Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Teror v Keni: ‚Křesťany stříleli na místě, strach rostl s každým výstřelem‘

USA

  10:19aktualizováno  15:17
GARISSA - Čtvrteční útok členů islamistických milic Šabáb na univerzitní areál ve městě Garissa je největším teroristickým činem spáchaným somálskými islamisty na území Keni. Zahynulo při něm nejméněStrůjce teroru v Keni? Vláda vypsala odměnu na hlavu Mohameda Obourukého 147 lidí a dalších téměř 80 utrpělo zranění. Kromě několika členů bezpečnostních složek tvoří většinu obětí studenti. Podle USA hrozí v Africe v budoucnu další masakry spáchané rukou radikálních islamistů.

Zdravotníci převážejí oběti teroristického útoku do nemocnice v Nairobi. foto: ČTK

Útok začal v půl šesté ráno místního času (4:30 SELČ), kdy skupina asi pěti ozbrojenců vtrhla do areálu místní univerzity. Zabila přitom dva neozbrojené vrátné střežící vstup na asi čtyřhektarový pozemek vysoké školy. Podle místního listu Daily Nation teroristé nejprve napadli univerzitní mešitu, záhy poté ale vtrhli do jedné ze čtyř budov kolejí, v nichž spaly stovky studentů. Podle očitých svědků kolem sebe začali bezhlavě střílet. Pak svůj útok ale zpomalili a své oběti si pečlivě vybírali.

Záchranou byl korán

Přeživší masakru v Keni: Kdo neodrecitoval Korán, toho zastřelili

Stejně jako u mnoha předchozích útoků spáchaných hnutím Šabáb na keňském území si prý radikálové vybírali podle víry. Britský list The Telegraph uvedl, že postupně otevírali jednotlivé pokoje a studenty nutili recitovat verše z koránu. Muslimy, kteří to svedli, pak propustili. Křesťany ale na místě zabíjeli. Podle úřadů jim šlo ale především o to, aby zabili co nejvíce lidí a upoutali na sebe pozornost.

Garissa, která leží asi 330 kilometrů severovýchodně od metropole Nairobi, je převážně muslimské město. Většina studentů místní univerzity byli ale prý křesťané.

„Pokud jste byl křesťan, zastřelili vás na místě. S každým dalším výstřelem ve mě rostl strach, že zemřu,“ uvedl Collins Wetangula, místopředseda studentské unie univerzity v Garisse. Zachránili ho prý až keňští vojáci, kteří se náhle na koleji objevili. Kromě Wetanguly se podařilo ve zmatku uprchnout stovkám studentů.

Podle očitých svědků, které dnes citovala agentura AP, útočníci zjevně areál univerzity i prostory samotných kolejí důvěrně znali. Jedno z prvních míst, na které zaútočili, byla podle 21leté studentky Helen Tirusové přednášková místnost, v níž se scházeli křesťanští studující k ranní modlitbě.

Stříleli na vše živé

Útočníci nakonec vylezli na střechu a stříleli na vše živé v okolí budovy. Když se ocitli v obklíčení keňské armády a policie, odpálili čtyři z nich své vesty naplněné trhavinou. Několik lidí v okolí prý utrpělo zranění od odletujících střepin. Ministr vnitra Joseph Nkaissery označil protiteroristickou akci po patnácti hodinách od prvního výbuchu u vchodu za „úspěšně“ ukončenou.

Útok vyvolal podle keňského deníku Standard okamžitou kritiku úřadů, které podle některých nedokážou zajistit bezpečnost svých občanů, zvlášť těch žijících na východě země u hranic se Somálskem, odkud radikálové přicházejí. Keňské tajné služby přitom minulý týden podle televizní stanice CNN varovaly, že Šabáb by mohl chystat velký útok na některou z univerzit.

Islamistické milice Šabáb přepadly univerzitu v Garisse na severovýchodě Keni. Na snímku studenti, kterým se podařilo utéci.

Identifikace obětí

Velkou část obětí čtvrtečního teroristického útoku nechají místní úřady převézt do metropole Nairobi k identifikaci, uvedla v pátek keňská média. Přepravu velké části těl do hlavního města úřady nařídily údajně kvůli přeplněným márnicím, ale také proto, že většina studentů přišla do Garissy z jiných částí země. V Nairobi už je prý asi 20 těl. Z univerzitního města podle BBC odjíždějí také desítky zjevně otřesených přeživších studentů.

V pátek se v Garisse pravděpodobně uskuteční první pohřby obětí. Byli mezi nimi totiž i muslimové, kterým náboženské rituály ukládají pohřbení těla co nejdříve po smrti.

PÁTRÁNÍ PO PACHATELI

Den po masakru pohrozilo radikální hnutí Šabáb dalším násilím. „Keňo, zažiješ další smrtelné útoky,“ uvedl mluvčí milic Sheikh Ali Mohamud Rage. K odpovědnosti za útok na univerzitu se Šabáb přihlásil už ve čtvrtek.

V centru univerzitního města se v pátek sešla skupina demonstrantů s transparenty odsuzujícími atentát. „Máme toho dost,“ hlásal jeden z nich. Místní obyvatelé viní ústřední vládu prezidenta Uhurua Kenyatty z nečinnosti. Přestože prý nejméně týden věděla o možnosti útoku na některou z univerzit v zemi, nepodnikla žádné kroky na jejich ochranu. V celé severovýchodní části Keni platí od čtvrtka zákaz vycházení od setmění do východu slunce. V pátek se tu sejde také krizový štáb keňské vlády.

Útok jako „zbabělý čin“ odsoudila Africká unie, ale například i somálský prezident Hassan Sheikh Mohamud. Podle něj nastal čas na koordinovaný postup proti radikálům. „Keňa je bratrský národ, který nám poskytl podporu, což teroristé nechtějí,“ uvedl. Milice Šabáb zdůvodňují své četné útoky na Keňu účastí její armády na vojenské operaci Africké unie proti radikálům v Somálsku.

Za Šabáb bojují i Keňané

Extrémní chudoba, opakovaná období sucha, nedostatek investic, ale i paušální obviňování muslimů z terorismu vhání do řad Šabábu nejen somálské uprchlíky z Keni, ale i stále více mladých Keňanů z východu země. Podle některých zpráv keňských médií dokonce útočníci v Garisse mluvili svahilsky, tedy úředním jazykem Keni.

KDO JSOU MILICE ŠABÁB?

Nedostatek mužů a žen v řadách keňské policie bezpečnostní situaci v zemi ještě zhoršuje. Prezident Uhuru Kenyatta v proslovu v den útoku slíbil poslat co nejrychleji do služby 10 000 nových policistů. Podle Petera Alinoga z Keňského ústavu pro bezpečnostní studia to ale není řešení: „Potřebujeme hlavně národní dialog, abychom keňské mládeži dodali sebevědomí i pocit sounáležitosti.“

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....