Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Účtenková loterie začíná příští rok. LN přináší deset odpovědí na základní otázky EET

Česko

  6:00
PRAHA - Účtenka od obchodníka jako výherní tiket? Již je jasno. Účtenková loterie k elektronické evidenci tržeb (EET) začne v první polovině příštího roku. Češi tak napodobí Slováky, kteří mají podobnou soutěž od podzimu 2013. A Chorvaty, u nichž se při zavádění EET inspiroval ministr financí Andrej Babiš ́.
Účtenková loterie k elektronické evidenci tržeb začne v první polovině příštího roku.

Účtenková loterie k elektronické evidenci tržeb začne v první polovině příštího roku. foto: Richard Cortés, Česká pozice

Slosování účtenek má jediný cíl – aby Češi přísně vyžadovali doklad o zaplacení zboží či služeb, a pomohli tak úřadům v důsledné kontrole daňových povinností podnikatelů. Na oplátku budou moci vyhrát.

Metodika k evidenci tržeb, kterou ministerstvo zveřejnilo na www.etrzby.cz, o výši cen v Česku ani o dalších detailech nehovoří. U východních sousedů činila hlavní výhra obvykle 10 000 eur, což je zhruba 270 000 korun.

Pravomoc pořádat slosování bude mít Babišův úřad a veškeré výdaje budou financovány z rozpočtu státu. Další kroky ministerstvo ladí. „O podrobnostech konání loterie bude veřejnost s dostatečným předstihem informována,“ tvrdí materiál. Jisté ale je, že vyhrát bude možné i za korunovou útratu. I takto malá částka totiž znamená, že prodejce musí vydat účtenku, kterou poté zákazník může odeslat do slosování.

Generální finanční ředitelství se obávalo, že pokud by povinnost vydat doklad byla od vyšší částky, třeba v řádu desetikorun, lidé by účelově rozdělovali nákupy, aby se evidování vyhnuli.

Fáze zavádění elektronické evidence tržeb.

Slovensko obdobnou loterii spustilo na podzim 2013. Krátce po začátku se do ní zapojila přibližně desetina obyvatel. V poslední době ale zájem Slováků o soutěž opadl a posílají do ní mnohem méně účtenek než v minulosti. Po startu projektu se jejich počet pohyboval okolo deseti milionů měsíčně, dnes je to asi polovina. Od počtu zaslaných dokladů o zaplacení se přitom odvíjí výše jackpotu celé hry. Slovenská vláda ale i přes útlum zájmu nehodlá účtenkovou loterii rušit. Svůj cíl prý plní.

Deset odpovědí na základní otázky ohledně EET

1. Na koho se vztahuje povinnost evidovat tržby?
Od 1. prosince to budou ubytovací zařízení (hotely, penziony, kempy), dále stravovací a pohostinské služby (restaurace, kavárny, kantýny). Od března 2017 se přidají obchody s auty, autoopravny a prodejny náhradních dílů a také velko- a maloobchodníci. Další odvětví se připojí až od roku 2018.

2. Jak EET pohlíží na faktury?
Pro účely evidence tržeb není podstatné, zda k transakci byla, či nebyla vystavena faktura. Podstatné je, jakým způsobem byla příslušná částka fakticky zaplacena. Pokud byla částka uvedená na faktuře nebo její část uhrazena v hotovosti, kartou nebo jiným obdobným způsobem, vzniká poplatníkovi povinnost tržbu zaevidovat. Naopak je-li částka uvedená na vystavené faktuře zaplacena bezhotovostně nebo třeba složením hotovosti na účet v bance, povinnost zaevidovat tržbu nevzniká.

3. Co s případem, kdy se menší venkovská hospoda promění v soukromý klub, v němž nalijí pouze členům?
Je nutné posoudit, zda je daný klub, nálevna či podobný provoz skutečně provozován jako nepodnikatelský nebo je provozován jako podnikatelská činnost. Příjmy z podnikatelské činnosti vykonávané tímto způsobem pak evidenci tržeb podléhají. Tedy pokud se přijde napít „nečlen“, je nutné jeho útratu vykázat.

4. Musí podniky do evidence zaznamenávat spropitné?
Záleží na konkrétních zvyklostech zařízení, zda si spropitné rozdělí zaměstnanci, nebo zůstává podnikateli. V případě, kdy je příjmem zaměstnanců, nepodléhá příslušná částka evidenci tržeb. Pokud je spropitné příjmem zaměstnavatele (podnikatele – provozovatele příslušného zařízení), podléhá příslušná částka evidenci tržeb, neboť se jedná o příjem z podnikání.

5. Vztahuje se evidence tržeb i na platební brány jako PayPal, Click2Play apod.?
Ano. Brána se chová zcela podobně jako platba on-line kartou. Platbu přijímá prodejce zboží nebo služby. Pokud se v jeho případě jedná o příjem z podnikání, bude konečnou účtenku vystavovat a údaje o příslušné tržbě posílat Finanční správě on. Nikoli tedy provozovatel příslušné platební brány.

6. Co je „ojedinělý příjem“, který nespadá do evidence tržeb?
Za ojedinělý příjem lze podle metodiky k EET považovat zcela výjimečnou platbu v hotovosti nebo např. platbu za jednorázový prodej vyřazeného majetku. Naopak pokud někdo přijímá platby pravidelně, je povinen je evidovat.

7. Co se rozumí pojmem „drobná vedlejší podnikatelská činnost“, která je vyjmuta z EET?
Pokud poplatník neměl v minulém roce příjem z vedlejší činnosti vyšší než 175 000 korun nebo tyto příjmy činily méně než 5 %celkových příjmů za stejné období, jedná se o drobnou vedlejší podnikatelskou činnost. Například prodává-li kadeřnice ve své provozovně též vlasové přípravky. Povinnost evidovat tržby se tak vztahuje na kadeřnické služby, ale ne prodej na přípravků.

8. Vztahuje se povinnost evidovat tržby na prodejní automaty?
Nevztahuje. Za prodejní automat se považuje prakticky vše, co dělá transakce bez lidské obsluhy. Na základě tohoto ustanovení se tak nebude evidovat ani tržba v rámci prodeje realizovaného jen za pomoci kasičky, která je umístěna bez dohledu prodejce (tj. například platba za využití horské chaty bez obsluhy apod.).

9. Před získáním certifikátu pro evidenci tržeb bude mít poplatník povinnost prostřednictvím aplikace EET oznámit údaje o svých provozovnách. Co se pod tímto pojmem chápe?
Kromě klasického „kamenného“ obchodu či třeba restaurace se pojem vztahuje i na mobilní prostory a zařízení (pojízdné prodejny, taxislužbu...) nebo internetové stránky, jejichž pomocí poplatník nabízí zboží či služby. Poskytuje-li poplatník služby u zákazníka (např. malíř pokojů) a nemá-li provozovnu ve smyslu živnostenského zákona (provozovnou se pro účely živnostenského zákona rozumí prostor, v němž je živnost provozována), zaeviduje poplatník v aplikaci EET provozovnu na adrese sídla podnikatele.

10. Jaký mi hrozí postih, pokud nezašlu včas údaje o evidované tržbě?
Nezaslání údajů datovou zprávou správci daně řádně a včas naplňuje materiální znaky správního deliktu, za který je pokuta až do výše 500 000 Kč.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...