Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Oběti z Nairobi: těhotná moderátorka, básník i synovec prezidenta

Svět

  7:00
NAIROBI/PRAHA - Teroristé, kteří zaútočili na nákupní centrum v keňském Nairobi, mají na svědomí desítky lidských životů. Obětí jejich násilí se stala i místní populární moderátorka Ruhila Adatia-Súdová. Byla v šestém měsíci těhotenství. Zahynul také synovec keňského prezidenta Mbugua Mwangu či známý ghanský básník Kofi Awoonor.

Policie těsné okolí budovy obchodního domu uzavřela. Přihlížející, kteří za zábrany pronikli, rozháněla slzným plynem foto: Reuters

Keňská moderátorka Ruhila Adatia-Súdová byla členem televizního štábu, který v okamžiku útoku natáčel na střeše nákupního centra epizodu populární kuchařské soutěže Masterchef junior. Mladá žena utrpěla těžká zranění a během převozu do nemocnice jim podlehla.

"Proslula svým nadšením, vitalitou a darem rozdávat úsměv. Jsme otřeseni jak touto ztrátou, tak odporným násilím ve městě, v němž žijeme, a v zemi, kterou tak milujeme," napsal o skonu populární moderátorky kolega jejího manžela Rajiv Šáh.

ČTĚTE TAKÉ:

Ruhila Adatia-Súdová absolvovala univerzitu v jihoafrickém Grahamstownu, poté působila jako rozhlasová a televizní moderátorka. Provdala se za Ketana Súda, lokálního pracovníka americké humanitární organizace USAid (Agentura Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj). Manželskému páru se za tři měsíce mělo narodit první dítě. Zahynulo spolu s matkou.

"Ruhila byla v šestém měsíci těhotenství a přišla o život. Zdrtilo nás to," řekla reportérovi BBC moderátorčina kolegyně Kamal Kaurová. Také ona se účastnila natáčení soutěže.

"Hodil (útočník) po nás granát, který explodoval. Ve stejnou chvíli po nás začal střílet. Kulka minula mého syna jen o vlásek, ale zasáhla chlapce, který stál vedle něj," popisuje. "Má dcera všem kolem šeptala: 'Předstírejte, že jsme mrtví! Nevystřelí... předstírejte, že jste mrtví." 

Útok somálských teroristů v Keni:

Synovec prezidenta

V nákupním centru Westgate byl zabit rovněž Mbugua Mwangi, synovec keňského prezidenta Uhurua Kenyatty a syn Catherine Muigai Mwangiové, jež v uplynulých šesti letech působila jako velvyslankyně Keni v Irsku. Zemřela také Mwangiho snoubenka Rosemary Wahitová. 

"Prosím Boha, aby vás v této tragédii utěšil. Dobře vím, jak se cítíte. I já jsem v tomto smrtícím útoku přišel o své blízké. Ty dva mladé lidi jsem osobně znal a miloval. Opovrženíhodné a bestiální činy (teroristů) nezůstanou nepotrestány," pronesl Kenyatta v projevu k národu. 

Samotného Kenyattu přitom Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu viní ze zločinů proti lidskosti, jichž se měl dopustit po prezidentských volbách v roce 2007. Zemi tehdy zachvátila vlna násilných perzekucí, během kterých zahynulo na 1000 lidí. Stejnému obvinění čelí i viceprezident William Ruto, jenž se z něj ještě před několika dny v Haagu zpovídal (více čtěte ZDE). Vzhledem k mimořádným okolnostem mu však ICC v pondělí poskytl týdenní odklad a umožnil mu dočasný návrat do vlasti.

'Píšu s obnovenou úzkostí'

Obětí nairobské tragédie se stal i známý ghanský básník a literární vědec Kofi Awoonor. Osmasedmdesátiletý Awoonor se v Keni účastnil panafrického literárního festivalu Storymoja Hay. 

Do nákupního centra Westgate se Awoonor vydal v doprovodu svého syna Afetfiho. Ten vstoupil do budovy, zatímco jeho otec zůstal venku v autě. Doposud není jasné, zda básník zaslechl střelbu a vydal se dovnitř hledat syna, nebo zemřel přímo na parkovišti.

Kofi Awoonor studoval na univerzitách v Londýně a New Yorku. V roce 1975 se vrátil do Ghany, kde působil jako vysokoškolský pedagog. V 80. a 90. letech se věnoval rovněž kariéře diplomata, post ghanského velvyslance zastával například na půdě Brazílie či OSN.

Awoonorova tvorba se stala jedním z pilířů ghanské literatury. On sám ji charakterizoval takto: "Prošel jsem traumatem růstu, vzteku, lásky, nenávisti a nostalgie svých osobních snů. To už je za mnou... teď píšu s obnovenou úzkostí o mrzačících tísních své vlasti a svého lidu, o smrti způsobené výstřely, nemocí a podvýživou, o smrti svých přátel, kteří žili tak slibně, o pletichářství politiky a lidech, kteří si v něm libují, o bídě chudých uprostřed hojnosti." (Citát pochází z antologie Černý Orfeus - Moderní poezie tropické Afriky.)

Úmrtím Kofiho Awoonora přišla ghanská literatura o jednoho ze svých nejvýraznějších představitelů. Během pondělního smutečního ceremoniálu v Národním muzeu v Nairobi básníkovu památku uctily desítky lidí. "Profesor Awoonor byl velkým Afričanem, světlem, které nás vedlo a které zanechalo velké stopy. Jeho legenda musí žít dál," připomněli organizátoři festivalu Storymoja Hay.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...