Lidovky.cz

NEJ HITY: Promovaní inženýři jeden vedle druhého

Kultura

  7:00
PRAHA - Začalo to trpaslíky, pokračovalo promovanými inženýry a skončilo emigrací... V roce 1980 slavila skupina Plavci – jak si tou dobou už devátým rokem říkali z donucení přejmenovaní Rangers – velký úspěch s písní Trpasličí svatba. Stačilo nechat Zdeňka Svěráka otextovat původně instrumentální hudbu z dětského filmu Ať žijí duchové! a hit o Šmudlovi, co se po návratu z vojny právě žení, byl na světě. Tehdy také začala spolupráce se skladatelem Jaroslavem Uhlířem.

Plavci, jak byli zachyceni v dobovém prospektu foto: Reprofoto

Pokračování se odehrálo na chodbě Československé televize, kde se Uhlíř potkal s kapelníkem Antonínem Hájkem: „Připravujeme novou desku, tak kdybys měl pro nás nějakou písničku...“ Neměl, ale proč ji nenapsat?

Společně s Karlem Šípem tehdy na Kavčích horách připravoval hudební pořad Hitšaráda. A tak oslovil svého kolegu a textaře a bývalý baskytarista skupiny Faraon souhlasil: „Kapela Plavci tehdy na koncertech s oblibou uváděla, že polovina z nich jsou inženýři – a nápad byl tady!“ Ze sedmi to byli přesně tři, Jiří Veisser, Milan Dufek a Mirek Řihošek. Ale protože za celou kariéru tohoto folk&countryového sdružení, která se začala psát už v roce 1964, se v něm technicky vzdělaných vysokoškoláků vystřídala celá řada, byla slova o hlavách študovaných na místě.

Plavci: Inženýrská

Hudba: Jaroslav Uhlíř
Text: Karel Šíp
Zpívají: Plavci
Rok vydání: 1983

Já studoval a studoval
a budoucnost si budoval
Má máma chtěla,
aby ze mě zeměměřič byl

Pak v běhu věcí nastal zlom,
já došel jsem si pro diplom
Teď už mě hřeje v kapse,
čímž se splnil mámin cíl

Mé nadání je všestranné,
jsem bystrý, moje sestra ne
Však strojařina potkala mě asi omylem

Proč já jen na tu školu lez,
když nevymyslím vynález
A nikdy nepochopím to perpetum mobile

REF: Promovaní inženýři,
sínus, kosínus, deskriptíva
Promovaní inženýři,
kdo je tu inženýr, ať s námi zpívá

Promovaní inženýři,
sínus, kosínus, deskriptíva
Promovaní inženýři,
hlavy študované

Nemám IQ vynálezce
ani za jménem CSc.
Však mám rád hudbu,
čož je myslím povahový klad

Pracujem ani nemrknem,
když rýsujeme za prknem
Tak není divu,
že si chceme taky zazpívat

I když jsem v jádru technokrat,
na banjo umím zabrnkat
Můj kolega zas na kontrabas slušně basuje

Tak přesto, že jsme vzdělaní
teď plivneme si do dlaní
A budem všichni hrát a zpívat, kolik nás tu je

Promovaní inženýři, sínus, kosínus, deskriptíva... to by se jim mohlo líbit, myslel si Karel Šíp. Nelíbilo. „Dodnes si vzpomínám, že jsme byli s Tondou Hájkem v hotelu Moskva v Gottwaldově, když nám Karel s Jardou přinesli písničku Inženýrská – v notách, samozřejmě. Přehráli jsme si ji, podívali se na sebe a pak na ně – co je to za ptákovinu?
Co blbnete?“ popisuje tehdejší pocity z pozdějšího hitu Jiří Veisser.

Vzápětí se jim dostalo vysvětlení, které mělo dosvědčit, že psychický stav autorské dvojice je naprosto v pořádku: „Podívejte se, jaká je situace, pánové! Čas vašich převzatých písní z amerického repertoáru skončil, vy nutně potřebujete původní českou písničku – a tady je!“ Kapitulovali; nechtěli dál plavat v problémech, sporů s tehdejší státní mocí si užili dost.

A tak skladbu natočili a Supraphon ji vydal jako druhou stranu singlu Nedávno byl jsem školák. Měla úspěch, ale i problémy. „Byla to svižná, rychlá melodie, jaké si žádal tehdejší režim – všichni jsme veselí a nadšeně budujeme socialismus,“ úsmívá se trpce při vzpomínce skladatel Jaroslav Uhlíř.

Potud vše v pořádku. Ostatně i textař Karel Šíp si za svými slovy stojí: „Je to srandovní písnička s několika dodnes neotřelými rýmy, nic angažovaného, co by podporovalo tehdejší komunistický režim.“ Zdánlivě tomu tak opravdu bylo, ale pak přišel refrén: „Promovaní inženýři / kdo je tu inženýr, ať s námi zpívá!“ A to úplně stačilo. „Někdo tenkrát přišel s tvrzením, že tahle píseň neúměrně a v rozporu s naší beztřídní socialistickou společností vyzdvihuje pracující inteligenci nad dělnický lid. Skladbu sice nezakázali, ale bez dobře míněného varování do budoucna se to neobešlo,“ vybavuje si ještě po letech Jaroslav Uhlíř, který byl zodpovědný pouze za noty.

Jakkoliv to může dnes působit úsměvně, je zarážející, proč tehdejším kulturním dohlížitelům nevadilo, že se inženýrského diplomu dostalo za peníze pracujících i jedincům, kteří vytrubují do světa, že technické univerzity vystudovali vlastně omylem a ani po mnohaletém pobytu na akademické půdě neporozuměli principu něčeho tak jednoduchého, jako je perpetuum mobile: „Mé nadání je všestranné / jsem bystrý, moje sestra ne / však strojařina potkala mě asi omylem / proč já jen na tu školu lez’ / když nevymyslím vynález...“

To ale není vše. Velké hity mívají různé nepřátele. Dodnes si mnozí po úspěšném složení státních zkoušek volají do Country Radia s žádostí o právě tuhle skladbu, bývá také nedílnou součástí promočních oslav absolventů ČVUT... Jenže zdaleka ne všichni jsou inženýři – a přinejmenším jeden občan Československé socialistické republiky si s kapelou Plavci rozhodně nemínil zvesela prozpěvovat.

Tak alespoň vzpomíná Karel Šíp: „Před několika lety jsem narazil v Lidových novinách na příspěvek jednoho čtenáře, který svou emigraci zdůvodňoval tehdejší odpornou tuzemskou populární hudbou. Na závěr prohlásil, že utekl na Západ proto, aby nemusel nadále žít v zemi, kde se zpívá ,promovaní inženýři‘!“

Nej hity každé pondělí

Příště - Wanastowi Vjecy: Tak mi to teda nandey

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.