Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Islamistický Šabáb útočil v Mogadišu. Cílem bylo OSN, tvrdí

Svět

  14:52
MOGADIŠO - Nejméně sedm lidí zahynulo a 15 osob utrpělo zranění při explozi nálože v autě poblíž vchodu do letiště v somálském Mogadišu, kde sídlí i zahraniční diplomaté. Z odvoláním na místní policii o tom informovala agentura Reuters. K útoku se přihlásily islamistické milice Šabáb. Hnutí napojené na teroristickou organizaci Al-Káida však tvrdí, že při atentátu namířeném na konvoj OSN zabilo celkem 16 lidí, včetně cizinců.

Nejméně sedm lidí zahynulo a 15 osob utrpělo zranění při explozi nálože v autě poblíž vchodu do letiště v somálském Mogadišu, kde sídlí i zahraniční diplomaté. foto: ČTK

"Auto naložené trhavinami bylo odpáleno na dálku před čajovnou hned u letiště," popsal útok policejní důstojník Abdikadir Ahmed. "Dosud máme potvrzeno sedm mrtvých a dalších 15 zraněných. Shořelo mnoho aut. Domníváme se, že za útokem je Šabáb," dodal.

"Cílili jsme na konvoj OSN," potvrdil mluvčí islamistů autorství útoku, který podle něj provedl sebevražedný atentátník. Ten podle mluvčího zabil "tři bílé muže OSN", jak Šabáb označuje cizince, a 13 somálských vojáků, kteří je hlídali.

Zástupce kanceláře OSN, sídlící v diplomatickém komplexu u mogadišského letiště, však popřel, že by někdo z jejích pracovníků zahynul nebo byl zraněn. Podle očitých svědků zazněl u letiště ohlušující výbuch, po němž nebe zakryl dým.

ČTĚTE TAKÉ:

Jednotky Africké unie sice bojovníky Šabábu vytlačily ze somálského hlavního města už v roce 2011, islamistům se přesto v Mogadišu od té doby podařilo odpálit několik náloží u vládních budov a sídel zahraničních misí.

Šabáb, který Spojené státy zařadily na seznam teroristických organizací, loni v září provedl krvavý útok na nákupní středisko v keňském hlavním městě Nairobi, při němž zahynulo 67 lidí. Šlo o odvetu za keňskou účast na africké vojenské misi v Somálsku.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Prodej RD v Českém Meziříčí
Prodej RD v Českém Meziříčí

Nerudova, České Meziříčí, okres Rychnov nad Kněžnou
4 990 000 Kč

Mohlo by vás zajímat