Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

U chalupy na Hrádečku hoří stovky svící

Česko

  15:45
HRÁDEČEK - U plotu chalupy na Hrádečku, kde v neděli ve věku 75 let zemřel první porevoluční český prezident Václav Havel, hoří stovky svíček a ve sněhu leží květiny. Na místo ukryté v lesích nedaleko Trutnova v pondělí přijížděli lidé z blízkého i širokého okolí.

Lidé přinášejí květiny k Havlově chalupě na Hrádečku foto: ČTK

Sám Havel vloni v Trutnově při převzetí čestného občanství a kulturní ceny označil Hrádeček za svůj existenciální domov. "V souvislosti s Hrádečkem mám dvě přání. Aby zůstalo v paměti, co se tam dělo a aby tam nikdo nezačal stavět velkosklady, chatičky či podobně," řekl tehdy Havel.

Připomněl, že na této chalupě, kterou koupil v druhé polovině 60. let, vznikala Charta 77 či se rodila petice Několik vět.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi květiny a hořící svíčky někdo také položil dvě lahve piva Krakonoš z trutnovského pivovaru, kde Havel v letech 1974 až 1975 pracoval jako pomocný dělník. Práce ho inspirovala k napsání divadelní hry Audience.

Havlova chalupa na Hrádečku

Na stuhách či svíčkách jsou nápisy "Nezapomene" a "Děkujeme". "Sbohem Pane Prezidente", stojí na kousku papíru podepsaném Jakubem Bocánem z Trutnova.

"Havel byl charakter"

Na jindy klidném místě v pondělí dopoledne co chvíli zastavovaly automobily z různých míst České republiky. Kromě lidí z Trutnovska dorazili lidé také z Hradce Králové či Prostřední Bečvy. "Měl jsem služební cestu k Trutnovu, tak jsem se tu zastavil. Havel byl charakter," řekl muž středního věku.

Ze Dvora Králové nad Labem přijela k chalupě na Hrádečku Anna Bilinová. "Udělal pro nás hrozně moc, byl to správný chlap. Byl strašně upřímný a hodný. To, co on dokázal, už nikdo z našich politiků nedokáže," řekla žena, která se prý před lety zúčastnila i jedné z akcí na zahradě chalupy.

Václav Havel a Ladislav Smoljak po představení hry Žebrácká opera na Hrádečku v roce 1993.

Dopoledne dorazila na Hrádeček i majitelka trutnovské restaurace, kde se Havel v minulých letech často stavoval. "Byl to skromný host a měl hrozně hezký vztah s lidmi. Přesto, že ji mnozí lidé neměli rádi, byla velmi vstřícná i paní Dagmar," řekla majitelka restaurace. Letos se však už s Havlem kvůli jeho špatnému zdravotnímu stavu nepotkala.

"Vyhlášení smutku by si zasloužil"

Rakev s ostatky někdejší hlavy státu je od dnešního poledne vystavena v centru Pražská křižovatka, kam už přišly stovky lidí vzdát Havlovi hold.

ČTĚTE VÍCE:

Příležitost rozloučit se s prvním polistopadovým prezidentem tam budou mít také v úterý. Ve středu a ve čtvrtek bude rakev vystavena ve Vladislavském sále Pražského hradu. Pohřeb se uskuteční pravděpodobně v pátek.

Vláda bude dnes rozhodovat o vyhlášení státního smutku. "Ten by rozhodně měli vyhlásit, Havel je jediným politikem, který by si vyhlášení smutku zasloužil," řekl jeden z mužů, kteří dorazili na Hrádeček.

OBRAZEM: Život Václava Havla na fotografiích

Havel na snímku se svou druhou ženou Dášou. (2005)
Autoři: ,