Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

U Temže v Londýně roste nová obří prosklená krychle. Americká ambasáda

Svět

  6:00
LONDÝN /PRAHA - Americká ambasáda, či pevnost? Obří prosklená krychle na březích Temže vyjde Spojené státy na miliardu dolarů. Diplomaté by se do ní měli stěhovat do konce roku. Je to stavba, kterou od samého počátku provází kontroverze. Jen se objevil návrh ateliéru Kieran Timberlake z americké Filadelfie, který představil budoucí americkou ambasádu v Londýně, už zněly početné hlasy odpůrců.

U Temže vyroste nová obří prosklená krychle. Americká ambasáda foto: CNN, Amanda Kolson Hurley

Kritici tvrdí, že návrh postrádá eleganci i invenci. Nevyužil podle nich možnosti, které mu velkoryse nabízelo místo na březích Temže, kde se uprázdnil prostor po uvadající průmyslové zóně.

Jenže v zadání investora, americké vlády, rezonovaly především nároky na bezpečnost. Takže republikánský senátor Jason Chaffetz si podle stanice CNN ještě předloni stěžoval, že vláda plánuje „opulentní stavbu s prosklenou fasádou, která přehlíží bezpečnostní rizika“.

Otázka tedy zní: Je vůbec možné vytvořit projekt, který by dokonale spojoval bezpečnostní i estetické požadavky, aby byli všichni spokojeni?

Nejprve k bezpečnostním opatřením. Architekti museli počítat s odolnými materiály, které dokážou vzdorovat střelám i explozím. K tomu je potřeba stavbu obklopit volným prostranstvím, které ztíží úlohu případným atentátníkům a umožní lépe sledovat prostor v okolí velvyslanectví.

Prosklenou stavbu obklopují vysoké zábrany z ostnatých drátů a betonové bloky, které mají zabránit v průniku případným teroristickým útokům s vozidly naloženými výbušninami. Původně měl prostor okolo ambasády volně rozvíjet tradici anglických parků – to se naplnit nepodařilo.

A teď estetická hlediska. Je pochopitelné, že žádná z těchto bariér stavbě na kráse nepřidá. Namísto křehkých linií převáží strohá a robustní fortifikace. Nic přitažlivého.

V protikladu k tomu stojí tradiční vnímání zahraničních ambasád jako místa prvního kontaktu s příslušnou zemí, kde by měl návštěvník o ní získat pozitivní představy o dotyčné zemi. Stavba tak měla vizuálně ztělesňovat americké hodnoty. Prosklený transparentní plášť měl odkazovat na průhlednost americké demokracie. Jenže betonové panely s tím neladí.

Dosluhující americká ambasáda v Londýně z roku 1957, jakkoli z architektonického hlediska nijak výrazná, zhmotňovala tento emocionální rys zahraničních zastupitelských úřadů v mnohem větší míře. Autorem budovy byl finsko-americký architekt Eero Saarinen, který proslul jako autor známého Gateway Arch, obřího kovového oblouku v St. Louis.

Stará americká ambasáda nudila pravidelně členěnými zdmi s malými okny, její poloha na náměstí Grosvenor v centru Londýna ji plně integrovala do života Londýňanů. Ti oceňovali mimo jiné i fakt, že zde našli kvalitní knihovnu přímo v srdci města.

Nová stavba bezprostřednost postrádá. Přesto se dají chápat důvody, které vedly k tomu, že na úkor estetiky nakonec zvítězila bezpečnostní kritéria. Terčem teroristických útoků byla v roce 1983 americká ambasáda v Bejrútu, počet obětí tehdy dosáhl 63. Později následovaly útoky na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii s 200 obětmi. Není divu, že bezpečnost je pro americké diplomaty na prvním místě.