Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Šabáb ovládal 80 procent Somálska. Prosazuje právo šaría nebo bičování

USA

  7:00
MOGADIŠO/PRAHA - Kořeny hnutí Šabáb (arabsky mládí) sahají do konce 90. let, kdy se v anarchii zmítaném Somálsku zrodilo jako vojenská součást islamistického Svazu islámských soudů (ICU). Ten do konce roku 2006 ovládl značnou část této východoafrické země.

Islamistické milice Šabáb mají základnu v Somálsku, hlásí se k džihádistické síti al-Káida. foto: ČTK

 ICU ale o moc přišel, když do této východoafrické země koncem roku 2006 vstoupily etiopské jednotky, bojující na straně vládních sil, a islamisty vytlačily.

Po rozpadu ICU hnutí Šabáb nepřestalo bojovat za vytvoření islámského státu a postupně se stalo nejsilnějším odpůrcem prozatímní somálské vlády. Do roku 2011 hnutí ovládlo na 80 procent somálského území včetně většiny metropole Mogadiša.

Během posledních dvou let je ale jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili z mnoha dosavadních bašt, loni v září ztratilo hnutí Šabáb poslední velké sídlo, přístav Kismayo na jihu země.

Mezi teroristy patří Šabáb už pět let

Od března 2008 se Šabáb nachází na americkém seznamu teroristických organizací, v únoru 2010 se představitelé hnutí otevřeně přiznali k tomu, že se hlásí k cílům Al-Káidy. V řadách hnutí působí i řada zahraničních bojovníků, z napojení na Šabáb je podezřelý třeba Michael Adebolajo, který se letos v květnu podílel na brutální vraždě britského vojáka v Londýně.

ČTĚTE VÍCE:

Před dvěma týdny ozbrojenci z hnutí zaútočili v nákupním středisku v keňské metropoli Nairobi. Útok, který trval tři dny, si podle dostupných údajů vyžádal 67 obětí, další tři desítky lid se pohřešují. V sobotu se komando amerických speciálních sil Navy SEALs snažilo zajmout nebo zlikvidovat vysokého člena hnutí Šabáb, avšak bez úspěchu.

Hlavním cílem hnutí Šabáb je vytvoření islámského státu v tzv. Africkém rohu. Na jím ovládaném území prosazuje striktní výklad islámského práva šaría.

Trestá bičováním a kamenováním

Potírá "západní mravy" včetně promítaní filmů nebo provozování hudby, muži mají nosit plnovous a ženy nemohou opustit domovy bez předepsaného černého oděvu a bez doprovodu. Lidi, kteří se protiví nařízením, trestá Šabáb bičováním nebo kamenováním.

Nedávný teroristický útok v keňské metropoli není první takovou akcí Šabábu. Zahraniční útok v zemi, kterou považuje podobně jako Keňu za nepřátelskou kvůli účastí v bojových akcích na somálském území, provedlo hnutí už před třemi lety v ugandské metropoli Kampale.

V červenci 2010 tam spáchalo bombový útok ve dvou restauracích, kde lidé sledovali finále fotbalového MS. Zemřelo při nich nejméně 76 lidí včetně občanů USA a Irska.

V posledních letech stál Šabáb i za řadou útoků v samotném Somálsku. V říjnu 2011 například zemřelo v Mogadišu nejméně 70 lidí při sebevražedném bombovém útoku na vládní budovu, podobné útoky na několika místech somálské metropole si vyžádaly desítky mrtvých i letos v dubnu.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,