Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusko vězní známého režiséra. Mučili ho a znásilnili, říká jeho právník

Svět

  6:00
Už více než měsíc vězní ruská tajná služba FSB čtveřici aktivistů, které nařkla z přípravy teroristických útoků na Krymu. V čele spiknutí měl stát známý režisér Oleg Sencov, člen iniciativy Krym_SOS - a podle FSB agent Pravého sektoru. Sencovovo okolí považuje obvinění za vykonstruované a upozorňuje, že čtveřice ve vazbě čelí surovému zacházení. Mezi filmaři vyvolal případ pobouření: za Sencova se postavili například Pedro Almodóvar, Wim Wenders či Agnieszka Holland.

Známý režisér Oleg Sencov je v rukách ruské tajné služby FSB, viní ho z terorismu. foto: TwitterReprofoto

„Provinili se jen tím, že otevřeně vystupovali proti ruské agresi na Krymu,“ říká o čtveřici vězněných aktivistů jejich kolegyně z organizace Krym_SOS Anastasia Čorna. „Tváří v tvář okupantům jsme si uvědomovali naprostou nerovnost sil. Začali jsme dělat to jediné, co jsme mohli: informovat o tom, co se děje, a pomáhat těm, kteří se ocitli pod tlakem ze strany Ruska, ať už se jednalo o ukrajinské občany, vojáky ukrajinské armády a jejich rodiny či krymské Tatary,“ popsala Čorna serveru Lidovky.cz vznik této občanské iniciativy.

Anastasia Čorna.

S Olegem Sencovem se Čorna přátelí už pět let. Bývala členkou jeho filmového štábu, po vypuknutí protivládních bouří v Kyjevě se však spolu s režisérem zapojila do hnutí Majdan. Během krymské krize vystupovali v rámci Krym_SOS na obranu jednotné Ukrajiny. Podporovali rodiny uprchlíků, asistovali zahraničním novinářům, dodávali jídlo ukrajinským vojákům obklíčeným na svých základnách proruskými aktivisty a ozbrojenými jednotkami Ruské federace. A netajili se tím, že angažmá ruské armády na Krymu považují za okupaci.

Čorna se Sencovem naposledy mluvila 11. května. V ten samý den vtrhli do režisérova bytu v Simferopolu agenti ruské kontrarozvědky FSB, sedmatřicetiletého filmaře zatkli a odvezli jej na svou základnu v bývalém sídle ukrajinské tajné služby SBU. V budově jej internovali po boku tří dalších členů iniciativy Krym_SOS: aktivistu Oleksandra Kolčenka (24), fotografa Gennadije Afanasjeva (23) a historika a pedagoda Oleksije Čyrnije (41). Čtveřici mužů nařkli, že chystali bombové atentáty v Simferopolu, Sevastopolu a Jaltě.

‚Přiznal mi, že ho mučili‘

Během výslechů v simferopolské věznici s aktivisty zacházeli velmi surově, tvrdí Čorna. Sencova vyšetřovatelé údajně dusili igelitovým sáčkem, dokud neztratil vědomí. Její slova nemohl server Lidovky.cz nezávisle ověřit, zčásti je však potvrzuje prohlášení Sencovova právníka Dmitrije Dinzeho. Známý advokát, jenž obhajoval například členky Pussy Riot, sdělil televizi Dožď, že jeho klient byl ve vazbě týrán.

„Trval jsem na tom, aby mi řekl, co se mu stalo. Nakonec mi přiznal, že ho mučili. Vyhrožovali mu a bili ho po zádech, načež mu sundali kalhoty a spodní prádlo a přitiskli ho tváří na podlahu. Pak vzali hůl a tou ho znásilnili. Výslech trval hodiny, a kdykoli se vyšetřovateli jeho odpovědi nelíbily, kopl ho do hlavy,“ vylíčil Dinze.

VÍCE O PODMÍNKÁCH V RUSKÝCH VĚZNICÍCH:

Právník tvrdí, že vyšetřování obviněných může trvat i rok. Teprve poté může být zahájeno soudní řízení - s největší pravděpodobností za zavřenými dveřmi, podotýká hořce Čorna. FSB mezitím čtveřici obviněných převezla do Moskvy, kde muže vsadila za mříže věznice Lefortovo, neodmyslitelně spjaté se sovětskou KGB. Anastasia Čorna opustila rodný Krym 19. května - obávala se o svou bezpečnost, neboť jí vyhrožovali po telefonu. Na Ruskem anektovaném poloostrově však zůstávají obě Sencovovy malé děti i jeho sestra.

‚Zločinci‘ v televizi

Pravý sektor deklaruje, že Oleg Sencov není jeho členem.

Ukrajinští občané Sencov, Kolčenko, Afanasjev a Čyrnij byli na základě trestního zákoníku Ruské federace obviněni z přípravy teroristického útoku, vybudování teroristické buňky a nelegálního držení zbraní. „Hlavním účelem zločinné činnosti této skupiny bylo páchání rozvratných a teroristických akcí,“ stojí v prohlášení FSB ze 30. května. Ruská kontrarozvědka čtveřici aktivistů rovněž obvinila z členství v extremistickém uskupení Pravý sektor.

Ruku v ruce s oficiálním vyjádřením FSB oznámila ruská státní televize První kanál, že dva z podezřelých, Afanasjev a Čyrnij, se doznali. Poskytla rovněž pozoruhodný popis toho, jak byl Oleksij Čyrnij dopaden.

Zadržení Oleksije Čyrnije podle Prvního kanálu

„Pozdě večer hledal muž s batohem cosi pod mostem v Gagarinově parku v Simferopolu. Pak se rozhlédl a potichu a rychle se pokusil zmizet.

‚Nevím, co v tom batohu je. Měl jsem ho jen předat. Řekli mi to po telefonu, měl jsem ho doručit... nevím komu, všechno se to odehrálo přes internet, před telefon,“ vysvětloval zmateně.

Po zatčení se ukázalo, že batoh Alexeje Čirnije (ruská varianta jména, pozn. red.) neobsahoval cestovní potřeby. V černém vaku byly zabaleny lahve a plechovky s neznámou látkou.

‚Proč jsou k těm lahvím připojené dráty? Co je to?‘ ptali se detektivové.

‚Asi nějaké výbušniny...“ řekl Alexej nejistě.

‚Takže jste ten balíček vzal zpod mostu, a on obsahoval výbušniny? Uvědomujete si, že jste byl v přítomnosti svědků dopaden se dvěma výbušnými zařízeními?‘ zeptala se ho policie. (...)

Pak se mu ale paměť vrátila a vzpomněl si, kdo výbušniny přichystal.

‚Čí rozkazy jste plnil? Jaké organizace?‘ zeptala se Alexeje policie.

‚Někdo říkal, že Pravého sektoru,‘ řekl Alexej.“

ČTĚTE TAKÉ: Ruská média zbožňují Kreml jako milenku, říká opoziční novinář

Za mozek celé akce prý Gennadij Afanasjev označil Olega Sencova. „Organizátorem byl ve skutečnosti Oleg Sencov. Měl ambiciózní plány, chtěl zaútočit na Leninovu sochu na nádraží v Simferopolu. Věřil, že to vyvolá ještě větší ohlas a ulehčí odtržení Krymu od Ruské federace,“ citoval První kanál Afanasjevovo údajné doznání.

Bojoval jsem za svobodu

„Agent Pravého sektoru“ Sencov však veškerá nařčení popírá a trvá na své nevině. Mluvčí Pravého sektoru navíc deklaroval, že „Oleg Sencov nenáleží a nikdy nenáležel k žádné subdivizi Pravého sektoru a není členem naší politické strany či nevládní organizace.“ Spolupráci zadržených aktivistů s Pravým sektorem rozhodně odmítá i Čorna. „Je například dobře známo, že Aleksandr Kolčenko je přesvědčený levičák,“ podotýká. Redaktorka liberálního ruského listu New Times, která s vězněnými muži hovořila, navíc upozorňuje, že v případě doznání učiněného v prostředí Lefortova je namístě značná obezřetnost.

Pokud soud shledá zatčené aktivisty vinnými, hrozí jim desítky let za mřížemi. A důvodů k optimismu není mnoho. „Jejich zadržení hrubě porušuje mezinárodní právo. Ukrajinská vláda se na ruskou stranu již několikrát obrátila se žádostí o propuštění jejích občanů, ale bezúspěšně,“ konstatuje Čorna.

Uvěznění Sencova, nadějného režiséra, jenž si získal uznání odborné i divácké veřejnosti především svým snímkem Gámer (2011), vyvolalo ve filmovém světě vlnu pobouření a solidarity. Krymského umělce podpořila taková jména světového filmu, jako jsou Wim Wenders, Pedro Almodóvar či Agnieszka Holland. Na internetu je rovněž k dispozici petice volající po jeho okamžitém propuštění. Svůj podpis pod ni připojilo již přes 35 000 lidí.

PSALI JSME:

„Bojoval jsem za svobodu své země. Vím, že mi přátelé a rodina pomohou,“ řekl Sencov reportérce New Times. Při loučení ovšem neskrýval pohnutí. „Domníval jsem se - já, národností Rus -, že se Krym stane mostem mezi Ukrajinou a Ruskem. To, co se děje teď, je strašlivé.“

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...