Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přeživší masakru v Keni: Kdo neodrecitoval Korán, toho zastřelili

Svět

  7:00
MANDERA - Víkendový masakr v Keni, během kterého islamisté z radikálního hnutí al-Šabáb postříleli 28 pasažérů linkového autobusu, má jednoho přeživšího. Douglas Ochwodho šťastnou náhodou unikl kulce a podal svědectví o tom, jak proběhl útok a následná masová poprava.

Autobus, přepadený radikály z al-Šabáb nedaleko Mandery v Keni foto: Reuters

Bojovníci z al-Šabáb autobus přepadli tuto sobotu. Douglas Ochwodho, ředitel soukromé základní školy v Mandeře, byl zrovna na cestě z práce. Podle jeho výpovědi islamisté nejprve řidiči máváním a posunky naznačovali aby zastavil. Když nereagoval, začali na autobus střílet. Nakonec ho zastavil až jeden z radikálů s granátometem. Islamisté poté vtrhli na palubu a vytáhli ven všechny, které podezřívali z bezvěrectví.

Ti, co následně nebyli schopní odrecitovat Šahádu, tedy islámské krédo z Koránu a jeden z pěti pilířů tohoto vyznání, dostali příkaz lehnout si obličejem dolů na zem do řady vedle sebe. Následně byli jeden po druhém zblízka zastřeleni. 

Keňské bezpečnostní složky obhlížejí místo masakru nedaleko Mandery
Radikálové al-Šabáb při výcviku.
Milice al-Šabáb.
Extremisté z al-Šabáb nařídili cestujícím lehnout si do řady vedle sebe. Potom...

Jeden střelec postupoval zprava, druhý zleva. Pasažéři umírali a Ochwodho, který ležel přesně uprostřed řady, už se loučil se životem. Pak ale střelba ustala. Oba střelci si totiž mysleli, že Ochwodha zastřelil ten druhý. Ochwodho zůstal nehybně ležet do doby, než všichni islamisté odešli. 

K TÉMATU:

Poté, co přežil vlastní smrt, si stopnul projíždějící pick-up do Mandery. Svědectví o události podal z nemocničního lůžka, kde se zotavuje z šoku. Výpověď přinesl britský deník The Guardian

Islamisté byli lépe vybaveni

Zabili jsme v odvetě stovky islamistů, řekl viceprezident

Keňské bezpečnostní síly odpověděly na sobotní vražedný útok islamistických milicí zabitím nejméně stovky jejich členů na jejich základně v Somálsku. Oznámil to keňský viceprezident William Ruto. Příslušníci milicí Šabáb v sobotu na severovýchodě Keni přepadli linkový autobus směřující do Nairobi a zabili 28 cestujících nemuslimského vyznání. Keňské síly udeřily na tábor, kde Šabáb naplánoval sobotní útok, řekl Ruto v keňském rozhlase. "Posíláme jim jasný vzkaz: můžete se sem vplížit a zaútočit na nevinné civilisty. Ale za každý útok na Keňu a její lidi vás budeme pronásledovat všude, kam se hnete," řekl Ruto podle agentury AP.

Podle keňské policie padlo radikálům za oběť 19 mužů a 9 žen, přičemž 17 z obětí byli učitelé, 7 z nich navíc ze stejné školy. Většina mrtvých byla křesťanského vyznání. Odpověď na přepadení byla prý pomalá kvůli nedostatku personálu a špatnému vybavení. Útočníci měli lepší zbraně než policie, ta proto čekala na příjezd armády.

Al-Šabáb terorizuje Keňu od října 2011, kdy země poslala do Somálska vojenské jednotky. Od té doby podnikli islamisté nejméně 135 útoků, včetně velké akce v nákupním centru v Nairobi, při níž v roce 2013 zemřelo 67 lidí. Al-Šabáb se přihlásil i k nedávným útokům na pobřeží Keni, při kterých zemřelo 90 lidí.

Keňa se snaží rostoucí hrozbu islámského fundamentalismu podchytit. Na počátku tohoto týdne nechala zavřít 4 mešity na pobřeží, kde radikálové údajně přechovávali zbraně a bomby. Vláda mešity označuje za náborová centra al-Šabábu. Podle některých ale zákroky proti mešitám a vyznavačům islámu spíše přilévají olej do ohně.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat