Soud dnešním výrokem zrušil loňské rozhodnutí soudu nižší instance, který americkou žádost o vydání před rokem zamítl. Dnešní soudní rozhodnutí musí být vykonáno do tří měsíců..
Mezi zákazníky třiačtyřicetiletého Buta byli kromě jiných bývalý liberijský prezident Charles Taylor, libyjský vůdce Muammar Kaddáfí nebo afghánský Taliban.
Viktor But inspiroval HollywoodV roce 2007 vyšla o Viktoru Butovi kniha, v níž dvojice amerických novinářů popisuje marný boj mezinárodních vyšetřovatelů s jeho překupnickým impériem. "But je vždycky o pár tahů napřed. Dostanou ho, jen když udělá nějakou hloupost," prohlásil před Butovým zatčením Douglas Farah, jeden z autorů knihy. Jeho životní příběh posloužil i jako předloha hollywoodského filmu Obchodník se smrtí (v originále Lord of War) s Nicolasem Cagem v hlavní roli, který proběhl i českými kiny. Skutečný Bunt se údajně narodil u tádžického Dušanbe, vystupoval nejméně pod sedmi různými jmény a při svých obchodech využíval šest jazyků, jež ovládá. |
Zbraně prodával komukoliv, kdo zaplatil
But všechna obvinění odmítá a označuje je za neopodstatněná. Tvrdí, že legálně podnikal v letecké nákladní dopravě a že do Bangkoku přijel dohodnout s thajskými obchodníky prodej letadel. Podle jeho právníka je But ve své profesi dobrý a obvinění o nezákonném prodeji zbraní bude třeba u soudu dokázat.
Zatčen byl roku 2008 v bangkockém luxusním hotelu s pomocí amerických agentů, kteří se vydávali za nákupčí zbraní pro Ozbrojené revoluční síly Kolumbie (FARC). V USA je tato organizace řazena k teroristickým. But jí prý chtěl prodat 700 raket typu země-vzduch, stovky pušek, kvalitní vrtulníky a letadla vybavená granátomety a raketami.
Ruská rozvědka
V USA zřejmě bude souzen za spiknutí s cílem zabíjet Američany a podpořit teroristy. V případě, že mu bude dokázána vina, může dostat doživotí.
Šéf ruské diplomacie: verdikt soudu není legitimní"Litujeme tohoto... nelegitimního, politického rozhodnutí thajského odvolacího soudu," uvedl ve své reakci ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, podle nějž thajský soud jednal 'pod velmi silným vnějším tlakem'. "Moskva bude nadále usilovat o návrat Buta do Ruska," dodal. |
Chystaný americký proces s Butem není Moskvě po chuti. Ruské úřady opakovaně v minulosti žádaly Thajsko, aby Buta propustilo, což posílilo podezření, že But požíval ochrany ruských úřadů, které se mu dlouhá léta nepokoušely v jeho činnosti bránit. Podle expertů obchodníka využívala ruská rozvědka.