude řešit rada pro vysílání

Lidovky.cz: Sdílí váš názor i další poslanci?
Zatím jsem to s někým nekonzultoval a ani jsem se po tom nepídil.

Lidovky.cz: Takže budete tlačit na změnu legislativy, aby se takovéhle kapely, které jsou podle vás „za hranou“, nedostaly do vysílání?
Pokud se to změní, tak se zase budou snažit pohybovat na té hraně. Je to také otázka osobního vkusu. Lidé mi posílají negativní e-maily - kolikrát i sprosté a nepodepsané, kde mi říkají, že Ortel je super skupina a že ji chci cenzurovat. Ale přichází i nějaké pozitivní zprávy...

Lidovky.cz: A čeho je víc?
Je to tak půl na půl. Upřímně jsem to čekal trochu horší.

Zpěvák Tomáš Ortel ze skupiny Ortel na slavnostním předávání Českých Slavíků...
Ve světlech reflektorů. Skupina Ortel přebírá Slavíka.

Lidovky.cz: Nemůže někomu prostě jen vadit, že by mohla být ohrožena svoboda slova?
Musí se to brát v souvislostech. Mám analýzu a fotku, kde je pan Ortel v průvodu neonacistů, tak vím, že to žádná legrace není.

Lidovky.cz: O jaké analýze teď mluvíte?
To je moje analýza, kterou jsem si udělal z veřejně dostupných zdrojů. Vše se musí brát v nějakých souvislostech.

Lidovky.cz: Naznačují výsledky ankety, že se společnost začíná radikalizovat?
Nechtěl bych přeceňovat anketu Český slavík. Půl republiky už to nezajímá.

Jak to vidí odborníci:

Názor právníka Aleše Rozehnala

Pokud tam nezaznělo nic rasistického, tak by to mělo být v pořádku. Není totiž trestné ukazovat rasisty, ale v televizním vysílání propagovat rasismus. Pokud tam byl ten člověk pouze prezentován, tak za to žádný postih nehrozí.

I pokud se podíváme do judikatury Evropského soudu pro lidská práva, tak ten v některých případech propagace rasismu připouští, i když ví, že se páchá trestný čin. Nicméně říká, že takové názory ve společnosti jsou a je potřeba je ukázat, aby se proti nim dalo vymezit.

Mediální experte Tomáš Trampota

Pokud by Nova přímo odvysílala texty nabádající k rasové nenávisti nebo nenávisti na základě odlišnosti náboženské či sexuální orientace, tak by ta stížnost mohla uspět. Pokud nebyla ta skupina třeba opatřena nějakou symbolikou, která je spojena s určitými hnutími, které se nemají objevit v hlavním vysílacím čase, tak ta stížnost bude spíše bezpředmětná.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.