Lidovky.cz

Ruský důchodce proti Putinovi: Jak dlouho ještě bude císař nahý?

Svět

  6:00
Jiní důchodci si v penzi užívají zaslouženého klidu. Vladimir Jonov však mnoho důvodů ke klidu nevidí - žije totiž v Moskvě, ovládané zpoza mohutných zdí Kremlu. 75letý Rus s autoritativním Putinovým režimem nesouhlasí, a tak proti němu vytrvale protestuje. Bez ohledu na hrozící vězení. „Když na sobě císař nemá šaty, někdo se ozvat musí,“ říká.

Vladimir Jonov. foto: Tom Balmforth / RFE/RL / TwitterReprofoto

Vladimir Jonov v důchodu nezahálí: působí v řadách ruského opozičního hnutí Solidarita, jež před sedmi lety vzniklo jako platforma sdružující liberálně demokratické iniciativy. Za několik posledních měsíců proslul Jonov jako nebojácný aktivista, který opakovaně a otevřeně vystupuje proti pro něj nepřijatelné politice Kremlu. S transparenty v rukách pravidelně vyráží do moskevských ulic, navzdory tomu, že má nemocné srdce a trpí vysokým krevním tlakem.

Země obyčejného člověka

„Nejsem žádný bojovník. Jsem obyčejný, prostý člověk na ulici. Ale tohle je moje země. Když na sobě císař nemá šaty, někdo se ozvat musí. Myslím to vážně: jak dlouho může tohle ještě pokračovat?“ vysvětlil Jonov reportérovi stanice Svobodná Evropa.

PSALI JSME:

Není nutné připomínat, že Kreml opozičním demonstracím nijak nehoví a neváhá proti nim ostře zasáhnout - stačí si namátkou projít zpravodajství, jež o dění v Ruské federaci informuje. Veřejný nesouhlas s vládnoucím režimem se tak Jonovovi nemusí vyplatit. A to doslova: za lednový protest, kdy před rudou hradbou kremelské budovy držel ceduli s nápisem „Je Suis Charlie“, načež byl zatčen, mu už úřady vyměřily pokutu 170 tisíc rublů (cca 63 tisíc korun).

Užitečný zákon

V létě schválená legislativní úprava usnadňuje ruským úřadům perzekuci opozičních hlasů. Ten, kdo je v průběhu šesti měsíců více než třikrát zadržen na nepovolené protestní akci, čelí nejen vysoké finanční pokutě (k milionu rublů), ale především až pěti letům za mřížemi.

Podle nového zákona, jímž Rusko od léta trestá nepohodlné „potížisty“, navíc Jonovovi hrozí až pětileté vězení. Legislativa postihuje jedince, kteří se opakovaně účastní nepovolených demonstrací  - definice, kterou 75letý penzista do puntíku naplňuje. Už loni v září byl dvakrát zadržen s anti-putinovskými transparenty, ale bez ohledu na to se hlasitě ozývá dál, naposledy letos v lednu. Plakát s nápisem „Je Suis Charlie“ zvedl do vzduchu 10. ledna a zásah úřadů ho nezastrašil: už o pět dní později se v ulicích Moskvy zapojil do pochodu na podporu nedávno znovu odsouzeného Putinova soka Alexeje Navalného.

Rozhovor se zástupcem šéfredaktora listu Novaja gazeta:

Vysoký věk ho před represemi neochrání, uvědomuje si Jonov a popisuje příběh starého muže, o němž se dočetl v opozičním listě Novaja gazeta. Obviněnému bylo 85 let, přesto ho soud poslal do vězeňské cely. Jonovovo vězení je stále nesrovnatelně větší: zatím má pouze zakázáno odjet z Moskvy. Aktivista však dobře ví, že může být jen otázkou času, než se jeho životní prostor zúží ještě víc. Nicméně zanechat protestů je pro něj nepředstavitelné. 

„Vězení a pokuty neřeším, mám-li být upřímný. Řeším svou zemi, svoje děti a své přátele. Žiju tu už spoustu let. Nemám kam utéct. Ale s tím, aby to tu takhle pokračovalo, se nesmířím,“ stojí si na svém.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.