Lidovky.cz

Francouzská vláda ztrácí kvůli terorismu důvěru. ‚Pravice by se z bučení ale neměla radovat‘

Svět

  9:30
PAŘÍŽ/PRAHA - Když se na pietě v Nice objevil francouzský premiér Manuel Valls, bylo slyšet z davu přítomných bučení a nesouhlasné výkřiky jako „Vrahové!“, „Demisi!“ nebo „Ostudná levice“.

Pietního aktu se zúčastnil i francouzský premiér Manuel Valls, toho však podle agentury AFP obyvatelé po příjezdu přivítali nesouhlasným pískáním a hlasitými výzvami k demisi. Francouzský prezident François Hollande vzdal hold mrtvým v pařížské budově ministerstva vnitra, kde dnes od rána zasedá bezpečnostní rada státu. Premiér a další dva vládní ministři naproti tomu zamířili do Nice, kde se minulý týden během oslav francouzského státního svátku masakr odehrál. foto: ČTK

Po třech teroristických atentátech má socialistická vláda prezidenta Francoise Hollanda (PS) v čele s premiérem Manuelem Vallsem (PS) už jen minimální důvěru francouzské společnosti.

Minuta ticha. Francie vzdala úctu mrtvým z Nice, na premiéra však pískala

Podle průzkumů francouzské agentury veřejného mínění Ipsos pro pravicový deník Le Figaro důvěra ve francouzskou vládu v boji s terorismem klesla ze zhruba padesáti procent v období po pařížských atentátech v listopadu minulého roku na 33 procent. A to v kraji, kde se tradičně silně umisťuje krajně pravicová Národní fronta.

„Přijdou další atentáty“

Na rozdíl od politiků se bezpečnostní složky podle zmíněného průzkumu těší silné důvěře 84 procent dotázaných, která se od loňských útoků na pařížský Bataclan téměř nezměnila.

Přestože Vallsova vláda zvýšila počet policistů, přijala nové schéma intervence bezpečnostních složek a reorganizovala rozvědku pro boj s terorismem, francouzská společnost podle všeho začíná být z teroristického nebezpečí psychicky vyčerpaná.

K uklidnění kolektivní psychiky nepomohla ani Vallsova slova, že se Francie musí připravit na terorismus „po dlouhou dobu jako na součást běžného života“. Premiér po atentátu v Nice přiznal, že v budoucnu „přijdou další atentáty“ a „budou obětovány další životy“.

A nepomáhá ani rozhádanost na politické scéně kolem faktu, jestli francouzská vláda bojuje s terorismem dostatečně efektivně. Podle některých komentářů ve francouzském tisku potřebuje veřejnost uklidnit racionálním pohledem a objektivitou. Ta podle Frédérica Saint-Claira, bývalého politického poradce premiéra Dominica de Villepina z doby prezidenta Nicolase Sarkozyho, k politice neodmyslitelně patří.

Hrozby silou přiživují Národní frontu

Podle Saint-Claira, jehož esej přinesl server lefigaro.fr by se ani pravice neměla radovat z bučení na premiéra Vallse, neboť pokud ji má v dalším volebním období čekat vládnutí, bude potřebovat i jinou rétoriku než pouze návrhy zpřísňování trestů pro teroristy, navyšování počtu bezpečnostních složek a celkové zpřísnění přístupu k radikalizovaným islamistům.

Krajně pravicová Národní fronta bude mít totiž podle Saint-Claira vždy větší oblibu u voličů, pokud bude boj s terorismem klasická pravice prezentovat jen jako otázku síly a přísnosti.

Boj s terorismem bude pro Francii tématem, které jen tak z vládní agendy, ať už to bude jakákoliv vláda, nezmizí. Ředitel francouzského Velitelství vnitřní bezpečnosti (DGSI), bezpečnostní složky, která s terorismem bojuje, Patrick Calvar, totiž ještě před útokem v Nice varoval před výzvami, které zemi v boji s terorismem čekají a jejíž obsah byl zveřejněn.

Jednatřicetiletý Tunisan Mohamed Lahouaiej Bouhlel vjel ve čtvrtek pozdě večer...
Před polednem zamířily na promenádu v Nice obrovské davy lidí, kteří po minutě...

Varoval například před tím, že se islamisté určitě odhodlají k „použití výbušných vozidel“ a „získají tím na síle“. Zároveň poznamenal, že šifrování komunikace mezi islamistickými radikály, znesnadňuje práci při sledování potenciálních teroristů a jeho policejní komando nemá prostředky ke zpracování obrovského množství informací, které z komunikace lze získat.

Podle Calvara je ovšem největším rizikem ne terorismus, s nímž si podle něj francouzský stát poradí, ale radikalizace a stoupající společenská rozpolcenost, která by mohla vést k potyčkám mezi pravicovými extremisty a islámskou částí francouzské společnosti. Na prevenci těchto střetů bude podle něj potřeba vyhradit dostatečné finance.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.