Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vulgární texty na slavících vadily, xenofobní Ortel ne. Pravidla neporušil, hájí se Mattoni

Česko

  13:03aktualizováno  30. listopadu 7:59
PRAHA - Xenofobní skupina Ortel, spojovaná s krajní pravicí, v sobotu dvakrát bodovala v anketě Český slavík. Jako kapela obsadila druhé místo, její frontman pak uspěl jako třetí nejlepší zpěvák. Generální partner soutěže i přes četnou kritiku tvrdí, že ani v jednom případě nedošlo k porušení pravidel.

Stříbrnou kapelou se stal Ortel. foto:  František Vlček, MAFRA

Před dvěma lety musel anketu Český Slavík Mattoni opustit rapper Řezník. Přesněji řečeno: i když s přehledem získal prvenství v kategorii Hvězda internetu, musel se ceny vzdát. Nesplňoval totiž podle hlavního sponzora pravidla soutěže. Jeho texty byly příliš vulgární a hrubé.

Letos se mezi výherci objevila skupina Ortel, kterou 27 062 hlasů vyneslo na druhé místo. Uspěl i její zpěvák Tomáš Ortel, který v minulosti působil v neonacistické skupině Conflict 88. V 50. jubilejním ročníku se umístil na třetím místě.

Letos ale zřejmě platí jiná pravidla. Generálnímu partnerovi, stejně jako pořadateli akce, účast ani úspěch skupiny Ortel, která často vystupuje vůči menšinám a kterou v roce 2007 zařadila BIS do své výroční zprávy o extremismu, totiž nevadí.

„Skupina Ortel ani interpret Tomáš Ortel pravidla ankety Český Slavík Mattoni neporušují. K tomuto závěru pořadatel došel na základě aktuální právní analýzy i vyjádření experta na extremismus. Podle odborníků se Ortel pohybuje na rozmezí, ale nikdy ne za hranicí,“ napsal za společnost Mattoni serveru Lidovky.cz Pavel Novák.

Podporujeme českou hudební scénu, říká Mattoni

„Mattoni podporuje českou hudbu a Českého Slavíka téměř dvě desítky let. Slavík je anketa popularity, ve které mají možnost hlasovat všichni a vyjádřit tak své subjektivní sympatie,“ staví se k výsledkům soutěže, do nichž se výrazně promítla vlna nenávisti a xenofobie vůči uprchlíkům, značka Mattoni.

„Není úlohou generálního partnera hodnotit jednotlivé interprety, pokud je jejich umístění v souladu s pravidly ankety a se zákony České republiky. Mattoni nevyjadřuje podporu žádnému z interpretů konkrétně, ale pouze dlouholetou podporu celé české hudební scény,“ doplnil Novák.

Stejné stanovisko vydal den po vyhlášení i pořadatel ankety, společnost Musica Bohemica. „I když u některých lze říci, že se jejich tvorba pohybuje na hraně přípustného, neshledali jsme jednoznačný důvod do hlasování zasáhnout. V tomto duchu vyzněl také rozbor právní kanceláře, který jsme si nechali vypracovat, i konzultace se znalcem,“ stojí v jejím prohlášení na webu.

Zpěvák kontroverzní kapely Tomáš Ortel v klipu písně Mešita.

„To samozřejmě neznamená, že se jako pořadatel ankety ztotožňujeme s některými názory prezentovanými v textech, nebo jiných projevech hudebníků,“ píší pořadatelé.

Kvůli účasti skupiny Ortel, která proslula nejvíce songem s názvem Mešita kolujícím často po protiislámských fórech, panovala dusná atmosféra už několik týdnů před vyhlášením výsledků. V internetových diskusích měl Ortel mnoho příznivců stejně jako odpůrců, kteří doporučovali jeho vyřazení z ankety. Tomáš Ortel označil kritiku kapely za „štvavou kampaň“. „Kvůli očerňování naší kapely a naší tvorby měli fanoušci snahu nás sem poslat,“ řekl agentuře ČTK Ortel.

„Hodně majitelů klubu se od nás distancuje, protože se bojí otevřenosti našich názorů. Nejhorší je, že xenofóby a rasisty dělají i z našich fanoušků. My nemáme tak úplně zaobalené texty, takže se z nich dá vyčíst náš názor. Nejsem mluvčí ani politik, jsem pouze zpěvák a písničkář,“ uvedl dále Tomáš Ortel.

K úspěchu Ortelu se už kriticky vyjádřují i někteří muzikanti. „A česká pop music tomu spokojeně tleská!!“ napsal například na oficiální facebookovou stránku skupiny Chinaski její kytarista František Táborský s tím, že jde o jeho osobní názor.

A česká pop music tomu spokojeně tleská!! Ano...., stydím se za sebe a tento článek moje pocity naprosto přesně...

Posted by Chinaski (OFFICIAL) on 29. listopad 2015

Kapely Ortel se naopak zastává například frontman skupiny Kabát Josef Vojtek. „Můj názor je takový, že je snad v Česku nějaká demokracie. Ti kluci jsou normální muzikanti a zpívají to, co cítí. To by mělo být umožněno každému. A pokud by neumožnili účast (v soutěži Český slavík) každému, kdo dostane hlasy, nemá cenu takové soutěže dělat,“ prohlásil Vojtek.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!