Lidovky.cz

Ruský 'obchodník se smrtí' odmítl vyměnit své kontakty za snížení trestu

Svět

  16:28
Zatčený ruský obchodník se zbraněmi Viktor But odmítl nabídku Američanů vyměnit své kontakty po celém světě za snížení trestu. But je v USA stíhán kvůli nelegálnímu prodeji zbraní povstalcům a podpory terorismu. Hrozí mu doživotí.

Viktor But foto: ČTK

Celebrita nelegálních zbrojních obchodů obvinila Spojené státy z očerňující kampaně proti své osobě. But podle svých slov proto neočekává, že se dočká spravedlivého trestu. 

"Nabídli mi snížení trestu, když jim prozradím své kontakty v Rusku a dalších zemích", řekl But agentuře RIA Novosti.

V březnu 2008 Buta zatkla policie v Bangkoku po setkání s americkými agenty, kteří se vydávali za nákupčí zbraní pro povstalce v Kolumbii. Do věznice v New Yorku byl převezen v listopadu. Proti Butovu vydání do USA protestovalo Rusko, které požadovalo, aby byl obchodník vydán do své rodné země.

Butovo zatčení je pro Rusko citlivou ranou
Agentura AFP odkazuje na vojenské analytiky, podle kterých je Butovo zatčení pro Rusko obzvláště citlivou ranou. Může totiž odhalit, že do prodeje zbraní jsou zapleteni i členové vlády.

Třiačtyřicetiletý But hovoří plynule šesti jazyky a původně pracoval jako překladatel v sovětské armádě. Po rozpadu Sovětského svazu  nakoupil flotilu sovětských letadel a další zbraně, které prodával do třetího světa, většinou do oblastí, kam byl vývoz zakázán embargem OSN.

Obchodník se smrtí

Životní příběh Viktora Buta vyšel i v knižní podobě.

V roce 2007 vyšla o Viktoru Butovi kniha, v níž dvojice amerických novinářů popisuje marný boj mezinárodních vyšetřovatelů s jeho překupnickým impériem. "But je vždycky o pár tahů napřed. Dostanou ho, jen když udělá nějakou hloupost," prohlásil před Butovým zatčením Douglas Farah, jeden z autorů knihy.

Příběh Viktora Buta posloužil jako předloha hollywoodského filmu Obchodník se smrtí

Jeho životní příběh posloužil i jako předloha hollywoodského filmu Obchodník se smrtí (v originále Lord of War) s Nicolasem Cagem v hlavní roli, který proběhl i českými kiny. Skutečný Bunt se údajně narodil u tádžického Dušanbe, vystupoval nejméně pod sedmi různými jmény a při svých obchodech využíval šest jazyků, jež ovládá.

Zbraně dodával mimo jiné povstalcům v Angole, Kolumbii i Sieře Leone. Je také obviněn, že používal flotilu nákladních letadel pro dopravu zbraní do Afriky, Jižní Ameriky a na Blízký východ. Rus ovšem veškerá obvinění odmítá a tvrdí, že zcela legálně provozoval nákladní leteckou dopravu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.