Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Topolánek o kauze fotek: Jde o 'neoestébácké' metody

Česko

  14:54
PRAHA - Bývalý šéf české civilní rozvědky Karel Randák se přiznal, že předal médiím fotografie zachycující šéfa ODS Mirka Topolánka ve společnosti lobbistů a šéfa ČEZ Martina Romana v Itálii. Autora fotek prý Randák nezná. Expremiér Topolánek označil celou kauzu fotek z dovolené za "neoestébáctví", které zásadně ohrožuje podstatu demokracie.

Aleš Řebíček (uprostřed), Marek Dalík ve fialovém tričku, Lucie Talmanová sedí a Mirek Topolánek přichází foto: Reprofoto

Bývalý šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) neskrýval radost z úniku fotografií:  "Neříkám, že z toho nemám radost, že mne celá ta kauza netěší, ale neblázněte," odpověděl na přímou otázku, zda stál za sledováním českých politiků, lobbistů a byznysmenů.

Přečtěte si tiskové prohlášení šéfa ČEZ Martina Romana a místopředsedy ČSSD Milana Urbana

Randák přiznal, že fotky skutečně předal, autora však uvést nechtěl: "Skutečně jsem se s redaktorem MfD setkal. A měl jsem možnost se k těm fotkám dostat. Nespekuluji už ovšem, jak snímky vznikly. Fotky jsem pouze předal," řekl pro server Tyden.cz.

V současnosti podle něj existuje snaha odvést pozornost veřejnosti k tomu, "kdo to zorganizoval, co je za tím". "Ale copak se nikdo nepozastaví nad obsahem těch fotek? Vždyť je to nechutné, celé tohle bratrstvo kočičí pracky," poznamenal bývalý šéf tajné služby.

Topolánek označil kauzu fotek za neoestébáctví
Topolánek celou kauzu fotek označil za "neoestébáctví". "Neoestébácké metody 20 let po revoluci ohrožují samu podstatu demokracie. I kauza Savoy, nemožnost potrestat Randákův a Dimunův jednoznačný podíl na porušování zákonů, ukázala slabost stávajících možností obrany," napsal Topolánek v SMS, kterou zveřejnil server Novinky.cz.

Langer ze špiclování Topolánka viní ČSSD a Dimuna, ten to odmítá

Občanští a sociální demokraté se do sebe pustili poté, co média napsala, že za fotografiemi z italské dovolené šéfa ODS Mirka Topolánka stojí někdejší šéf rozvědky Karel Randák.

ODS z organizace "špinavého scénáře" kromě Randáka obviňuje i šéfa marketingu Lidového domu a spolupracovníka předsedy ČSSD Jiřího Paroubka Petra Dimuna.

"Špiclovské fotky, podvržený policejní dokument, to je stejně špinavý scénář dvojice Randák-Dimun, jaký provázel i manipulace a porušování zákonů při volbě prezidenta republiky. Obě tyto věci spojují stejné osoby, metody a vzhledem k tomu, že to není zadarmo, kladu si otázku, kdo to před volbami platí," řekl Langer.

Dimun v dnešní tiskové zprávě zdůraznil, že ČSSD neměla s italskými fotografiemi Topolánka nic společného a proti podobným tvrzením se hodlá bránit soudní cestou. "Je to totiž nejen lež, ale i hloupost s ohledem na následné spekulace médií o údajném vyjednávání o velké koalici, které poškozují ČSSD," dodal Dimun.

Paroubek: Je mi jich líto
Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes zveřejnění Topolánkových fotografií odsoudil a připomněl, že podobný postoj zaujal už před eurovolbami, kdy média získala údajné Topolánkovy fotografie z vily italského premiéra Silvia Berlusconiho. Politici ODS tím, že nynější fotky spojují s ČSSD "podléhají paranoidním představám o dalším spiknutí".

"Je mi jich líto. Je mi jich líto jako lidí, kteří žijí naprosto odtrženi od reality a místo toho, aby celou záležitost s vilami a jachtami za
stamiliony věrohodně vysvětlili, snaží se odvést pozornost pomluvami," poznamenal Paroubek.


Randák doposud popíral podíl na zveřejnění fotek. "Pokud mne uvedete, popřu to," řekl podle dnešní MfD poté, co mu novináři oznámili, že jeho jméno bude v článku uvedeno jako zdroj nových fotografií z Topolánkovy italské dovolené.

Kdo je Karel Randák?

Bývalý ředitel Úřadu pro Karel Randákzahraniční styky a informace. Randákovo jméno padalo v minulosti v souvislosti s případem úniku videonahrávky zachycující schůzku kancléře prezidenta Jiřího Weigla a lobbisty Miroslava Šloufa (ČSSD) v pražském hotelu Savoy před loňskou volbou prezidenta. Topolánek již dříve prohlásil, že za únikem videonahrávky stojí právě bývalý ředitel civilní rozvědky Randák a Petr Dimun, který je v ČSSD nyní odpovědný za PR a marketing. Podle deníku Právo z loňského prosince však detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu nenašli důkazy o jejich roli v úniku a případ odložili.

K možnosti, že za fotografiemi stojí objednávka politického rivala ODS, tedy sociální demokracie, Randák uvedl, že podobná úvaha není logická. Poukázal na fakt, že mezi osobami na snímcích v médiích je i místopředseda ČSSD Milan Urban. "Přeci by to novinářům nedali," dodal Randák.

Dodal, že on sám je na Topolánkův pokyn sledován už přibližně tři roky "a nikdo se nad tím nepozastaví". "Copak on je něco víc než řadový občan?" poznamenal.

Topolánek v minulosti spojoval právě Randáka a také šéfa oddělení PR a marketingu Lidového domu Petra Dimuna s únikem videonahrávky z pražského hotelu Savoy, na níž byla zaznamenána schůzka lobbisty Miroslava Šloufa a kancléře Jiřího Weigla. Pokutou však byli nakonec potrestáni bývalý pracovník rozvědky Petr Bakeš a bývalý policista Jiří Dvořák.

Randák z čela ÚZSI odešel na jaře před třemi lety, oficiálně kvůli záměru reorganizace a snížení počtu tajných služeb. Už tehdy se spekulovalo o jeho blízkosti k ČSSD, která proti jeho tehdejšímu propuštění protestovala.

Autoři: ,