Lidovky.cz

Keňská policie zadržela pět podezřelých z masakru na univerzitě

Svět

  9:53
NAIROBI - Keňská policie zadržela pět osob v souvislosti se čtvrtečním útokem islamistů na univerzitu ve východokeňském městě Garissa. Za útokem, při němž zemřelo skoro 150 lidí, jsou somálské milice Šabáb, které pohrozily novými útoky v Keni. V sobotu našli zdravotníci v areálu školy živou ženu, která masakr přežila.

Keňští vojáci (ilustrační snímek). foto: Reuters

Mezi oběťmi bylo podle nové bilance přinejmenším 148 lidí, většinou studentů. Útok podle dřívějších informací keňských úřadů zosnoval zhruba pětatřicetiletý Mohamed Kuno, který do roku 2007 vedl v Garisse islámskou náboženskou školu. Poté odešel do Somálska, kde se připojil k tamějším islamistům. Úřady vypsaly za informace vedoucí k jeho zadržení odměnu ve výši 20 milionů keňských šilinků (5,5 milionu Kč).

Následky útoku islamistů v Keni (ilustrační snímek).
Příbuzní obětí těžko nacházejí útěchu

Pět zadržených osob je nyní ve vazbě a policie je vyslýchá. „Tři z nich byli koordinátoři akce, kteří se snažili uprchnout do Somálska. Dva byli zadrženi v areálu univerzity,“ sdělil mluvčí ministerstva vnitra. Jeden z mužů zadržených v areálu je prý Tanzanec a snažil se ukrýt. Mluvčí ho identifikoval jako Rashida Charlese Mbereseroa, který prý měl u sebe granáty. „Druhým je strážce univerzity a útočníkům pomáhal. Našel se u nich materiál, jaký používají radikálové. Jmenuje se Osman Ali Dagane a je to Keňan somálského původu,“ sdělil mluvčí.

Islamisté zabili v Keni 147 studentů. Mrtví jsou i čtyři útočníci

Areál se stále prohledává a Keňanům s ohledáním místa pomáhají Američané. V sobotu se v komplexu našla živá devatenáctiletá Cynthia Charotichová, kterou zdravotníci převezli do nemocnice. Řekla, že se ukryla ve skříni a naházela na sebe šatstvo. Nevyšla ven, ani když někteří z jejích kolegů uposlechli střelce a opustili své skrýše. „Žádná prevence ani bezpečnostní opatření vám nezaručí bezpečí, nezmaří nový útok a nepředejde dalšímu krveprolití ve vašich městech,“ uvedly milice v prohlášení adresované keňské veřejnosti. Keňská města se podle něj „zabarví rudě“.

Keňské sdělovací prostředky tvrdí, že bezpečnostní složky měly k dispozici informace o plánovaném útoku. Přesto byli na místě v době útoku pouze dva strážci. Keňský list The Daily Nation napsal, že univerzity a školy byly varovány před hrozícím nebezpečím včas. Nairobská univerzita prý své studenty informovala o hrozbě už 25. března a požádala je, aby byli opatrní. Lidé z Garissy, která leží asi 150 kilometrů od somálské hranice, tvrdí, že v případě tohoto města vláda projevila lhostejnost.

Prezident Uhuru Kenyatta řekl, že Keňa nemá dostatek bezpečnostního personálu, a nařídil policii urychlit výcvik 10 tisíc nováčků.

Útok na univerzitu v Garisse je nejkrvavějším teroristickým činem, který Šabáb v Keni spáchal. Ve smutné bilanci předčil i útok na nákupní středisko Westgate v Nairobi, při němž v září 2013 zahynulo nejméně 67 lidí. Vůbec největší atentát v keňských dějinách má ale na svědomí teroristická organizace Al-Káida, k níž se Šabáb rovněž hlásí. Při jí zosnovaném bombovém útoku na americké velvyslanectví v Nairobi zahynulo v roce 1998 přes 200 lidí.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.