Lidovky.cz

MACHÁČEK: Je tolik krizí, že je na ně potřeba databáze

Evropa

  13:34
PRAHA - Dnešní Wolfgang Munchau potěší asi české rozumné a uměřené kritiky německé kancléřky Merkelové. Zároveň – což je řádově důležitější – vyděsí ty, kdo si pořád myslí, že lze zachránit Schengen.

Německá kancléřka Angela Merkelová. foto: Reuters

Autor říká: Vezměme si, co říkají evropští lídři, a potom udělejme součet.

MACHÁČEK: Konec Schengenu by posílil euroskeptiky

Angela Merkelová říká, že pokud nebude mít dohodu na permanentním přerozdělování uprchlíků, existence Schengenu bude zpochybněna. Manuel Valls, francouzský předseda vlády, říká: „Nebyli jsme ti, kdo si přáli permanentní otevření hranic, uprchlíky ze Středního východu už dále brát nebudeme. A předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker říká: „Když skončí Schengen, skončí i euro.“

Žádný z těchto politiků to prý tak doslova nemyslí. Samozřejmě že není žádná jasná ekonomická linka mezi Schengenem a eurem. Hraniční kontroly nejsou ani mezi deseti, ani mezi padesáti hlavními hrozbami dlouhodobého udržení eurozóny. Juncker to myslí tak, že euro a Schengen jsou dva nejambicióznější a nejviditelnější projekty Evropské unie. Rozebrání každého z nich znamená jasný precedent a také signál.

Dále Munchau píše: „Merkelová učinila významnou chybu tím, jakým způsobem otevřela dveře uprchlíkům. Nekonzultovala to s ostatními politickými lídry ani se svou vlastní stranou. Podcenila dopad toho všeho i logistickou přípravu. Máme být opravdu překvapeni, že některé evropské země odmítají přijmout i velmi omezené kvóty?“

Co se děje? Je tolik krizí, že je na ně pomalu třeba databáze: uprchlíci, terorismus, ruská invaze na Ukrajině, suverénní dluh států, řecká budoucnost v eurozóně, katalánská snaha o nezávislost, italské banky, Volkswagen.

EU představuje komplikovaný systém protiváh. Některá legislativa si žádá dvojité většinové hlasování, jiná si žádá jednohlasnost. EU není konstruována jako systém, který je vybaven čelit geopolitickým a geoekonomickým hrozbám krizím. Měly se dojednávat obchodní dohody, antimonopolní politika, rozdělování strukturálních fondů a sousedská politika. Teď je EU přemožena – globálními a regionálními vojenskými konflikty, koordinací složitých makroekonomických věcí a humanitární krizí.

Říkávalo se prý kdysi v Bruselu, že žádná krize nesmí být promarněna. Rozpad brettonwoodského sytému zahájil proces evropské měnové integrace. Recese v 70. letech dala vzniknout jednotnému trhu.

Jenže doba se změnila a krize v posledních letech zůstávají promarněny.

Horší je, že Munchau navrhuje opevnit euro a hodit Schengen přes palubu. K tomu je prý ale třeba strategické myšlení a přemožení evropští lídři možná přijdou o obojí.

...

Jacqueline Lopourová na Reuters píše, že svět zná mučení, zotročování, znásilňování a teror, ale vůbec nejhrozivější na Islámském státu je jeho laskavá tvář. Ve skutečnosti jsou lidé žijící v teritoriu Islámského státu vystaveni permanentní pozitivní propagandě. Islámský stát krmí chudé, pořádá společenská setkání se zmrzlinou, karnevaly či soutěže. IS se snaží vyhrát „hearts and minds“.

V mnoha ohledech působí IS jako funkční vláda: vybírá daně, odváží odpadky, provozuje školy, vydává svatební licence, stará se o bezpečnost, zaměstnává úředníky, a dokonce vydává regulace chránící přírodní zdroje. Leckdo v Sýrii má pocit, že IS přinesl pocit normality. Jde prý o klasický stockholmský syndrom, ale na mnohem širší a na mnohem více devastující bázi.

Debata Jana Macháčka

Autor je předsedou správní rady IPPS - Institut pro politiku a společnost.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.